Komentarze (124)
Przedsiębiorco, masz kilka godzin! Grozi ci kara za brak sprawozdania o odpadach
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • placebo_99

  Oceniono 1 raz 1

  Aby żyło się lepiej urzędasom! POdziękujmy POpaprańcom.

 • hochsztaplarka

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba wyjść na ulice nie 3 Maja, ale w dniu 1. Maja!

  To właściwe święto. A nie może to być ukradzione przez kościół katolicki święto beatyfikacji Wojtyły! Dość tym kradzieżom - kler i władza ręka w rękę! Niech żyje Rewolucja! Precz z wyzyskiem i klerem!
  Im szybciej tym lepiej.

 • odyssey_2008

  Oceniono 1 raz 1

  To PiS to przegłosował podziękujcie Jarkowi Kaczyńskiemu.
  dowód:
  orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&56&50

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 1 raz 1

  Przeciez to sa gangsterskie metody!

  Wprowadzasz 'prawo' z zaskoczenia i zdzierasz kary za jego nieprzestrzeganie. Ale w sumie, mlodzi i wyksztalceni z duzych maist wlasnie tego chca ;)

 • kingaps

  Oceniono 1 raz 1

  Prowadząc sklep nie trzeba składać żadnego sprawozdania. To są tzw śmieci komunalne i jeśli jest podpisana umowa na ich wywóz to wszystko jest OK.

  Gorzej jest w przypadku np. serwisów komputerowych. Trzeba ewidencjonować np stare płyty, baterie, bo w nich są metale ciężkie

 • zwyklykowalski

  Oceniono 1 raz 1

  jezeli rzeczywiście kilkaset tysięcy jest zagrożona tym para podatkiem a dokładnie haraczem od mafii. to proponuje marsz na Warszawę i przegadanie to z panami z wsi.

  Szczerze powiedziawszy jakbym mial cos takiego zaplacil zainwestowalbym w ogolnopolska akcje protestacyjna.

  Pogonic nierobow

 • guest077

  Oceniono 1 raz 1

  @framberg: niestety wg mnie nie masz racji. W Polsce jest tak, że wszystkie przepisy, które dają po dupie ludziom są perfekcyjnie przygotowane pod każdym względem. Na pocieszenie powiem ci, że z kolei wszystkie przepisy, które mogą ludziom dać odetchnąć okazują się albo niezgodne z konstytucją albo z prawem UE :-) To państwo jest ku...kie i innego słowa nie znajduję niestety (i nie ma znaczenia kto rządzi).

 • zigomar

  Oceniono 1 raz 1

  Polska krótkowzroczmość urzędnicza - tępić przedsiębiorczych, zlikiwdować miejsca pracy, nie pozwolić na dalsze odpprowadzanie podatków, stworzyć dogodne warunki do pracy na czarno, dowalić rodakowi. W UK jest to nie do pomyślenia, tam urzędy pomagają przedsiębiorcą, szukają wspólnych rozwiazań, żeby tylko ten dalej prowadził biznes, odprowadzał podatki i zatrudniał. To nie jest działanie zgodne z prawem, to jest skandal. Większość ludzi dlatego działa w szarej strefie - i tylko dlatego jest spokój. Możze warto zająć się wielkimi firmami z kapitałem zagranicznym, które notorycznie łamią prawa pracownicze, omijają płacenia podatków korzystając z ulg inwestycyjnych, sprzedających mięso skąpane w ludwiku itd. Ale tam nie jest tak łatwo - takiego urzędniczyne ich prawnicy przeczołgaliby jak rekruta. Ludzie ludziom - pogratulować. Niedługo będziecie likwidować te urzędy, bo nie bedzie z czego ich utrzymać. Zostaną emeryci, renciści i dzieci.

 • framberg

  Oceniono 1 raz 1

  Całość niezgodna z prawem. Przedsiębiorcy muszą mieć vacatio legis na dostosowanie się do sytuacji. A tu wprowadzono obowiązki i kary w czasie roku rozliczeniowego, dotyczące roku zeszłego, i dając dwanaście dni na dostosowanie.
  Idea by przymusić do właściwej gospodarki odpadami słuszna, wykonanie na miarę naszych urzędników - bliskie zidioceniu.

 • katolak

  Oceniono 1 raz 1

  @phodopus - lasów nie zanieczyszcza dentystka, czy przedsiębiorca z miasta, ale wsiok, który śmieci wywala do lasu czy rowu, a szambo wylewa wężem też do lasu czy rowu; tych nie sprawdzą, tych znowu nie obowiązuje prawo i przepisy - jak zwykle wydoi się przedsiębiorców z miasta, a krusowe wsioki będą mieć w dupie przepisy

 • phodopus

  Oceniono 1 raz 1

  Wielu komentujących chyba nie załapało o co chodzi. To nie jest kara za wyrzucanie odpadów tylko za to, że się nie złozyło (lub złożyło po terminie) sprawozdanie, ile tych odpadów zostało wytworzone i przekazane do utylizacji. Ktoś wyrzucił wszystko do lasu, sprawozdania nie złożył, więc go nie namierzą i nie ukarzą. Ktoś inny sumiennie przekazał wszystko gdzie trzeba, ma na to papier, ale spóźnił się 1 dzień ze sprawozdaniem, więc dostanie 10000 kary. Brak jest też jakiejkolwiek gradacji, więc mała firemka padnie, a duży moloch, zatrudniający tysiące osób nawet tej kary nie zauważy. Co najwyżej w odwecie poleci księgowej po premii.

 • kwicolek

  Oceniono 1 raz 1

  @11krzych

  @kwicolek
  >>Bandycki kraj!
  Daj adres w realu, będę Ci moje niebezpieczne odpady wywalał do rowu przed Twoim domem.

  Czytaj ze zrozumieniem.Chodzi o to,że karani będą właśnie ci co zdawali niebezpieczne odpady,a nie ci co wywalili do rowu.
  Po za tym,to chyba po złożeniu tych wszystkich sprawozdań będzie środowisko bardziej zatrute aniżeli by ich nie było.Ile pójdzie na to papieru,tuszu,energii elektrycznej,itp.?

 • leteid

  Oceniono 1 raz 1

  @donek.com: Może byś coś nowatorskiego w temacie napisał.
  zobacz kto to przegłosował i się wypowiedz.

  orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&56&50

 • donek.com

  Oceniono 1 raz 1

  Ale trzeba przyznać, ze wreszcie rząd sposób znalazł na wydojenie małych firm, szukali dość długo, nasyłali wszystkie możliwe kontrole regularnie licząc na mandaty, w końcu JEST - udało się, będzie kasa, dużo kasy, Wincent z Donaldem pewnie michy cieszą.

 • leteid

  Oceniono 1 raz 1

  @11krzych: Chyba nie bardzo wiesz o co chodzi. Ustawa głównie ukarze tych co sumiennie przekazują wszystkie odpady niekomunalne do utylizacji i nie złożyli sprawozdania na koniec roku. Bo ich najłatwiej namierzyć. Rozumiesz.
  Sądzę dość solidna analiza tego absurdu jest w komentarzach pod poprzednią publikacją tego problemu.
  www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,9236070,Miliardy_kar_dla_polskich_przedsiebiorcow__przez_jeden.html

 • defoe83

  Oceniono 1 raz 1

  Co za chory kraj. Firma zbankrutuje bo nie złożyła sprawozdania o ODPADACH! Ci którzy prowadzą te ledwo ciągnące sklepiki i tak są już dostatecznie okradani składkami, koncesjami, podatkami, a teraz jeszcze 10 000 kary a co tam. Gdybym ja bym był w sytuacji ukaranego to rozpętałbym takie zamieszanie tym urzędnikom i personalnie osobom, które są odpowiedzialne za te chore przepisy, że następnym razem by się zastanowili dwa razy.

 • kwicolek

  0

  @kingaps
  Prowadząc sklep nie trzeba składać żadnego sprawozdania. To są tzw śmieci komunalne i jeśli jest podpisana umowa na ich wywóz to wszystko jest OK.
  Gorzej jest w przypadku np. serwisów komputerowych. Trzeba ewidencjonować np stare płyty, baterie, bo w nich są metale ciężkie

  W sklepie też masz baterie,świetlówki,toner,wymieniasz olej czy płyn hamulcowy w samochodzie,itp.To nie są odpady komunalne.
  Wymieniasz którąś z tych rzeczy i jesteś udupiony,bo właśnie te artykuły należy ewidencjonować.Chyba,że wszystko wymieniają firmy specjalistyczne i masz na to dokumenty.

 • xx_y

  0

  TZW TOK _FM kto go wymyślił ?
  Czyto Szechter _z Agory wymuślił aby z nas głupoli wsio wyciagnąć i polaków i ośmieszyć ?
  Jest pani od lat co ma zero rozumu i ośmesza niepełnosprawnych w swej Tuzk Video Netwwork24 bezwstydnie ? Można was mieć dość ogladania i czytaniea !

 • tom.ziel.pl

  0

  @leteid: Masz rację, jeśli ktoś ma się dowiedzieć o co chodzi to się dowie z tych komentarzy które już są. Do usłyszenia.

 • tom.ziel.pl

  0

  @troii: Tak, w tym masz rację, natomiast z art. 17 nie ma to wiele wspólnego. Jeśli łapiesz się pod komunalne i/lub pod zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, to nie musisz nic składać. Oczywiście sam musisz to ocenić swoją sytuację bo to jest tylko moja prywatna opinia a nie porada prawna :-)

 • troii

  0

  @tom.ziel.pl Zdobądź jednak trochę siły
  Art 37. Posiadacz odpadów prowadzący ewidencję odpadów jest obowiązany sporządzić
  na formularzu zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów. Tak to jasne.

  Ale Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie rodzajów odpadów lub ich ilości, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów .... zwalnia szereg odpadów z obowiązku prowadzenia ewidencji (do 5 ton) - szkło, tworzywa, drewno. A dodatkowo w ogóle nie podlegają ewidencji tzw odpady komunalne nieważene przez kogo produkowane czyli takiego odpowiadające odpadom domowym.
  Chyba się nie mylę?

 • leteid

  0

  @tom.ziel.pl: tom daj spokój. może już to skończyć. wszystkich nie wyedukujesz, a na pewno nie poprzez niemoderowane forum. By, by do następnego rozwinięcia tematu.

 • tom.ziel.pl

  0

  @troii: Nie mam siły po raz kolejny wyjasniać czemu się mylisz (a przed Tobą inni którzy klejali ów art. 17), ale zobacz art. 37.

 • troii

  0

  Chyba jednak ktoś w tym straszeniu się zagalopował:

  USTAWA
  z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach
  Rozdział 4
  Obowiązki posiadaczy odpadów i transportujących odpady

  Art. 17.
  1. Wytwórca odpadów jest obowiązany do:
  1) uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, jeżeli wytwarza odpady niebezpieczne w ilości powyżej 0,1 Mg rocznie;
  2) przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami, jeżeli wytwarza odpady niebezpieczne w ilości do 0,1 Mg rocznie albo powyżej 5 Mg rocznie odpadów innych niż niebezpieczne.

  Czyli jak by nie patrzył informować musi ten kto "produkuje" 100 kg odpadów niebezpiecznych i 5 ton innych.

 • sajder86

  0

  przez was zesrałem się w gacie :|

 • tom.ziel.pl

  0

  @pavlik: bip.umwd.dolnyslask.pl/dokument.php?iddok=1081&idmp=22&r=r
  bip.umwd.dolnyslask.pl/plik.php?id=13266
  Tylko nie podkabluj mnie gdzieś ;)

 • passtorian

  0

  Ugnoic byznes. Tak zeby sie na plechy rozwalili i zeby przestali oddychac. Albo - niech zra trawe.

  Ale tak powaznie. Powaznie trzeba sie zastanowic skad te gnojki wydajace te idiotyczne stronice "prawne" sie biora i jak to bydlo pogonic od zlobu. To co sie dzieje jest absurdalne.
  Zarowno duze przedsiebiorstwa jak i maly byznes maja umowy i placa za odprowadzanie
  odpadow. Wiec skoro ci bezrozumni biurokraci chca wiedziec ile , co, i jak, to nic prostszego niz kontakt z tymi przedsiebiorstwami ktore odpady odprowadzaja. Tu chodzi o nabijanie kabzy organom lokalnym.

  Wiec co robic? Chodzi o to by ugnoic tych cwokow z organow wydajacych te absurdy. Pogonic od zlobu, niech sami iwpie...ja trawe. Zanotuj tych przy zlobie wybieralnych z okregu i pogon w cholere przy nastepnej okazji. Przyszla ankiete do potencjalnych kandydatow na wladze lokalne zacznij od pytania:"Jaki jest pana(i) stosunek od obecnych ustaw o odpadach"?

 • tom.ziel.pl

  0

  @azsxdcf : Dokładnie, śledziłem wtedy te obrady (ze stenogramów) i myślałem że to ze mną coś nie tak bo zdaje się że ani razu nikt nie podniósł kwestii tych kar.

 • morozov_pavlik

  0

  Dlaczego dziennikarzyna nie podał linka do tego pie...nego formularza w sytuacji, gdy tysiącom wystraszonym przedsiębiorcom co się przed chwilą dowiedzieli - w ostatni dzień składania tego gówna - tak się ręce trzęsą, że znalezienie czegokolwiek w necie graniczy z cudem.
  Rechoczecie w redakcji ze śmiechu, prawda ?

 • xx_y

  0

  Bardzo dobrze że wzięto się za to ! Wystarczy pstryknąć adres danego mieszkanca w PUIKU (zajm. sie wywyzem śmieci) .Tam jest wsio kto ma kosze i ile wywyiózł,jest m/w 5 kg na osobę miesięcznie.Jest duzo gospodarstw nie mających koszy,próbują to palić sąsiedzi wąchają smród.Wywożą do miast i ich koszy przy blokach bo robia zakupy w mieście mieszkańcy bloków płaca za nich.Pełno jest od lat wyzuconych w worach do rowów - głównie wieś to robi.Dużo jeździłem rowerem napatrzyłem się na okropny bałagan w lasach przy wsiach.Karać bez żadnych kombinowanych tłumacze,wynajmuję mieszkanie i gospodarz nie ma zadnego kosza - co z tym robi ? Ja musze cichaczem nocą wynosić do koszy blokowych.

 • tenare

  0

  Po co w państwie władza ma dbać o gospodarkę, jeśli można zwyczajnie wprowadzić absurdalnie wysokie SZTYWNE kary od wszystkiego i jebać obywateli.
  Po 1989 r. postsolidarnościowe pomyje skupiają się wyłącznie na walce przeciwko obywatelom.

  Ile Stokłosa dostał kary za zanieczyszczanie środowiska na masową skalę ???
  Więcej niż starsza dentystka z Łodzi za niezłożenie sprawozdania ????

 • cree-is-me

  0

  A gdzie rzetelność dziennikarska? Może by chociaż autor powołał się na konkretny przepis mówiący o tym, kto takiemu obowiązkowi podlega, a kto nie? Bo nie wierzę, że "wszyscy"... Że już nie wspomnę o jakimś linku do formularza z wzorcem sprawozdania.
  Zrobić zadymę potrafi byle głupiec, tylko czemu w każe nazywać się "dziennikarzem"? :/

 • azsxdcf

  0

  "Celem nowelizacji ustawy o zmianie
  ustawy o odpadach oraz niektórych innych
  ustaw jest wdrożenie przepisów
  unijnych oraz dostosowanie obowiązującego
  prawa do założeń „Krajowego planu
  gospodarki odpadami 2010” – powiedział
  poseł Krzysztof Tyszkiewicz (PO), przedstawiając
  sprawozdanie Komisji Ochrony
  Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
  o rządowym przedłożeniu.
  Zmienione regulacje przewidują zamykanie
  z urzędu składowisk odpadów
  niespełniających wymagań określonych
  przepisami prawa, a także zakazują
  składowania selektywnie zebranych odpadów
  palnych i odpadów ulegających
  biodegradacji. Wprowadzają również
  środki dyscyplinujące przedsiębiorców,
  aby wywiązywali się z obowiązku składania
  marszałkom województw zbiorczych
  zestawień danych o odpadach."

  "
  Najwięcej kontrowersji wzbudziła
  kwestia metod utylizacji zakaźnych odpadów
  medycznych i weterynaryjnych.
  Ostatecznie Sejm przyjął, że w celu zapewnienia
  bezpieczeństwa sanitarnego
  i epidemiologicznego kraju przepisy zakazują
  unieszkodliwiania tych odpadów
  innymi metodami niż te, które prowadzą
  do obniżenia w nich zawartości ogólnego
  węgla organicznego do 5%. Regulacje
  uniemożliwiają także ich unieszkodliwianie
  przez współspalanie. Odrzucone
  zostały poprawki posłów PO zmierzające
  do przywrócenia przepisów z wersji
  rządowej."

  www.sejm.gov.pl/wydarzenia/kronika/6kad/kronika050_6.pdf

  buhahah jedni i drudzy pajace nie wiedzieli nad czym głosują
  PO się tutaj upiekło o tyle że nie chcieli tej ustawy bez poprawek dotyczących innej kwestii
  co za patałachy

 • azsxdcf

  0

  to zależy jakiej treści były poprawki 1-3:
  orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&56&49
  bo jeżeli czegoś innego niż tych opłat no to sorry

 • tom.ziel.pl

  0

  @azsxdcf: No i co z tego co wkleiłeś wynika odnośnie tego czy strona z wynikami głosowania dotyczyła właśnie tej nowelizacji o której tutaj dyskutujemy czy nie dotyczyła ?

 • azsxdcf

  0

  projekt ustawy złożyło ministerstwo środowiska,

  tu jest projekt z 20 lutego 2009, polecam stronę 30:
  ww.mos.gov.pl/bip/pliki_do_pobrania/090224_1512571589projekt_ustawy_20_02_2009.pdf
  a tu informacja
  www.egospodarka.pl/38494,Ustawa-o-odpadach-zmiany-przepisow,1,11,1.html

 • tom.ziel.pl

  0

  @azsxdcf: To jest własnie to głosowanie.

  Problem w tym że mogę sobie tutaj prostować i prostować nierzetelne wpisy, a za chwilę znowu ktoś z czymś wyskoczy

 • jacek.jarecki

  0

  Bandytyzm. To jest własnie bandytyzm urzędniczego ścierw. Na palu że z nimi, z ku... synami!
  Polska jest nasza czy tych kurw?

 • sw.stefan

  0

  a o podwyżce zusu też nikt mnie nie poinformował 9przypadkiem przeczytałem w necie),w dupie mają wszystko i wszystkich, tylko cyckać wszystkich-ku...ki kraj

 • azsxdcf

  0

  xp17 pół godziny temu
  Oceniono 1 raz 1 + - zgłoś do moderacji

  Podziekujcie PISowi i lewicy.

  orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&56&50
  ------------------------

  to nie to głosowanie

 • kwa_mac

  0

  Prowadzić firmę w tym dzikim kraju, to po prostu piekło a nawet gorzej... Zamiast przedsiebiorcom ułatwiać pracę i tworzenie nowych miejsc pracy, państwo polskie zakłada na nich pułapki, zasadzki, sradzki, wnyki itp. KWA MAĆ! To po to głowałem na PO???!!! Przepraszam szanownych czytaczy, ale ku... właśnie szlag mnie trafił! Na PiS nie zagłosuję, choćby mnie palili żywcem, ale na wybory ku... nie pójdę. Nie będę głosować na moich oprawców. Trzeba stąd spie...ć i to jak najszybciej.

 • rangerek

  0

  @usmiech_nocy kara nie jest za wyrzucanie tylko za błąd w papierkach - tak ja też chciałbym ukrócenia cwaniaków wywalających śmieci w lecie, przy drodze, albo palących plastiki w piecu
  a co ma zrobić przedsiębiorca który w skali roku nazbierał 3 kartony po czymś + 1 zużyty tusz do drukarki :) zgłosić to czy nie :)
  niejasne przepisy, niezorientowane UMy, dziennikarz siejący panikę.....

  cudnie -

 • usmiech_nocy

  0

  => styranapolka
  b kara jest za nie złożenie dokumentu a nie za ilość śmieci, a co do reszty dlaczego masz się nie interesować firmą i przepisami? Bo nieznajomość prawa szkodzi - od czasów Rzymian

 • t154

  0

  co artykuł to ja cytuje jednego z wielkich : "polska to dziki kraj"

 • kingaps

  0

  @shevar

  Niestety. Dzwoniłem do Urzędu Marszałkowskiego.
  Jeśli masz opakowania po produktach (czyt. kartony) to musisz złożyć sprawozdanie.
  Opakowania to grupa 15 01 z katalogu odpadów.

  Też dzwoniłem. W zachodniopomorskiem małe osiedlowe sklepy nie muszą składać sprawozdań

 • stekott

  0

  Co za bandycki kraj. jak protestujący palą opony to wszystko jest OK ale jak drobny przedsiebiorca ma śmieci mniej zagrażające środowisku to musi robić durne sprawozdania. Pal cześć te sprawozdania. Ale dlaczego przedsiebiorca dowiaduje sie o tym za pięć dwunasta. Telafizja i radio publiczne ma misję to niech ja spełnia i informuje nas obywateli o obowiązkach wobec państwa. Telewizja woli jednak robić durne programy, emitować reklamy dla debili i zatrudniać swoich ziomali.
  Poza tym wy w tej gazecie też jesteście nawiedzeni.
  Robicie szum i wytwarzacie ćiśnienie. Nakręcacie spirale strachu i niepokoju pisząc artykuł w taki sposób i z takim tematem. Dla was liczys się sensacja a nie informacja.
  Dlaczego nie napiszecie czegoś w uspokajającym tonie.
  Przecież jeżeli przedsiębiorca nie wytwarza śmieci uciążliwych i ma podpisaną umowę z firmą wywożącą śmieci a w tej umowie jest napisane, że odbierają od niego śmieci komunalne o kodzie 200301 to wystarczy tylko powiadomić Ochronę Środowiska w swoim rejonie o tym i nie trzeba składać żadnych raportów ani teraz ani później i nie grożą takiemu przedsiębiorcy żadne kary.
  To się nazywa rzetelne dziennikarstwo. A to co wy robicie to jest wywoływanie sensacji i robienie z ludzi idiotów.

 • jankos50

  Oceniono 2 razy 0

  Okazuje sie, że tylko PO było przeciw tej paskudnie bzdurnej i totalnie skopanej ustawie. Cała reszta za. Już wiem, na kogo nie głosować.

 • tom.ziel.pl

  0

  @m-nn-m: Proponuję najpierw zorientować się o czym jest artykuł dyskusja a dopiero potem dokonywać takich porównań.

 • tom.ziel.pl

  0

  @xp17: Proponuję zobaczyć to:

  www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/047/G/G0113084.HTM
  www.senat.gov.pl/k7/pos/047/047porz.htm
  www.senat.gov.pl/k7/pos/047/3.htm

  - zresztą partyjne dziel&rządź to nie jest to czego nam potrzeba w tym temacie.

 • tom.ziel.pl

  0

  @kasia_szewczyk30: Jeśli w ramach działalności jeździsz autem, to tak. Na szczęście nie słyszałem żeby ktoś dostał za to karę - więc możesz spokojnie zacząć składać od kolejnego półrocza i czekać czy ew. wezwą Cię do złożenia wstecz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX