Albo dymek, albo goście - Polacy nie chcą odwiedzać palaczy

Prawie połowa Polaków deklaruje, że nie odwiedza znajomych, bo w ich domach pali się papierosy. Najnowsze badania koordynowane przez Ministerstwo Zdrowia i biuro WHO w Polsce jasno pokazują, że tytoń i życie towarzyskie zdecydowanie nie idą w parze.
- Ponad 40 proc. Polaków twierdzi, że nie chodzi w gości do osób palących - mówi profesor Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie i dodaje, że najnowsze badania odrobinę szokują, ale jasno pokazują, że tolerancja dla palenia jest coraz mniejsza.

Raport, który przygotowało wspólnie wiele polskich i zagranicznych instytucji, daje też jasno do zrozumienia, że dla papierosów coraz mniej miejsca jest w barach i pubach. - Aż 90 procent Polaków nie chce chodzić do takich miejsc, bo wie, że będzie narażone na bycie biernym palaczem - cytuje wyniki profesor i sugeruje restauratorom, by zastanowili się ile tracą pozwalając w swoich lokalach palić.

Naukowcy podkreślają, że puszczanie dymka przestało łączyć ludzi. - W Polsce palenie to częsty powód rozwodów. Wiemy też, że są kobiety, które nigdy nie związałyby się z palaczem - podkreśla Zatoński i dodaje, że ciągle odkrywane są nowe aspekty wpływu palenia na życie towarzyskie i rodzinne.

Ciągle jednak mało wiemy

Z badań, które przeprowadziły między innymi Uniwersytet Warszawski i Centrum Onkologii w Warszawie wynika, że liczba palaczy w Polsce spada, ale nadal pali prawie dziewięć milionów Polaków. - Warto podkreślić, że przeciętny palacz wydaje na papierosy 208 zł miesięcznie, a mimo to co drugi Polak chce, aby wyroby tytoniowe jeszcze zdrożały - mówi kierownik poradni pomagającej palącym Magda Cydzyńska i podkreśla, że wiedza Polaków na temat skutków palenia jest nadal mała. - Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że papierosy powodują udary mózgu i wylewy. To jest niepokojące- zaznacza Cydzyńska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
Albo dymek, albo goście - Polacy nie chcą odwiedzać palaczy
Zaloguj się
 • loppe

  Oceniono 3 razy 3

  Palący to sól ziemi - odchodza wcześniej, zostawiają dla wszystkich miliardy z akcyzy

 • skubidubidu

  Oceniono 5 razy 3

  nie chodzę do znajomych niepalących i nie chodzę do lokali w których nie można palić.

 • andchud

  Oceniono 3 razy 3

  @eeeee1: I tu akurat możesz się mylić. Są ludzie, którzy palą (np. na powietrzu), ale nie lubią przebywać w zadymionych zamkniętych pomieszczeniach. Czyli palacz może jednocześnie nie lubić zadymionych pubów.

 • escott

  Oceniono 6 razy 2

  Rany, jak ja nie znoszę zamordystów... chyba znam jakąś lepszą połową Polaków ;) Niepokoją mnie zwroty w rodzaju "tolerancja dla palaczy", jeszcze trochę, a zaczniemy dyskutować, czy mają prawo zawierać związki małżeńskie lub coś w tym rodzaju. Sama rzuciłam palenie i jakoś nie mam takich absurdalnych problemów i wiem gdzie znaleźć sale dla niepalących etc.

 • loppe

  Oceniono 6 razy 2

  PS. po rękach (też śmierdzących) całować!

 • 2lena

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli o mnie chodzi, to palaczy mogą rozstrzeliwać bez sądu. Smród palacza czuć na kilometr, nawet przez ściany pomieszczeń. Mieszkam na jednym piętrze z palaczem, nasze mieszkania nawet ze sobą nie sąsiadują, a mimo to codziennie rano budzę się z powodu smrodu jego pierwszego tego dnia papierosa. Nie rozumiem, jak inteligentni ludzie mogą robić z siebie, za własne pieniądze, śmierdzące goowno.

 • ada-07

  Oceniono 3 razy 1

  Papierosy są boskie!
  Mierzi mnie ten cholerny dyktat ZDROWEGO ŻYCIA.
  Przyjaźnię się z tymi, którym mój nałóg nie przeszkadza. Pozostałych GOŚCI mam w nosie.
  eeeee1,
  należę do zbioru wspólnego - 23% palaczy i 90% Polaków nie lubiących zadymionych pomieszczeń, tak że GW niekoniecznie się myli.

 • scubabe

  Oceniono 1 raz 1

  Ja raczej unikam palaczy i miejsc gdzie są, w mojej ulubionej kawiarni właśnie wprowadzono zakaz palenia i z jednej strony świetnie bo już nie musze uciekać przed dymkiem ale z drugiej strony kawiarenka wiecznie zatłoczona pełno ludzi nagle przychodzi

 • mustafa_0

  Oceniono 3 razy 1

  Z tytułu można wnioskować, że kraj nad Wisłą zamieszkują Polacy i palacze. Przydałoby się więcej kryteriów kwalifikujących kto jest Polakiem. Śmiało, dziś każdy może stanowić w tej kwestii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX