Dopalacze: ustawa do końca roku? Trwają prace nad dwoma projektami

Z powodu braku prawnej definicji, trudno zakazać ich sprzedaży. Urzędnicy tłumaczą, że właśnie z tego powodu ciężko z nimi walczyć. Bo gdy jedna z substancji trafi na czarną listę, producenci natychmiast wymieniają ją na inny psychoaktywny środek. Walka z dopalaczami do tej pory przypominała walkę z wiatrakami. Ma się to zmienić i to wkrótce, ale takie zapowiedzi też nie są niczym nowym.
Prace nad projektem trwały miesiące. Dlaczego tak długo? Bo cały proces wymagał zaawansowanych konsultacji. - Ustawa musiała być tak legislacyjnie przygotowana, aby ci którzy sprzedają dopalacze, w żaden sposób jej nie podważali. I tych przepisów, za którymi idą także kontrole, które wkrótce nastąpią - odpowiada rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno.

I zapowiada rewolucję: - Ustawa, która trafi do Sejmu w październiku, umożliwi wycofanie z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy substancji wzbudzającej podejrzenie szkodliwości dla zdrowia, która wchodzi w skład dopalaczy.

Dzięki "czasowej kontroli" - jak zaznacza Olechno - będzie można wycofać specyfik ze sprzedaży. Resort chce, aby ustawa jeszcze w tym roku weszła w życie. Czy tak będzie? - To jest w interesie wszystkich - przekonuje rzecznik.

Tymczasem nad własnym projektem w tej sprawie pracuje także Ministerstwo Sprawiedliwości. Bo z dopalaczami problem ma także policja, która nie wie jak karać kierowców złapanych na ich stosowaniu.

- Sprawa jest skomplikowana - zastrzega Joanna Dębek, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości. - Na razie analizujemy przepisy, czekają nas wkrótce rozmowy z Komendą Główną Policji - mówi i dodaje: - Karanie kierowców jeżdżących pod wpływem dopalaczy to nie jest kwestia nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, ale głównie zmiany kodeksowej: Kodeksu karnego czy prawa drogowego. - A to - jak podkreśla Dębek - jest zupełnie inną kategorią zmian legislacyjnych.

Przed resortem i policją sporo pracy: karanie to jedno, ale kłopot będzie także z wykrywaniem doplaczy Nie wszystkie narkotesty zdołają wykazać obecność substancji psychoaktywnych, a te sprawy także wymagają uzgodnienia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (60)
Dopalacze: ustawa do końca roku? Trwają prace nad dwoma projektami
Zaloguj się
 • trombozuh

  Oceniono 15 razy 7

  I koniecznie wprowadzić mandaty za brak szalika w zimie. Nie będzie obywatel chodził jak mu się podoba. W zimie trzeba mieć szalik i koniec! Władza wie lepiej, obywatelu, co dla ciebie dobre. Jak w Korei Północnej.

 • czarnykmin

  Oceniono 12 razy 6

  Sprawa dopalaczy i innych używek jest tak głęboko ukorzeniona w ogólnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, że życia by nie starczyło do streszczenia tego. Dlatego w skrócie: zakazywanie i egzekwowanie to zamiatanie problemu pod dywan. Bez profilaktyki opartej na budowaniu przez pojedynczych ludzi osiągalnych dla siebie celów w życiu prawo służy przede wszystkim PKB, a nie bezpieczeństwa i jakości życia obywateli...
  --
  czarnykmin.pl - świat w 2036 roku odrobinę inaczej (z naciskiem na: "odrobinę inaczej")

 • wojtas71

  Oceniono 9 razy 5

  co za bezsens... to jest wolny kraj i jak ktos chce kupowac dopalacze to ma do tego prawo, tak samo jak do innych zielsk jak marihuana. wszystko chcecie zabrac i wiecie lepiej co jest w interesie wszystkich? to zabroncie papierosow i alkoholu - to sa najwieksi mordercy obecnych czasow.

 • hegemon123

  Oceniono 7 razy 5

  @kretby:
  Pijącym alkohol, palącym, jedzącym frytki, nie chodzącym na siłownię.. też tak powiesz?

 • zb1k

  Oceniono 8 razy 4

  a nie przeszkadza Ci leczenie ludzi po alkoholu??
  akcyzy, podatki i inne bzdety
  bedzie mozna wyleczyc wszystkich, ktorzy nie potrafia dawkowac rozrywki i na 100% jeszcze pare miliardow zostanie

 • dzikowy

  Oceniono 3 razy 3

  "- Ustawa, która trafi do Sejmu w październiku, umożliwi wycofanie z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy substancji wzbudzającej podejrzenie szkodliwości dla zdrowia, która wchodzi w skład dopalaczy."

  Czyli będzie wg widzimisie urzędnika? Bardzo głupie psucie prawa - po raz kolejny. Ale spoko - dopalacze przekwalifikuje się na chemię gospodarczą. Wszak kret jest szkodliwy dla zdrowia, a nikt go nie wycofuje.

 • glos_europy

  Oceniono 9 razy 3

  Baroni narkotykowi z PO nie znosza konkurencji.
  Ludzie kupuja dopalacze zamiast heroiny, amfetaminy, okstazy i marihuany.

  Miro, Zbycho, Krzycho zarabiaja mnie i nie pozwola zeby ktos odebral im choc czesc rynku.

  By zylo sie lepiej !!!

 • zb1k

  Oceniono 11 razy 3

  powolac nowy departament albo jeszcze lepiej nowy rodzaj policji
  Centralne Biuro Antywolnosciowe, tylko skrot nie taki
  zatrudnic kilkanascie tys. ludzi, ktorzy najczesciej sami chleja, pala itd.. (bezrobocie sie zmniejszy)
  nowy podatek na utrzymanie nowej sluzby.
  pamietaj, ze panstwo powie co Ci wolno pic, palic czy wdychac
  i pamietaj, ze w razie czego masz butapren

  sorki ale jedyne wyjscie to zalegalizowac, brac z tego grube podatki i leczyc z tych pieniedzy
  tak jest z alkoholem, papierosami i tak samu predzej czy pozniej bedzie z pozostalymi uzywkami.

 • wlody1

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby mojemu dziecku coś się stało po takim świństwie to znalazłbym właściciela sieci sklepów i... Nie napiszę bo będzie to namawianie do...właśnie! Strach-to jest jedyny sposób.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX