Światła mijania do TK. ''Bo zarabiają na tym Rosjanie"

W przyszłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złoży do Trybunału wniosek o zbadanie przepisów nakazujących kierowcom jazdę przez cały rok z włączonymi światłami mijania - ustaliło TOK FM.
Przepisy chciano zaskarżyć już w kwietniu minionego roku, ale na przeszkodzie stanęła choroba posła, który wniosek przygotowywał. PiS uważa, że w 2007 roku przepisy zostały przyjęte "z naruszeniem procesu legislacyjnego", ale posłowie mają także zastrzeżenia merytoryczne.

- Nadal mam pełne przekonanie o tym, że ten przepis jest błędny. Zmusza nas do ponoszenia znaczących kosztów - uważa poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Tchórzewski.

Poseł powołuje się na opinie konstytucjonalistów, według których wprowadzenie poprawki do ustawy o ruchu drogowym nakazującej kierowcom jazdę przez cały rok z włączonymi światłami mijania odbyło się "z naruszeniem procesu legislacyjnego", gdyż nie można takiej poprawki wnieść podczas drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu.

"Zyskują Rosjanie"

Tchórzewski wyliczył także, że dwa razy szybciej zużywa się akumulator, żarówki trzeba wymieniać częściej i zużywamy więcej paliwa. - Skutkiem tej ustawy Rosjanie za 350 milionów dolarów sprzedają w Polsce więcej ropy. To nie jest tak, że ja kogoś o coś oskarżam. Wskazuję tylko na to, że mogą istnieć instrumenty nieformalnego nacisku - dodaje poseł.

- Teorie spiskowe w wykonaniu PiS pojawiają się nawet przy światłach mijania, ale są absolutnie kuriozalne - mówi Paweł Olszewski, poseł Platformy Obywatelskiej. Zdaniem PiS-u wprowadzenie przepisu nie było poparte opiniami, czy ekspertyzami.

- Ministerstwo Infrastruktury wielokrotnie przedstawiało dane, analizy, tabele. Jednak nie widzę przeszkód by jeszcze raz na posiedzeniu komisji infrastruktury o tym porozmawiać - mówi Olszewski. - Chociaż osobiście nie widzę sensu by do tego wracać - dodaje poseł.

Czy jesteś za obowiązkiem używania świateł mijania przez cały rok?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (45)
Światła mijania do TK. ''Bo zarabiają na tym Rosjanie"
Zaloguj się
 • opera_aperta

  Oceniono 4 razy 4

  Tchórzewskiemu jego demagogiczna rusofobia padła na organ u normalnych ludzi zwanych mózgiem. Ponad 50% ceny paliwa (przetworzonej ropy) to podatki, więc wiadomo kto zarabia. I niech Tchórzewski namówi Orlen, aby przestawił się z ciężkiej ropy rosyjskiej na lekką 'zachodnią', to dopiero zobaczy ceny na stacjach benzynowych. Choć on tego nie dostrzeże, bo żyje za friko na koszt podatników.

 • kzrider

  Oceniono 8 razy 4

  Proponuję zaskarżyć też obowiązek używania kierunkowskazów. Przecież też zużywają energię, paliwo itp.

  A najlepiej zakazać używania żarówek w oświetleniu samochodu i przejść całkowicie na oświetlenie diodowe.

  Oczywiście posłowie byliby zwolnieni z obowiązku włączania świateł jako że świecą swoją inteligencją ;)

 • chri-s48

  Oceniono 5 razy 3

  Bezpieczeństwo jazdy nie polega na jeździe z włączonymi światłami mijania-to tylko lobby pewnych
  firm oświetleniowych i paliwowych. Niech nikt nie opowiada bajek ,że w pełnym słońcu te światła
  spełniają jakieś zadanie ostrzegające. Bezpieczeństwo na drogach to dobry wzrok kierowcy,
  umiejętność przewidywania zdarzeń czyli myślący umysł,i sprawność fizyczna. A to wszystko to psychotechnika. Światła można sobie darować i przez pół roku nie męczyć siebie i samochodu,
  a przede wszystkim nie dawać ograbiać się przez nadgorliwych funkcjonariuszy policji.

 • hvac1987

  Oceniono 3 razy 3

  Przeciez pisoludy moga sie przesiasc na hulajnogi i nie zwracac uwagi na konieczne swiatla czy wzrost zuzycia paliwa. Sekta kaczenki szuka popularnosci na kazdym froncie ale znowu wychodzi na durnia.Moze by zaczeli swiecic nawiedzonymi oczami?

 • arvelli_net

  Oceniono 5 razy 3

  Żarówki się zużywają? Może i tak, paliwa więcej palę? Może i tak......ale dla mnie najważniejsze że z daleka widać "wariata" za kierownicą pędzącego 150km/h w terenie zabudowanym z sekty zwanej pis-niejakiego kurskiego!!!! To właśnie z jego powodu doceniamy dobrodziejstwo świateł mijania!!! Gdyby nie one , nie jeden z nas byłby prawdopodobnie ofiarą tego oligarchy pis-owskiego!

 • limanowa2009

  Oceniono 3 razy 3

  Debilizm totalny, aż trudno się w tym połapać. I pomyśleć że większość moich krajanów głosuje na tych ludzi. Mają rację że zaczynają szpiegować internet. Bo takich obrażających ich wpisów nie da się uniknąć.

 • jasiekltd

  Oceniono 3 razy 3

  Czytać co prawi tchórzewski to mały pikuś,ale go usłyszeć to dopiero uczta...

 • yerry46

  Oceniono 7 razy 3

  To jakis absurd. Mozna jeszcze przeciez zakazac sygnalizowania skretu - ilez zaoszczedzi sie na zarowkach! Jazda na swiatlach mijania to bardzo madry przepis, to setki jesli nie tysiace mniej ofiar ruchu drogowego, szczegolnie wsrod pieszych. Ja mam przekonanie, ze posel Tchorzewski to klasyczny przypadek pomrocznosci jasnej, a takich " przypadkow" pierdzacych w lawe poselska jest znacznie wiecej.

 • chri-s48

  Oceniono 2 razy 2

  @wiesław.5
  dla mnie to możesz założyć sobie i rampę halogenów i świecić w pełnym słońcu-jak lubisz choinki
  w lato to będziesz miał,ale stojące sznurem w korku 500 samochodów świecących w upale słonecznym panu bogu w okno to głupota jakiej nikt jeszcze nie wymyślił. Tylko Polskę na takie głupoty stać. Dużo bogatsze państwa dawno zrezygnowały ze stosowania tego przepisu i chwała im za to. A u nas korki dopiero się zaczną-mamy na razie przedsmak,gdyż w takim tempie budowy nowych dróg czeka nas totalne zakorkowanie,a w tych korkach światełka mijania ?
  I temperatura globalnie wzrasta nie mówiąc nic o zużyciu paliwa. Ale decydenci dalej swoje........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX