Akcja OFE to lobbing? "Forma nacisku na rząd"

Otwarte Fundusze Emerytalne ruszyły z akcją "Politycy dobierają się do Twojej przyszłej emerytury. Broń swoich pieniędzy". - Jak zobaczyłam reklamę w telewizji, zaczęłam się zastanawiać ile to kosztuje i czy płatnicy OFE mają świadomość, ile z ich składek idzie na ten cel - mówiła w Poranku Radia TOK FM Julia Pitera, sekretarz stanu w KPRM.
Akcja jest odpowiedzią na rządowe plany obniżenia składek przekazywanych do OFE. - Pani przygotowywała nowelizację ustawy lobbingowej. Czy w Polsce jest dozwolony anonimowy lobbing? - pytał Jacek Żakowski. - Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, bo właściwie nie wiem do jakiej formy to zaliczyć. OFE to są podmioty prywatne, aczkolwiek obowiązek ubezpieczenia się w nich jest wymogiem ustawowym - odpowiadała Julia Pitera. - To co robią OFE można przyjąć jako reklamę - dodała.

"Trudno powiedzieć, czy to lobbing"

Reklama obrony własnych pieniędzy? - To jest reklama mająca podważać koncepcję rządu do przeprowadzenia reformy, to jest polityczne - podkreślała minister. - Czy coś takiego podlega ustawie lobbingowej? - dopytywał Jacek Żakowski. - Trudno mi powiedzieć, żeby to była forma lobbingu, bo nie możemy nic więcej wpłacić na OFE niż to czego wymaga ustawa, ale można powiedzieć, że jest to zorganizowana forma nacisku na rząd, więc właściwie może to jest lobbing - zastanawiała się w TOK FM Julia Pitera.

Czy taka forma anonimowego organizowania nacisku na rząd jest w Polsce legalna? - Prawo lobbingowe dotyczy wpływania na proces stanowienia prawa - wyjaśniała Pitera. - Można powiedzieć, że to jest rzeczywiście wpływanie na proces stanowienia prawa. Można też na to spojrzeć z punktu widzenia etyczno-moralnego, OFE są podmiotem prywatnym wykonującym funkcje publiczne - mówiła minister z Kancelarii Premiera.

- Muszę się zastanowić na tym. Wczoraj głównie zastanawiałam się nad tym, jak zobaczyłam reklamę w telewizji, ile to kosztuje i czy płatnicy OFE mają świadomość ile z ich składek idzie na ten cel - podkreślała Julia Pitera w Poranku TOK FM. Sama jest ubezpieczona w ZUS. - Jestem z rocznika, który miał do wyboru OFE czy ZUS i zachowałam się, wydaje mi się, roztropnie i jestem wyłącznie w ZUS - wyjaśniła.

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (60)
Akcja OFE to lobbing? "Forma nacisku na rząd"
Zaloguj się
 • syn.ksiedza.proboszcza

  Oceniono 6 razy 6

  OFE trwonią część kasy którą mi już dawno zabrały, robią to na w miarę stałym poziomie. Pani Pitera trwoni kasę którą zarabiam. Im więcej zarabiam tym więcej Pani Pitera mi zabiera. Na jej miejscu unikałbym poruszania tematu trwonienia kasy podatników.

 • zygmuntt0

  Oceniono 6 razy 6

  "ile z ich składek idzie na ten cel" TO JEST MANIPULACJA

  Przecież OFE nie ruszają moich aktywów, żeby sfinansować te billboardy!!

  Przecież robią to za kasę, którą zarobiły ze składek pomniejszając własne zyski, a nie moją emeryturę. W przeciwieństwie do ZUS, który jak będzie potrzebował, to bez skrupułów połknie aktywa z "mojego" """""indywidualnego"""""" konta emerytalnego.

  Po co taki insynuacje??

 • sunim

  Oceniono 7 razy 5

  Pitera wprawdzie żyje, ale poważnie martwię się o Sikorskiego. W pracy się jakoś w tym roku nie pojawia, nie uznał za stosowne zająć stanowiska w sprawie własnej kompromitacji w sprawie katastrofy smoleńskiej... Czy ktoś wie gdzie Radek? Może urlop ma?

 • pelo_nas_kocha

  Oceniono 4 razy 4

  O, Pitera żyje. Pewnie ma się dobrze, tylko czy od tego nicnierobienia od 3,5 roku jej się nie nudzi? Pewnie się nudzi, jeżeli trzeba po-komentować sprawy, na których się nie zna, bo po co zajmować się tą nudną korupcją. Przecież Peło zlikwidowało korupcje całkowicie...

 • von_seydlitz

  Oceniono 6 razy 4

  Pitera nie wie tego, Pitera nie wie tamtego....

  Po co taka minister? Ja się zastanawiam ile idzie na utrzymanie tej nieudaczniczki i podległych jej nieudolnych urzędników.....

 • sympatyklewicy

  Oceniono 4 razy 4

  Towarzysze z PełO nie denerwujcie się, rząd robi was w ch...a dla waszego dobra ...

 • sympatyklewicy

  Oceniono 4 razy 4

  Julia Pitera - już dawno tego brzydadztwa nie widziałem !!!

 • ni-e

  Oceniono 4 razy 4

  IDZIE NA PEWNO MNIEJ NIŻ NA PAŁACE ZUS

  RZĄDZIE ODPIE....SIĘ OD OFE I ZABIERZ SIĘ DO ROBOTY TZN. LIKWIDACJA EMERYTUR MUNDUROWYCH I KRUS TO TAK NA POCZĄTEK
  POZDRAWIAM

 • m-kow

  Oceniono 6 razy 4

  Brawo pani Julia od dorsza! To głębokie i odkrywcze! Dobrze, że rząd ma kogoś, kto może powiedzieć "cuś" na każdy temat. Wkrótce okaże się, że zostałem zrobiony w ch... dla mojego własnego dobra, ciekawe czy będę musiał podziękować...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX