'Boję się niedzieli'. 'Rocznica grzana politycznie' [PUBLICYŚCI W TOK FM]

- Boję się tych obchodów, tego kolejnego aktu opresji, której jesteśmy poddawani od wielu miesięcy - powiedział Wiesław Władyka, komentator ?Polityki?. - Rychło do zakończenia żałoby nie dojdzie - przewidywał Tomasz Wołek. Publicyści zgodnie przyznali w Poranku Radia TOK FM, że obawiają się niedzieli - dnia obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Jacek Żakowski pytał gości Poranka Radia TOK FM, czy podzielają jego odczucie, że silne emocje wokół katastrofy w Smoleńsku są wyłącznie w "klasie gadającej", podczas gdy wyciszyły się w społeczeństwie.

"Boję się niedzieli"

- Rocznica jest grzana politycznie - zgodził się z nim Wiesław Władyka. - Boję się tych obchodów, tego kolejnego aktu opresji, której jesteśmy poddawani od wielu miesięcy. Chciałbym przeskoczyć ten dzień i mam nadzieję, że po nim dojdzie już do wyciszenia żałoby - powiedział.

Na to nie liczy Tomasz Wołek. - Jarosław Kaczyński zapowiedział, że kiedy ta rocznicą przeminie, tzw. miesięcznice będą obchodzone nadal - przypomniał dziennikarz. - Oglądałem wczoraj film Ewy Ewart o katastrofie. To przejmujące studium bólu i cierpienia , bardzo wzniośle przeżywanego przez większość rodzin ofiar. Było coś w tym smutku poruszającego i pięknego. Ten sposób odczuwania rozmija się drastycznie z tą manipulacją iluś ludzi: m.in. tych, którzy pójdą na demonstrację na Krakowskie Przedmieście.

Naczelnemu "Wprost" również film Ewy Ewart bardzo się podobał. - Przyszła mi do głowy boleśnie banalna konstatacja, że w centrum tego, co się stało, są rodziny. Ostatnio miałem poczucie, że najgłębiej żałobę przeżywają funkcjonariusze PiS-u i redaktor Sakiewicz, a rodziny zostały zepchnięte na dalszy plan - powiedział Tomasz Lis. I dodał: - Ja się nie obawiam, jak Wiesław. Ja wiem, co będzie w niedzielę. Boję się, że tam nie będzie atmosfery wzajemnego zrozumienia, skupienia i wspólnoty, to będzie strefa "wyłączna": wyłączająca i potępiająca wszystko, co jest poza.

Tomasz Wołek zgodził się z nim: - 10 kwietnia będzie kolejnym przypadkiem bojkotu państwa. Jarosław Kaczyński i ludzie PiS-u ostentacyjnie nie wezmą udziału w obchodach państwowych, robią swoją manifestację. To jest partia antysystemowa - oceniał.

"Reaktywacja idei IV RP w świetle jupiterów"

- Na Smoleńsku już się dużo lodów politycznych nie ukręci. Może PiS zdoła utrzymać swój elektorat, ale go tym sposobem nie rozszerzy. Temu miał chyba służyć dokument - powiedział Jacek Żakowski, nawiązując do głośnego od czasu wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o tożsamości śląskiej jako "zakamuflowanej opcji niemieckiej " raporcie "O stanie Rzeczypospolitej".

Wiesław Władyka, który przebrnął przez cały raport, ocenił go jako "samopotwierdzenie się PiS".

- Nastąpiła w świetle jupiterów reaktywacja idei i praktyki IV RP. To jest świadome zamknięcie się w swoim plemieniu. Ten raport ma dwie główne tezy: że najlepszym rządem od czasów Mieszka były rządy PiS, oraz że najgorszym rządem od czasów Mieszka są rządy Platformy Obywatelskiej. To jest nieprawdopodobny tekst, pełen uwielbienie dla samego siebie i swojej idei. Patos i duma ze swoich sukcesów kontrastuje z demonicznym obrazem Platformy, która jest jak dopust Boży.

"Pseudonaukowy bełkot toporem odcinający wszelką obcość"

Jacek Żakowski odparł: - Czy to jest takie dziwne w kontekście polskiej kultury politycznej? Coś się stało, że nie mamy do czynienia z polemiką polityczną, tylko ze wzajemnym wykluczaniem się. - Ten tekst, nazywając rzecz po imieniu, to pseudonaukowy bełkot pełen insynuacji, podszyty nieustającymi podejrzeniami i toporem odcinający wszelką obcość - skrytykował raport Tomasz Wołek. - "Naród", który jest centralną figurą retoryczną, to są wyłącznie "nasi" ludzie - ci, którzy zgadzają się z PiS. Wszyscy inni są poza obręb tego narodu wykluczeni. To jest dokument pisany wyłącznie dla "swoich". Narodem godnym miana polskości jest tylko "nasz" naród. Państwo nie istnieje. - mówił dziennikarz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
'Boję się niedzieli'. 'Rocznica grzana politycznie' [PUBLICYŚCI W TOK FM]
Zaloguj się
 • andre951

  Oceniono 14 razy 12

  Często mam odmienne trochę zdanie niż Władyka - ale w ocenie ""raportu"" całkowicie się z nim zgadzam - to jest bełkot, pełen jadu i nienawiści, pomówień i oszczerstw. I świadczy o stanie umysłowym autora lub autorów. A to, co robi dżej-kej, gotowy rozbić państwo by zdobyć władzę, zasługuje tylko na jedno - polityczny niebyt. We wszelakiej mozliwej formie.

 • andre240

  Oceniono 13 razy 11

  pozamykac do aresztu wszystkich pisowcow z kaczorem na czele ,oni zachowuja sie ja faszysci

 • marekkryspin

  Oceniono 14 razy 10

  Przecież wiadomo, że Kaczor wraz z przydupasami zmobilizują "rydzykowe oszalałe środowisko" do kolejnego szaleństwa.

 • leszanna

  Oceniono 11 razy 9

  Mam wrażenie,że ta rocznica " podgrzewana" jest przede wszystkim przez polityków (w szczególności PiS-u ) i przez media.Większość normalnych ludzi ma tego tematu dość i nie zamierza uczestniczyć w żadnych obchodach .Jest to nie wątpliwie ważny dzień dla Rodzin ,które utraciły w katastrofie swych bliskich-i te rodziny w większości, też się odcinają od oficjalnych obchodów i proszą o spokój.

 • infosraczka

  Oceniono 5 razy 5

  Ja slyszalem od kiboli, ze ma byc zadyma i przejecie rzadow...

 • boleknoket

  Oceniono 2 razy 2

  no to chyba Kaczyński musi być dumny, że rozwala Polskę! pytanie tylko, czy po "potopie" będzie potrafił poskładać to wszystko do kupy.... Wątpię, bo kto mieczem wojuje od miecza ginie.

 • lese_majeste

  0

  a ja się nie boję, ja pieprzę to całe pisie towarzystwo i uważam, że to tylko sprawa mediów i takich dziennikarzy jak żakowski którzy o tym g... piszą lub gadają

 • tadeusz_mazowsze

  Oceniono 10 razy 0

  @leszanna Zarówno działacze PiS-u jak i PO nakręcają się tym Smoleńskiem.
  Prezydent Komorowski, Premier Tusk z nale zapragnęli budowę pomnika ofiar katastrofy z wraku samolotu. Premier Tusk jak Kaczyński, zaczął krytykować, premiera Rosji Putina i rosyjski działania w sprawie wyjaśnienia katastrofy. Śmieszą mnie dziania PO, gdyż stają się już takim mocniejszym PiS, zbliżają się wybory i każdy chwyt dozwolony uważa PO.
  PO z PiS bez walki z sobą,nie potrafią żyć i istnieć na scenie politycznej.

 • romp66

  Oceniono 15 razy -1

  Panowie Żakowski, Lis, Władyka, Wołek działają jak biuro prasowe PO nakazuje .Cały program "PUBLICYŚCI W TOK FM" poświęcony był li tylko, Smoleńskowi i niczemu poza jak POPIS .
  Panowie rektorzy ,którzy zwyczaj naśmiewali się z tego smoleńskiego show, oraz epatowania tą tragedia dziś odwrotnie . Żakowski z Wołkiem jako stachanowcy Tuska, prześcigali się w swej smoleńskosci.
  Żaden z dziennikarzy, nie wypominał nawet o umorzeniu Afery Hazardowej, która uderza w PO jak bomba atomowa.
  Panowie "dziennikarze" nie zadali sobie pytań, aby upublicznić skrzynkę e-mil Marcina Rosła byłego asystent byłego już ministra sportu Mirosława Drzewieckiego . panowie nie zadali tez pytania dlaczego, agenci zanim przyszli do Rosoła z rewizją najpierw do niego zadzwonili i zjawili się u niego po około godzinie. Zasępca Prokuratora Generalnego Edward Zalewski, to bliski znajomy marszałka Grzegorza Schetyny. Pan Prokurator Edward Zalewski, obsadzał personalnie wszystkie prokuratury w tym Prokuraturę Okręgową Warszawa Praga, która umorzyła śledztwo w aferze hazardowej. Dodajmy iż w aferze hazardowej przewija się często nazwisko, Grzegorza Schetyny poza głodnymi bohaterami z PO .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX