PiS: Grożą nam w internecie. Trzeba wprowadzić monitoring sieci

PiS chce, aby ABW i policja zajęła się ściganiem internautów, którzy w internetowych wpisach kierują wobec polityków groźby karalne. Według posłów na użytkowników łamiących w sieci prawo powinni donosić do organów ścigania administratorzy forów, a prokuratura miałaby wszczynać postępowania z urzędu. - Będzie sporo pracy przy tym - przyznaje poseł Jarosław Zieliński. Możliwe, że w tej sprawie w Sejmie pojawi się projekt ustawy.
Na pojawiające się w internecie groźby wobec parlamentarzystów PiS zwrócili uwagę politycy tej partii podczas porannego posiedzenia połączonych komisji sejmowych: służb specjalnych oraz sprawiedliwości i praw człowieka. Beata Kempa z PiS zauważyła, że najwięcej jest ich pod adresem Jarosława Kaczyńskiego. - Ale są też pogróżki w internecie wobec innych działaczy PiS. Ja też widziałem w internecie groźby kierowane pod moim adresem - mówi nam z kolei poseł Jarosław Zieliński.

"Administrator forum powinien donosić na internautów do organów ścigania"

Jak posłowie PiS wyobrażają sobie ten monitoring? Koncepcję polityków poznał reporter TOK FM. Według posła Jarosława Zielińskiego autorzy wpisów w internecie, w których zawarta jest groźba karalna wobec polityka powinni być ścigane z urzędu przez prokuraturę. - Tak samo jak teraz dzieje się, gdy pojawia się informacja w prasie, która wskazuje na przestępstwo czy przekroczenie uprawnień - mówi poseł PiS.

Jego zdaniem będzie przy tym sporo pracy, bo forów w sieci jest bardzo dużo. - Ale przecież za każde odpowiada jakiś administrator. Jeżeli więc pojawi się wpis, który sam w sobie jest przestępstwem, to taki administrator powinien mieć obowiązek zgłosić to odpowiednim organom ścigania. W szczególności powinno zajmować się tym internautą ABW, policja, a następnie wymiar sprawiedliwości - tłumaczy Jarosław Zieliński.

Jak się dowiadujemy niewykluczone, że w tej sprawie politycy PiS zgłoszą do laski marszałkowskiej odpowiedni projekt ustawy.

PO: W sieci jest za dużo agresji, ale prawa nie trzeba zmieniać

Posłowie Platformy zgadzają się z posłami PiS, że w internecie jest za dużo agresji. Ale - jak zauważa Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z PO - do zmiany tego stanu nie potrzeba ani nowych regulacji prawnych, ani obligatoryjnego ścigania przez prokuraturę internautów zamieszczających takie wpisy. - Już w tej chwili prawo stawia granice: nie pozwala na bezkarne grożenie innym ludziom lub ich obrażanie. Są odpowiednie procedury i jeśli każdy obywatel, nie tylko polityk, czuje się obrażany, może skierować wniosek do organów ścigania. Z tego co wiem coraz częściej korzystają z tego osoby publiczne - zauważa posłanka PO.

Uważa też, że potrzebna jest edukacja i zmiana obyczajów w internecie. - Zdecydowanie jest za dużo agresji w sieci. Trzeba to zmienić - podkreśla Kozłowska-Rajewicz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (578)
PiS: Grożą nam w internecie. Trzeba wprowadzić monitoring sieci
Zaloguj się
 • piter-81

  Oceniono 100 razy 82

  Niedługo Jarek będzie chciał wprowadzić państwo policyjne, siebie ogłosi dyktatorem, a Alika pierwszą damą...

 • kiki_pawelek

  Oceniono 86 razy 72

  buahahaha.. ;) prosze prosze.. ;) czekamy na te akcje.. ;) jak na prawde zaczna zamykac za grozby karalne wyrazone w necie, to polowa PISowcow nagle zniknie.. ;)

 • mozart

  Oceniono 77 razy 71

  No to tow. tow. macie przedsmak tego, co sie stanie, jak PiS dojdzie do wladzy...

 • ociec_rydz

  Oceniono 73 razy 63

  Nareszcie godny rozważenia pomysł PISu, zaczynamy od niezależna.pl. Tam to dopiero jest meksyk.

 • adalbert.13

  Oceniono 63 razy 61

  ojcze_rydz; jak najbardziej. wczoraj z ciekawości tam wlazłem.
  do tej pory żałuje. tutaj to my jako te dziewice śnieżnolice.
  niech najpierw w siebie rzucą tym kamieniem.

 • codzien

  Oceniono 54 razy 50

  Czyli jednym słowem zróbmy państwo policyjne, inwigilujmy i śledźmy wszystkich tak jak to się robi w Chinach i Korei północnej... No PiS przekracza wszelkie granice głupoty i paranoi.

 • chri-s48

  Oceniono 54 razy 48

  Trzeba stworzyć następną komórkę składającą się darmozjadów na garnuszku podatnika na miarę
  ABW lub CBA ,dać jej lokal do dyspozycji nieograniczone możliwości śledzenia,podsłuchów, weryfikacji sieci. Ponieważ to jest poważna sprawa na czele tej komórki postawić co najmniej Ziobrę
  i czekać na wyniki. A areszty zapełnią się zwolennikami zarówno PO jak i PiS. Ja myślę że posłowie
  PiS są zupełnie pozbawieni wyobraźni, ale przebywanie razem z Maciarewiczem przynosi efekty.

 • occam

  Oceniono 45 razy 41

  Obawiam się że może to spowodować wiele spraw przeciwko pisiorom co to wypisują co im ślina przyniesie. Wypowiedzi pomawiające wtedy też chyba lecą na wokandę? Wszystkie oskarżenia premiera o zamach np :)

 • ociec_rydz

  Oceniono 44 razy 38

  adalbert.13; tez od czasu do czasu tam zaglądam i włosy dęba stają jak czytam ich wpisy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX