Girzyński w TOK FM: "Kościół podzielony? Jak spojrzymy na to na przestrzeni 2000 lat..."

- Tego typu kwestie odkładam osobom, które są do tego powołane. Im mniej politycy będą się starali ingerować w kwestie Kościoła, tym będzie dla Kościoła lepiej - tak Zbigniew Girzyński komentował w TOK FM konflikt wokół krzyża i spadek poparcia społecznego dla działań Kościoła. Po czym stwierdził, że spory w Kościele to nic nowego.


Dominika Wielowieyska w Poranku TOK FM pytała Zbigniewa Girzyńskiego o jego opinię w sprawie krzyża, który przez wiele miesięcy stał przed Pałacem Prezydenckim oraz o słowa ks. Lutra, który ostro ocenił stwierdzenie Jarosława Kaczyńskiego, iż "krzyż jest substytutem pomnika". - To jest działanie wypaczające wiarę - mówił na antenie TOK FM ks. Luter.

- Nigdy nie będę komentował słów osób, które straciły swoich bliskich w tej katastrofie. Byłem konsekwentny jak pytano mnie o wypowiedzi pana Deresza, pani Komorowskiej. Także w przypadku słów Jarosława Kaczyńskiego powstrzymam się - odpowiadał poseł Girzyński. - Być może ksiądz Luter pozwala sobie na takie komentowanie. Ja staram się od początku w tej materii podchodzić z szacunkiem i taktem do tych, którzy stracili swoich bliskich - dodał.

Podkreślił, że jego zdaniem każdy ma prawo do swojej oceny. - Jeżeli są to wypowiedzi, które odnoszą się do Jarosława Kaczyńskiego jako polityka, to każdy ma prawo do takiej oceny, jaką sobie życzy. Także duchowni. Jednak niech nie mają potem pretensji, że inni duchowni mają inne zdanie - zastrzegł.

Ale czy w Kościele jest podział? - dopytywała Wielowieyska. - W Kościele jak w każdej ogromnej społeczności są różne zdania i opinie. Jak spojrzymy na przestrzeni dwóch tysięcy lat Kościoła, to spory tam były i będą także pewnie w przyszłości. Ja bym jakiegoś specjalnego zdziwienia z tego tytułu nie widział - zastrzegł.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do najnowszego sondażu CBOS, z którego wynika, że w przeciągu trzech miesięcy - od czerwca do września - znacznie pogorszyły się oceny Kościoła.

- Jestem sceptyczny co do sondaży. Szczególnie takich, które są niesprawdzalne - mówił Girzyński. - Jeżeli kiedyś w ramach ogromnego otwarcia na ludzi świeckich zostanę zaproszony do współpracy jako rzecznik episkopatu, to zacznę się martwić. Na razie jestem politykiem i moim zmartwieniem jest pozycja polityczna Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast tego typu kwestie odkładam osobom, które są do tego powołane. Im mniej politycy będą się starali ingerować w kwestie Kościoła, tym będzie dla Kościoła lepiej. I im mniej duchowni będą wprost odnosić się do zagadnień stricte politycznych, tym również lepiej dla niego będzie - dodał.

Porażka startu kampanii? "Nie, żadna katastrofa"

- Jeżeli chodzi o kampanię samorządową to proszę mi wierzyć, że ona będzie się toczyła w całej Polsce. I rozpatrywanie jej w kategorii, że to jakaś katastrofa, to jest niezrozumienie istoty kampanii samorządowej, która toczy się na wielu płaszczyznach - odpierał zarzuty o słabym starcie kampanii PiS Girzyński.- Ta kampania ma bardzo indywidualny charakter. Rozpatrywanie tego, że jeżeli na jakiejś-tam konwencji wojewódzkiej zabrakło lidera ugrupowania, to jest jakaś katastrofa? Nie, to żadna katastrofa - zapewniał poseł PiS. I podsumował: - Ja bym życzył PO i PSL, żeby były na takim etapie przygotowań do rozkręcenia kampanii wyborczej, na jakim my jesteśmy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (7)
Girzyński w TOK FM: "Kościół podzielony? Jak spojrzymy na to na przestrzeni 2000 lat..."
Zaloguj się
 • w12121

  Oceniono 3 razy 3

  To skandal, ze nadal czesc ksiezy nie podporzadkowala sie zwierzchnosci umilowanego Ojca Rydzyka. To On jest prawdziwa glowa polskiego Kosciola!

 • epupecki

  Oceniono 3 razy 3

  W sumie to cieszę się z istnienia pisu! Wszystkie frustracje, złość na otoczenie mogę na nich przelać. Na dodatek nie ma znaczenia jakie obelżywa słowa użyję. Zawsze jest to wobec pisu zbyt delikatne. Pis można skopać opluć a i tak będzie to za mało!

 • nintom

  Oceniono 2 razy 2

  Sluchałam tego wywiadu. Nie lubię inwektyw ani kategorycznych stwierdzeń ale to nie była rozmowa - p. Dominika mówiła i pytała swoje - a ten pan mówił swoje teksty. NIE BYŁO ŻADNEJ INTERAKCJI.

  Dziennikarka próbowała interweniować, gdy zamiast odpowiedzi na pytanie dostawała od posła pis charakterystykę np Migalskiego etc.

  MNIE ZAINTERESOWAŁA JEDNA ODPOWIEDŹ - tego pana z TORUNIA. (Mój Boże Toruń - miasto KOPERNIKA, kiedyś siedziba ludzi postępowych a teraz gizynski rydzyk)

  Ten pan powiedział, że te spory to rzecz normalna w kościele, który ma 2000 lat.

  MOŻE I NORMALNE - ALE PANIE POŚLE GIRZYŃSKI - JEDEN Z TYCH SPORÓW - to wojny religijne między protestantami a katolikami, noc św Bartlomieja, dziesiątki albo i setki tysięcy zabitych, nienawiść istniejąca ciągle w Irlandii i gdzie indziej - a pan mówi, że to takie normalne spory.

  NA SZCZĘSCIE (na razie) o prezesa jarka WOJNY RELIGIJNE SIĘ JESZCZE NIE ZACZĘŁY

 • loppe

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny szlagier 1571. konferencji ofiar pisizmu - panel poświęcony ZG

 • emerytgw

  Oceniono 2 razy 2

  p. G. udowodnił swoimi bzdetami, że w swoim zatrutym pisem umyśle nie potrafi nic powiedzieć, by nie zaczepićPO i rządu. Jest to objaw psychicznej choroby zatrucia mózgu przez wgraną w niego pewnych fragmentów , zaczynających sie od " Ale to wina Tuska i rządu PO, że przeniesiono krzyż , i tp ". Tak chory umysł i niezbyt wielki intelekt sa powodem, żę p. G nie potrafi wprost i jednoznacznie odpowiedzieć na najprostsze pytania interlokutorów. I to ma być poseł i czołowy polityk PIS. Na takich ma sie opierać rozwój naszego kraju; okropność!!!.

 • neumarkt

  Oceniono 1 raz 1

  Jak słyszę, że w radio czy w telewizji zabiorą głos Girzyński, Klępa, pisowski Niedorzecznik, Brudziński, Nelly, prezio-oszołom, i inni wywodzący się z tej obórki, przełączam się na MEZZO!

 • stiven55

  Oceniono 3 razy 1

  giżynski-to katastrofa parlamentaryzmu
  zarliwy wyznawca radia z ryjem
  stemil99.bloog.pl
  tam zaglądam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX