Cimoszewicz w TOK FM: "Ci, którzy najwięcej mówią o ofiarach, uprawiają najwięcej polityki"

- To, że znowu przy okazji tragedii chciano uprawiać politykę, jest po prostu żenujące - Włodzimierz Cimoszewicz, senator, były premier, mówił w Poranku Radia TOK FM o wystawie dot. katastrofy smoleńskiej, zorganizowanej przez europosłów PiS w Parlamencie Europejskim. - Ci, którzy najwięcej mówią o ofiarach, najwięcej uprawiają polityki - dodał.
We wtorek w Parlamencie Europejskim została otwarta wystawa "Prawda i Pamięć. Katastrofa smoleńska", zorganizowana przez posłów PiS i członków frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

Otwarcie wystawy odbyło się w atmosferze skandaluz powodu zaklejonych podpisów pod zdjęciami.

- Kolejne nieporozumienie, nieco chuligańskie zachowanie, nie liczą się żadne przepisy, procedury, "my swoje prawa mamy, byleby stanęło na naszym" - komentował tę sytuację Włodzimierz Cimoszewicz w TOK FM. I podkreślał: - Są określony reguły.W polskim parlamencie też tak jest, bez zgody Marszałka Sejmu czy Senatu, bez współpracy z kancelariami, żadnej wystawy się nie urządzi. Wszystko musi być uzgodnione, to jest miejsce szczególnie, to nie jest Hyde Park.

- To, że jeszcze znowu przy okazji tragedii chciano uprawiać politykę, to jest po prostu żenujące, bo widać, że ci, którzy najwięcej mówią o ofiarach, chyba najmniej o tej pamięci myślą, tylko najwięcej polityki uprawiają - ubolewał poranny gość TOK FM.

"Awantury sprawiają, że nie rozmawiamy o istotnych sprawach"

- Dokąd to wszystko zajdzie? - pytała Janina Paradowska. - Nie ma wątpliwości, że dzieje się coś bardzo złego, bo polityka przyczynia się do rozbijania jakiejkolwiek wspólnoty narodowej - odpowiadał Cimoszewicz. - Chociaż z jednej strony większość ludzi zachowuje rozsądek i mówią "dość tego", to w innym sondażu 30 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że Tusk jest zdrajcą - przypomniał senator.

- To już świadczy o jakiejś aberracji. Pokazuje, jak rozhuśtane są emocje. To fatalne, bo po pierwsze rozbija poczucie wspólnoty, a po drugie te nieszczęsne awantury sprawiają, że prawie w ogóle nie rozmawiamy o sprawach istotnych - mówił Włodzimierz Cimoszewicz.Dodał: - Trochę rozmawialiśmy o OFE, ale o wielu innych rzeczach nie rozmawiamy, a one są i są palące. To, że w Polsce nie odbywa się poważna publiczna refleksja na temat finansów publicznych to jest dramat - podkreślał gość TOK FM.

"Zamach w Mińsku wzmacnia Łukaszenkę"

Wg białoruskiego KGB potwierdziła się jedna z wersji poniedziałkowego zamachu w mińskim metrze, mówiąca o tym, że przeprowadził go człowiek chory, być może w celu realizacji własnych ambicji.

- Zdumiewająco szybko znaleziono sprawcę - dziwił się Włodzimierz Cimoszewicz. - Jak pan ocenia wiarygodność tak szybkiego znalezienia sprawcy? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - Jest to zaskakujące, kiedy ok. półtora roku temu na Time Square próbowano dokonać zamachu bombowego, FBI i policja potrzebowała trzech dni na złapanie podejrzanego, a tu w ciągu doby - odpowiadał Cimoszewicz.

I dodał: - Brzmi to dosyć niewiarygodnie, mam nadzieję, że nie jest to kompletny wymysł.

- Reakcja Łukaszenki jest wymowna, od razu przesłuchiwać całą opozycję. Łukaszenka stracił kontrolę nad sobą i pokazał szczerze kim jest, a jest satrapą, który kpi sobie z demokracji i reguł prawa, dla którego ważniejszy jest surowy porządek, a nie "demokratyczne fanaberie" - mówił były minister spraw zagranicznych. - To jest dramat - podkreślał.

- To, co się wydarzyło w mińskim metrze, osłabia czy umacnia Łukaszenkę? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - Niestety, umacnia - odpowiadał Cimoszewicz. I wyjaśniał: - Większość opinii publicznej na Białorusi jest wystraszona i w takich sytuacjach ludzie mają skłonność do skupiania się wokół przywódcy, a Łukaszenka obiecuje im bezpieczeństwo - tłumaczył senator. - To, że w ciągu 24 godzin złapano sprawców i teraz surowo się wszystkich ukarze, pokazuje Białorusinom, że ten człowiek jest im potrzebny, mimo że się na tym czy na tamtym nie zna - mówił Włodzimierz Cimoszewicz w Poranku TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
Cimoszewicz w TOK FM: "Ci, którzy najwięcej mówią o ofiarach, uprawiają najwięcej polityki"
Zaloguj się
 • jhbsk

  Oceniono 12 razy 10

  enow4, to co powiedział Cimoszewicz powodzianom to prawda. Trzeba się ubezpieczać, a nie jęczeć i wyciągać łapę.

 • filetrybny

  Oceniono 12 razy 10

  Niepokojące jest to że wiele osób daje sie nabrać na politykę prowadzoną na grobach.Poparcie dla PIS według sondaży rośnie.Czyżby Polakom podobało sie wykorzystywanie tragedii do celów politycznych?Trudno jest mi w to uwierzyć(tnij.com/rtv2011 )

 • sylwester51

  Oceniono 9 razy 9

  Janusz Wojciechowski był w PSL dla posadki w jakimkolwiek parlamencie zrobi wszystko i zrobił. zeszmacił się potężnie gość bez honoru. Dla mnie opinia takiego przechrzty jest tyle warta co on sam.D..oliżec prezesa.

 • przyganiacz

  Oceniono 11 razy 9

  Cimoszewicz w TOK FM: "Ci, którzy najwięcej mówią o ofiarach, uprawiają najwięcej polityki"

  To nie jest nawet godne nazwy POLITYKA. To wredne politykierstwo. To łapanie się przez tonący PiS "smoleńskiej brzytwy". Nie mają nic innego do zaoferowania prócz pseudopatriotycznych sloganów, teatralnego żałobnictwa i różnych medialnych inscenizacji, w celu zwrócenia na siebie uwagi. Do tego jeszcze chamstwo, hucpa itp.

 • chri-s48

  Oceniono 8 razy 8

  @europoseł wojciechowski
  - czy taki europoseł to ma jakieś podstawowe poczucie normalności, czy dalej będzie bibrzył o wolności słowa. My zawsze musimy coś zrobić nie na temat,coś co będzie komuś zupełnie niepotrzebne i jeszcze do tego komentarze które wyrażają opinie PiSu - partii anarchistycznej .
  Rok czasu po katastrofie a PiS dalej swoje - tylko wstyd - bo PiS ma swoje prawa,nawet za granicami naszego państwa. Prawa które wszyscy muszą respektować bo inaczej to protesty,
  awantury i pośmiewisko. Mają ubaw z tej Polski w Unii . I wypowiada się taki Wojciechowski - jaką posiada wiarygodność będąc chorągiewką swoich poglądów - kto ma mu wierzyć ?
  @chynek
  -cóż chciałeś kolego pokazać cytując tego europosła przechrztę ? to jest twój idol ? następny wstyd............

 • tomek.54321

  Oceniono 10 razy 8

  Zgadzam sie z Panem, Panie Cimoszewicz. PiS uprawia partyzantke a nie politykę. Nie liczą się z nikim i z niczym, aby tylko ich wypłynęło na wierzch...

  pozdr,
  inny-punktwidzenia.blogspot.com/

 • signal

  Oceniono 7 razy 7

  pis mafia truposzy

 • sylwester51

  Oceniono 8 razy 6

  @enow4 i miał rację trzeba się ubezpieczać. A ty z przykrością to stwierdzam napędzany(a) jesteś nienawiścią, braki w rozsądnym myśleniu poważne. No chyba,że jesteś z pisiorami to wszystko zrozumiałe i bez komentarza.
  W Polsce mamy mał tak madrych i wywazonych polityków.

 • mieszczuch123

  Oceniono 5 razy 5

  Proponuję aby eurodeputowani PIS postawili przed PE namiot i nie opuszczali go dopóki Jarosław Kaczyński nie zostanie ogłoszony Hegemonem Europy. Bo jemu normalnie się należy i taki mam postulat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX