''Dlaczego tyle osób myśli, że kara śmierci jest w porządku??

- Kara śmierci musi obchodzić Polaków. Nie żyjemy na innej planecie. Nie możemy godzić się z tym, że tak wielu naszych współobywateli żałuje, że u nas nie wykonuje się kary śmierci - mówi w TOK FM Halina Bortnowska, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Amnesty International właśnie ogłosiła raport o karze śmierci za 2010.
Raport Amnesty International: Tysiące tajnych egzekucji- Jest to dzień szczególny dla przyjaciół Amnesty International - mówi Bortnowska. - Na szczęście w Europie mamy coraz mniej kar śmierci. Dwie egzekucje na Białorusi w 2010 roku ten piękny obraz zakłócają. Jednak coraz więcej osób na świecie rozumie zło, jakie niesie za sobą kara śmierci - dodaje. I zapewnia: Choć u nas nie wykonuje się tej kary, nie znaczy, że problem nas nie dotyczy.

''Nie możemy się z tym godzić''- Polska nie jest na innej planecie. Uczestniczy w życiu Europy i życiu świata. USA to przecież nasz przyjaciel, a tam wykonuje się egzekucje. To nas musi obchodzić. Jeśli szczerze aprobujemy zakaz kary śmierci, to nie możemy jednocześnie godzić się z tym, że tak wielu naszych współobywateli żałuje, że jej nie ma. Ta kara na szczęście nie wróci. Żeby tak było musielibyśmy wypisać się z UE, a tego nikt o zdrowych zmysłach nie zrobi - dodaje.

Jak podkreśla, problem dużej aprobaty dla kary śmierci to teraz jeden z priorytetów dla organizacji pozarządowych walczących o jej zniesienie na całym świecie. - Amnesty International może dopiero teraz tak dotkliwie poczuła, że trzeba zająć się nie tylko tym, że ludzie w majestacie prawa zabijają ludzi, ale też tym, dlaczego tylu ludzi myśli, że to jest w porządku. Na pierwszy plan zaczyna wybijać się rozmowa o sprawiedliwości. A sprawiedliwość nie wymaga kary śmierci - mówi Bortnowska.

"Musi być więzienie, izolacja, ale nie śmierć"

Ale jak jest zbrodnia to czy powinna być kara? - pyta prowadzący audycję Grzegorz Chlasta. - Tak, ale kara, która jest naprawianiem. Powinno się prowadzić człowieka tak, by zrozumiał co uczynił. Człowiek powinien być zamknięty, by nie stanowił zagrożenia, ale jednocześnie mógł coś zrobić, by pomóc innym. Nawet, jeśli ktoś zrobił coś strasznego, to kara śmierci tego nie naprawi. A rzeczywista sprawiedliwość, która ludzi umacnia i pociesza, to sprawiedliwość w naprawianiu a nie w zemście. Sama się przekonuje jak często ludzie mają poczucie, że zemsta jest czymś prawomocnym. Jest dla nich niemal prawem człowieka - mówi Bortnowska.

Jak podkreśla, tak jesteśmy wychowywani. - U podłoża naszego wychowania bardzo często leży maksyma: za dobre nagradzać, a za złe karać. I ta kara nie jest pojmowana we właściwy sposób, jako kara naprawcza. Jest postrzegana na zasadzie ''oko za oko, ząb za ząb'' - ja mam znieść takie samo cierpienie jakie zadałam - mówi.

"Można inaczej uczyć o Bogu"

Czym te kary - kara naprawcza i ta wymagająca zemsty - się różnią? - Wszystkim. Po pierwsze tym, że zadanie komuś cierpienia nie ratuje tego, kto został skrzywdzony. Życie sprawcy nie wraca życia ofierze. Jest jedno morderstwo więcej. I jeszcze w tym wszystkim ktoś musi być katem, musi być niszczony przez tę straszliwą funkcję - mówi Bortnowska.

- Sprawiedliwość naprawcza to sprawiedliwość oparta na czymś, co dawniej nazywano zadośćuczynieniem. Dziś to pojęcie jest mało zrozumiałe. Lepiej zrozumiałe jest pojęcie naprawiania. Zbrodnia niszczy, psuje świat. Później trzeba go naprawiać - wykonać jakieś dobro, które może coś wyleczy. Na gruncie religijnym jest słownik, który to tłumaczy. Są tam pojęcia takie, jak pokuta czy właśnie zadośćuczynienie. Ale niestety, mając teksty religijne, które bardzo dużo mówią o naprawianiu, uczymy o Bogu, po którym mamy spodziewać się strasznej odpłaty. A można wychowywać religijnie, ale zgodnie z ewolucją, którą przeszedł monoteizm. Gdzie Bóg jest pokazywany jako ten, który chce ratować ludzi - dodaje.

Więźniom trzeba dać szansę

A czy pobyt w polskich więzieniach to kara naprawcza? - Nie. I może stanie się jeszcze mniej naprawcza. Powstały bowiem nowe utrudnienia, jeśli chodzi o podejmowanie przez więźniów pracy. Oni chcą pracować. Chcą przyczyniać się do utrzymania swoich rodzin i często, chcą coś dać rodzinom ofiar. Jednak powstała regulacja, która nakazuje, by więźniowie otrzymywali płacę minimalną. To za dużo dla pracodawców. Więźniowie przestają być dla nich atrakcyjni. Poza tym, ogromnym problemem jest przepełnienie więzień. To utrudnia lub nawet uniemożliwia wewnętrzną pracę więźnia nad sobą - uważa Bortnowska.

- A co pani mówi ludziom, którzy mówią: "są sami sobie winni. Źle zrobili"? - pyta Chlasta. - Mówię, że to prawda. Ale trzeba też pomyśleć, co będzie dalej. Większość więźniów wychodzi na wolność. Chodzi o to, żeby wyszli nie zniszczeni przez więzienie, ale przygotowani do lepszego, bardziej uczciwego życia. A często wychodzą niezdolni do normalnego życia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (35)
''Dlaczego tyle osób myśli, że kara śmierci jest w porządku??
Zaloguj się
 • rychoku

  Oceniono 8 razy 6

  Jak to łatwo być miłosiernym, gdy nie jest się ofiarą. Zabójcy może wybaczyć tylko ofiara. Zabójca sam pozbawia się możliwości przebaczenia. Jeśli w imieniu ofiary przebacza państwo, to zdradza fundamenty swego istnienia i zamiast chronić porządek społeczny, powoduje jego erozję.

 • mepislover

  Oceniono 8 razy 6

  Ciekawe , czy Pani Halina dopuszcza myśl o stracie kogoś bliskiego spowodowaną działaniem innej osoby , która jest zabójcą ?

 • darr.darek

  Oceniono 7 razy 5

  > @q-ku
  > otóż drodzy miłośnicy kary śmieci
  > Wy nie jesteście chrześcijanami

  Jak ja lubię takich niedouczonych, ale mających się za wyrocznię.
  Przez 2000 lat chrześcijaństwa nigdy w kościołach chrześcijańskich nie był podważany sens istnienia kary śmierci za zbrodnie i do dziś Kościół Rzymsko-Katolicki ciągle nie jest przeciwny karze śmierci.
  No, ale znajdują się tacy wyedukowani przez propagandę, którzy próbują wiedzieć lepiej i dzielą się swoją ignorancją ze Światem.

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 9 razy 5

  Mam pytanie: dlaczego mam utrzymywać sk*syna, który kogoś zamordował z moich podatków? Dlaczego w więzieniu są lepsze warunki niż w domu opieki, czy domu dziecka? Przesuńmy pieniądze z więźniów na inne cele, niech ci, którzy są winni odczują karę, nie będą mieli siłowni, pokojów do "miękkich" widzeń i innych udogodnień. Dlaczego mamy pamiętać, że oni są ludźmi, kiedy oni w momencie popełniania przestępstwa byli bydlakami?

 • asd.53

  Oceniono 9 razy 5

  a jakie szanse dal morderca , kat swojej niewinnej ofierze ,
  dla zbrodniarza prawa humanitarne , a dla ofiary co , tylko mogila i rozpacz najblizszych

 • passtorian

  Oceniono 6 razy 4

  Bo Katole nie mysla. Katole wierza w to co Pasterz z Bibli przeczyta i odpowiednio Katolom zinterpretuje. Katole zgadzaja sie ze Bog daje zycie ale to nie przeszkadza zeby takie zycie likwidowac bez zgody Boga - potrzeba jedynie "dobrego" wytlumaczenia!. Ciazy usuwac nie wolno bo to Boga dzielo natomiast z chwila kiedy sie urodzi mozna toto zaszlachtowac bo juz oddycha bez cudzej (tj. matki pomocy)? Chyba tak, tylko... jak w uprzednim przypadku - nalezy solidnie umotywowac potrzebe usmiercenia niemowlaka. I tak swiat sie koltuniersko kreci.

 • sakoveba

  Oceniono 5 razy 3

  @ruski_granat

  Czasami odseparowanie od "doświadczenia" to zaleta nie wada.

  Ta kobieta rzeczywiście jest w Polsce, jakby przybyła z innej planety. Przerasta moralnie polskie społeczeństwo o kilka stuleci.

 • q-ku

  Oceniono 3 razy 3

  "każdemu obrońcy praw człowieka polecam wspólną odsiadkę w celi z zabójcami. Jakby was trochę pogwałcili analnie gadka szybko by się zmieniła. "

  a co? "Pogwałcili Cię trochę analnie" i Ty rozumiesz lepiej?

 • zawirowany

  Oceniono 2 razy 2

  Codziennie na świecie giną setki tysięcy niewinnych ludzi . W tm przypadku jakoś różne fundacje siedzą cicho lub ograniczają się do durnych bezsensownych gestów.
  Kara śmierci powinna być wykonywana zawsze tam gdzie winna oskarżonego nie budzi żadnych wątpliwości a zabójstwo było zaplanowane.
  A prezesom fundacji proponuję zajęcie się prawami osób , które nie złamały prawa a i tak ich prawa rządzący mają tam gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX