Wydzia³y do spraw, których nie ma - absurd w polskich prokuraturach

We wszystkich prokuraturach apelacyjnych w Polsce powsta³y wydzia³y zajmuj±ce siê ocenami okresowymi prokuratorów. Tyle, ¿e nie bardzo wiadomo po co, bo czego¶ takiego jak oceny okresowe w prokuraturach nie ma - ustali³ reporter TOK FM.
Zdaniem rzecznika Zwi±zku Zawodowego Prokuratorów Jacka Ska³y, poza mno¿eniem biurokratycznych bytów takie wydzia³y poci±gaj± za sob± dodatkowe koszty.

Ka¿da apelacja mia³a wybór

Ministerstwo Sprawiedliwo¶ci od kilku lat planuje wprowadzenie ocen okresowych. Nowelizuj±c w kwietniu zesz³ego roku ustawê o prokuraturze stworzy³o furtkê do powstawania wydzia³ów ds. wizytacji i ocen okresowych, choæ nic takiego jak konieczno¶æ okresowej oceny prokuratorów nie wesz³o dot±d w ¿ycie.

- Mówi³o siê o tym, ¿e oceny okresowe powstan± wiêc stworzyli¶my wydzia³. Nie wiadomo, czy one siê utrzymaj±, bo nie wiadomo, czy rzeczywi¶cie oceny powstan± - mówi prokurator Janusz Kordulski, rzecznik prokuratury apelacyjnej w Bia³ymstoku, w którym wydzia³ ocen liczy a¿ cztery osoby. Zdaniem prokuratora Kordulskiego ustawa nie pozostawi³a im wyboru: - Naszym zdaniem przepisy jasno wskaza³y, ¿e takie wydzia³y powinny powstaæ. Tak wynika z ustawy i regulaminu dzia³ania prokuratury - mówi prokurator.

Innego zdania jest Maciej Kujawski z prokuratury generalnej: - To prokurator apelacyjny decyduje, czy taki wydzia³ jest w jego prokuraturze potrzebny czy nie i podejmuje decyzjê o jego stworzeniu - mówi i dodaje, ¿e ka¿dy szef prokuratury apelacyjnej mia³ wybór.

Nikt nie wie, ile to kosztuje

Okazuje siê, ¿e choæ prokuratorzy apelacyjni mieli wybór, wszyscy bez wahania uznali takie wydzia³y za niezbêdne. W jedenastu prokuraturach powsta³y wiêc wydzia³y do spraw wizytacji i ocen okresowych.

- To oznacza powo³anie w ka¿dym wydziale naczelnika - mówi Kujawski i nie kryje, ¿e wi±¿e siê to z dodatkowymi pieniêdzmi. - Powstanie wydzia³ów poci±gnê³o za sob± dodatkowe wydatki przede wszystkim na wynagrodzenia - przyznaje prokurator Kujawski i dodaje, ¿e w tej chwili nikt nie jest w stanie podaæ, ile konkretnie zmiany mog³y kosztowaæ.

- Skoro nie ma ocen okresowych, nie ma dodatkowej pracy dla takich wydzia³ów - mówi Jacek Ska³a w rozmowie z reporterem TOK FM i dodaje, ¿e w ¿aden sposób prokuratorom nie przyby³o obowi±zków. Zajmuj± siê jedynie wizytacj±, czyli tym co robili do tej pory, pracuj±c w innych wydzia³ach - Najczê¶ciej byli to prokuratorzy pracuj±cy w wydzia³ach organizacyjnych - mówi Kujawski.

Oceny mo¿e bêd±, a mo¿e nie

Okresow± ocenê prokuratorów i sêdziów ma wprowadziæ ustawa o ustroju s±dów powszechnych stworzona przez ministerstwo sprawiedliwo¶ci. Nad projektem pracuje aktualnie komisja sejmowa, a ¶rodowiska prawnicze ostro j± skrytykowa³y.

Po protestach sêdziów, prokuratorów i sejmowej opozycji, pos³owie zdecydowali siê na wys³uchanie publiczne. W pi±tek siedem organizacji zrzeszaj±cych m. in sêdziów i prokuratorów podpisa³o wspólne stanowisko, w którym ¿±daj± odrzucenia rz±dowego projektu i zwo³ania okr±g³ego sto³u w sprawie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwo¶ci.

Co je¶li oceny okresowe nie powstan±? - Trzeba bêdzie zmieniæ nazwê wydzia³ów poprzez wykre¶lenie drugiego cz³onu - mówi Maciej Kujawski z prokuratury generalnej, którzy przypomina, ¿e obecny Prokurator Generalny Andrzej Seremet od pocz±tku by³ zwolennikiem ocen okresowych, ale podkre¶la³, ¿e minusem tego pomys³u jest wprowadzenie nowych struktur biurokratycznych.

DOSTÊP PREMIUM