"Nasze pytania były bardzo konserwatywne. Teraz to widzę". Passent o wywiadach w Stoczni

Daniel Passent, który podczas wydarzeń Sierpnia'80 przeprowadzał wywiady z przywódcami strajku, mówił w TOK FM, że teraz widzi, jak bardzo konserwatywne i pełne sceptycyzmu były pytania zadawane przez dziennikarzy strajkującym. - To wynikało z tego, że - po pierwsze - przeżyliśmy już niejedną odnowę. A po drugie, uważaliśmy, że musimy być w kontrze do ludzi, z którymi rozmawialiśmy, by wywiad się w ogóle ukazał - wyjaśniał w "Popołudniu" TOK FM.
Radio TOK FM po raz pierwszy opublikowało dziś fragmenty rozmów z przywódcami "Solidarności" nagrane przez Andrzeja Krzysztofa Wróblewskiego z "Polityki" w sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Wywiady przeprowadzał on wspólnie z redakcyjnym kolegą Danielem Passentem. Wśród rozmówców byli Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda, Bogdan Lis, Bogdan Borusewicz i Alina Pieńkowska. Materiały, które powstały na podstawie nagrań, ukazały się w "Polityce" w październiku 1980 roku.Daniel Passent oraz Ewa Milewicz i Janina Jankowska - wszyscy obecni w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku - rozmawiali dziś w "Popołudniu" w Radia TOK FM o tym, jak doszło do publikacji wywiadów.

- Doskonale pamiętam tamten czas i to, jak to było odbierane. (...) Było przerażenie, że te wywiady to nie tylko dziennikarstwo, że to jest pewna działalność polityczna. Że chodzi o to, by zdobyć tę miękką stronę "Solidarności" - mówiła Jankowska, która w sierpniu wbrew zakazom kierownictwa Polskiego Radia pojechała na Wybrzeże dokumentować strajk w Stoczni Gdańskiej, co zaowocowało reportażem "Polski Sierpień". Podkreśliła, że początkowo przywódcy strajku niechętnie rozmawiali z dziennikarzami, a przekonało ich m.in. to, że wśród pytających był pomorski dziennikarz Adam Orchowski, którego znali.- Dla nas, jako dziennikarzy było ambicją, by zrobić wywiad z tymi, którzy pojawili się na scenie politycznej - przywódcami "Solidarności". To była ambicja czysto dziennikarska. To był wyścig - opowiadał Passent.

O tym, jakim przełomem było ukazanie się wypowiedzi przywódców Siepnia w mainstreamowych, kontrolowanych przez władze mediach, świadczyło też postępowanie cenzury, która nie chciała podjąć decyzji ws. materiałów dziennikarzy "Polityki". - To był tekst powyżej cenzury. W ówczesnej praktyce bywało tak, że na widok pewnych tekstów cenzura mówiła: to nie my, to KC. I odsyłała je wyżej - opowiadał publicysta "Polityki".

Jak mówił, o materiałach jego i Wróblewskiego decydowano na najwyższym poziomie Komitetu Centralnego. - I oni, po wahaniach, zdecydowali się to puścić - podkreślił Passent.- Te rozmowy sygnalizują, że oto rodzi się nie jakiś spontaniczny i nieprzemyślanym ruch, tylko ruch który jest pewną refleksją i wymaga od władzy, żeby się zastanowiła nad państwem - mówiła Ewa Milewicz. Jak dodała, przywódcy strajku w Stoczni rozumieli, jakim przełomem było dla nich uzyskanie dostępu do mediów. - Oczekiwali dziesięciu minut w radiu i telewizji. To też pokazuje dobrze atmosferę tamtych dni. Wydawało im się, że to dziesięć minut to skarb i gdyby je mieli, potrafiliby przekonać - podkreśliła dziennikarka "Gazety Wyborczej", która w Sierpniu'80 była w Stoczni. Napisała z tych wydarzeń reportaż, wydrukowany w podziemnym "Biuletynie Informacyjnym" KOR i przedrukowany w "Der Spiegel".

Jak podkreśliła w wywiadach już wtedy uderzało to, że - choć robotnicy odżegnywali się od działalności politycznej (sam Wałęsa mówił, że nie chce dla siebie żadnych funkcji, a od rządzenia są eksperci) - poruszali tematy wcześniej zarezerwowane dla władzy.- To było coś świeżego. Ale świeże było też to, co oni mówią o to, że o tym mówią. Bo w PRL-u takie sprawy nie były dla ludzi, tylko dla Komitetu Centralnego. Nie były nawet dla związków zawodowych. (...) Płace to była sprawa czysto polityczna. Ta rozmowa była taka, jak byśmy dzisiaj czytali depeszę WikiLeaks. O tym się nie rozmawiało, nie rozmawiało się o tym, czy w Polsce miał być socjalizm czy kapitalizm - mówiła Milewicz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
"Nasze pytania były bardzo konserwatywne. Teraz to widzę". Passent o wywiadach w Stoczni
Zaloguj się
 • alina85l

  Oceniono 2 razy 2

  Przerażające są poniższe wpisy. Świadczą o bezrefleksyjności autorów. Dowodzą jak potrzebna jest mądra edukacja społeczeństwa. Aby oceniać przeszłość trzeba ją po pierwsze znać, rozumieć ówczesne uwarunkowania no i chociaż starać się o obiektywizm.

 • lenow1

  Oceniono 1 raz 1

  do w.i.l
  nie zabieraj im tego czego nie dałes , bo to złodziejstwo

 • rt-z

  Oceniono 1 raz 1

  @tomasz62
  Dosyć to skomplikowane - ty z innej planety.
  Jaśniej młody człowieku, na internacie masz tłómoka - z naszego na wasz i odwrotnie.

 • rt-z

  Oceniono 3 razy 1

  Pasent nie Pasent, bawili się wszyscy z Urbanem na czele - ten to się cieszył jakby był w ósmym piekle.

 • histeryx

  Oceniono 3 razy 1

  Pasent to ten jegomość co miał z Olejnikowa córkę Karolę ?

 • lenow1

  0

  do alina85l
  dziękuje Pani.

 • lenow1

  0

  do tomasz62
  My pokolenie JP II przynajmnie staramy się pisacć o co nam chodzi iżeby nas rozumiano , z twojego bełkotu nic nie wynika. A moze to też ironiczne?

 • w.i.l

  Oceniono 1 raz -1

  Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda, Bogdan Lis, Bogdan Borusewicz i Alina Pieńkowska.
  Zapamiętajmy te nazwiska.

  To oni walczyli o likwidację swoich zakładów pracy i o grupowe przejście na bezrobocie.
  To oni walczyli o zmywaki w UK dla kolegów z pracy.
  To oni walczyli o pensje 800 zł dla ich żon - kasjerek w supermarketach.
  To oni walczyli o milionowe uposażenia dla prezesów.
  To oni walczyli o willę dla Lecha Bolesława Wałesy.
  To oni walczyli o wieloletnie kolejki z łaski NFZ na operacje w szpitalach ratujące życie i zdolnośc do pracy.
  To oni walczyli o głodowe emerytury.
  To oni walczyli o wyprzedaż majątku narodowego.
  To oni walczyli o naszą okupację Iraku i Afganistanu.
  To oni walczyli o okupację Polski przez wojska USA.

  Oddajmy im ich zasługi co do grosza!

 • i33il33

  Oceniono 1 raz -1

  Passent,nie pie...ie głupot.Powiedzcie towarzyszu,że władza wam tak kazała.Nie ma się czego wstydzić,my rozumiemy to,że papu jest najważniejsze,a poza tym nie tylko wy sqrwialiście się dla tego papu.Dzisiaj też są tacy którzy chętnie tą filozofie prezentują i pewnie za 20-30 lat podobnie będa bredzić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX