Kara wymierzona po 30 latach. 4 lata więzienia za zabicie człowieka

Po 30 latach od zabójstwa jest kara. Zdaniem matki zabitego za niska. Sąd Okręgowy w Katowicach skazał na 4 lata więzienia i 3 lata pozbawienia praw publicznych byłego milicjanta Tadeusza D., który podczas interwencji w Sosnowcu z bardzo bliskiej odległości strzelił w głowę młodemu mężczyźnie. Z tragiczną śmiercią 22-letniego syna do dziś nie może pogodzić się Stefania Kaputa.
- Każdą rocznicę przepłaczę. Wychowałam go na dobrych ludzi i nagle złodziej, bandyta - żali się kobieta.

Jej zdaniem syn, nie mógł wtedy nikogo okraść. A cała interwencja milicjantów była bezzasadna. Dramat rozegrał się w styczniu 1982 roku.

Było ciemno, mimo to, jej syn został rozpoznany jako sprawca rozboju. Doszło do szamotaniny. Tadeusz D. strzelił, kiedy jej syn próbował uciec. Prokurator uznał wtedy użycie broni za zasadne. Kobieta od wielu lat walczyła o sprawiedliwość. Pomógł jej katowicki IPN.

Prokurator domagał się 8 lat więzienia za zabójstwo. Katowicki sąd na podstawie przepisów z 1969 r., złagodził karę. Uznał jednak, że to przestępstwo było zbrodnią komunistyczną w myśl ustawy o IPN - zostało popełnione przez funkcjonariusza państwa komunistycznego i naruszyło podstawowe prawo człowieka - prawo do życia.

- Zdaniem sądu działanie oskarżonego nie stanowiło czynu polegającego na stosowaniu represji. Jednakże ta okoliczność nie wyłącza możliwości uznania jego zachowania za zbrodnie komunistyczną.(...) Taką zbrodnią są również, przy spełnieniu innych przesłanek, czyny polegające na stosowaniu innych, aniżeli represje, form naruszania prawa człowieka. Niewątpliwie prawo do życia jest jednym z podstawowych praw człowieka, o ile nie najważniejszym - mówił sędzia w uzasadnieniu wyroku.

- Niska kara za to, co zrobił. Mam już 75 lat. Nie mam siły dalej walczyć - mówi Stefania Kaputa. Skazanego nie było na ogłoszeniu wyroku. Wyrok nie jest prawomocny.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Kara wymierzona po 30 latach. 4 lata więzienia za zabicie człowieka
Zaloguj się
 • jankowski1960

  Oceniono 1 raz 1

  pisowskie lajdactwo
  zlikwidowac ipn!

 • ls4708

  Oceniono 1 raz 1

  sąd na smyczy IPN

 • buzala_99

  0

  Sądy są po to, żeby nie było samosądów. Ale czy na pewno to dobre rozwiązanie? Powinno być głowa za głowę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX