Schetyna: PiS chce podpalić państwo, PO to strażak

- Jeśli ktoś chce państwo podpalić, to najważniejszy jest strażak. Ktoś musi gwarantować bezpieczeństwo. Rok po katastrofie smoleńskiej trzeba to głośno powiedzieć: chcemy żyć w normalnym kraju - powiedział w Poranku Radia TOK FM Grzegorz Schetyna, marszałek Sejmu.
Janina Paradowska pytała polityka, czy Platforma Obywatelska ma w ogóle jakieś pomysły. - Władcą zbiorowej wyobraźni Polaków jest wyłącznie Jarosław Kaczyński, on nadaje impulsy, ton polskiej polityce. Jakby był dyrygentem wszystkiego, co się dzieje - mówiła prowadząca. - Ktoś musi walczyć o normalność i być normalnym. Jeśli ktoś chce państwo podpalić, to najważniejszy jest strażak - odpowiedział Grzegorz Schetyna.

Nie chcemy podpalania Polski. Chcemy żyć w normalnym kraju

- PiS jest opozycją antysystemową. Nie akceptuje większości parlamentarnej, demokracji, instytucji państwa. Wszystko jest na nie. Wszędzie tylko konflikt i wojna, a oni są ofiarami wszystkiego i wszystkich - dodał marszałek Sejmu.

- Krzyk słychać bardziej, ale my powinniśmy pokazywać alternatywę, gwarantować przewidywalność. Polacy doceniają, że jest bezpiecznie. Nie chcą, żeby Polska była podpalana, nie chcą być świadkami konfliktów i wojen. Rok po katastrofie smoleńskiej trzeba to głośno powiedzieć: chcemy żyć w normalnym kraju - dodał marszałek Sejmu.

Raport będzie w maju-czerwcu? "Warto poczekać jeszcze parę dni"

Janina Paradowska pytała Grzegorza Schetynę o wciąż nie przedstawiony przez Komisję Millera raport wyjaśniający okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu. - Taki upływ czasu sprawia, że ten raport nie będzie miał żadnego znaczenia. Bo od początku są dwie prawdy, które z upływem czasu tylko okopują się na swoich pozycjach - stwierdziła prowadząca.

- Dla niektórych i tak nie będzie miał żadnego znaczenia, cokolwiek by się w nim znalazło - odparł Schetyna. - Już dzisiaj przygotowane są opinie potępiające w czambuł ten raport. PiS będzie mówił, że jest on haniebny, kompromitujący i fałszujący rzeczywistość. Alternatywa do takiego sposobu myślenia powinna być rzetelność, nawet jeśli raport miałby być bolesny dla strony rządowej. Warto poczekać jeszcze parę dni, żeby mieć pewność, że wszystko zostało zrobione jak należy - powiedział Schetyna.

Minister Jerzy Miller powiedział w ubiegłym tygodniu, że komisja wyjaśniająca okoliczności katastrofy smoleńskiej jest na etapie podsumowywania prac i można spodziewać się końcowego raportu "w maju, a może w czerwcu", chyba że strona rosyjska przekaże Polsce dokumenty, o które komisja wcześniej występowała.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (60)
Schetyna: PiS chce podpalić państwo, PO to strażak
Zaloguj się
 • pe1

  Oceniono 8 razy 8

  Prosta recepta: REFERENDUM.

  Pytanie: Czy jesteś za delegalizacją PIS-u i przymusowym leczeniem psychiatrycznym jej przywódców?

  Gwarantuję miażdżącą przewagę liczy odpowiedzi TAK

 • rosomak_1

  Oceniono 9 razy 7

  nie oszukujmy się Panie Schetyna !! Jaki podpalacz taki i strażak! Problemem jest fakt, że podpalacz jest gó...arzem, któremu dano laserową zapalniczkę mimo, że otrafi obsługiwać tylko zapałki. Strażak więc nie za bardzo wie, jak ma gasić i czy czasami nie lepiej byłoby zabrać zapalniczkę i dać klapsa gó...arzowi za niebezpieczną zabawę. Brak tylko odwagi a i pewnie jakaś doza litości też jest!

 • apas13

  Oceniono 5 razy 5

  @ciuciumorales
  @piotr110660
  Jeżeli opozycja, która przegrała demokratyczne wybory, zamiast krytykować rząd i składać lepsze propozycje ustaw, uparcie twierdzi, że nie ma on (czyli rząd, albo prezydent) legitymacji do sprawowania władzy, to jest to próba podpalenia państwa i język nienawiści. Bo legitymacją rządu do rządzenia jest TYLKO i WYŁĄCZNIE wynik demokratycznych wyborów, nie zaś to, co się wydaje opozycji. Opozycja ma prawo wygrać kolejne, terminowe lub przedterminowe wybory, tak długo, jak jej się to nie uda, to zwyciezca poprzednich wolnych i demokratycznych wyborów ma pełną legitymację do rządzenia.
  Tak samo mówienie o Smoleńsku jako o zamachu. Mam ten komfort, ze nie mieszkam w Polsce i mam dostęp do nieco lepszych mediów, niż nasze krajowe, wliczając w to BBS, CNN i masę sensownej, opiniotwórczej prasy, gdzie odrobinę o Smoleńsku się także pisało i pisze. NIKT poważny nie rozpatruje kwestii zamachu!!! Wiadomo, że tragedie była efektem całej serii błędów i bałaganu, głównie niestety po polskiej stronie. Szczegóły wymagają ustalenia i po to jest śledztwo. A tymczasem Kaczka i PiS uparcie stosują retorykę zdrady, zamachu, zabójstwa, mówią o zabitych, że polegli. To jest manipulacja i to jest język nienawiści. Bo związek pomiędzy tym, jak oceniano Lecha Kaczyńskiego i tym, że zginął jest mniej więcej taki, jak pomiędzy moim postem a tym, że któregoś z was będzie boleć ząb. Żaden.

 • narud2010

  Oceniono 5 razy 5

  Sikawkami w te pochodnie!

 • bezebubol

  Oceniono 6 razy 4

  Jarek do Tworek,PiS do utylizacji.amen

 • wilcy

  Oceniono 4 razy 4

  @ ciuciumorales - jakby daty i PO na PiS zamienić w twej epistole to by się wszystko zgadzało. A tak wyszło ci typowo PiSowo, czyli odwracamy kota ogonem.

  Przyjmij do wiadomości łaskawie, ze to PiS był i jest zagrożeniem dla demokracji. Sa wymarzona frakcja dla władz Iranu gdyby religie zamienili

 • dongru

  Oceniono 6 razy 4

  Panie Schetyna! - nam nie potrzeba strażaków, a projektantów, którzy tak przerobią to nasze "Państwo", że będzie z materiałów N I E P A L N Y C H !

 • wildenergy

  Oceniono 3 razy 3

  hahaha i to ma być ta strategia którą rekomendowali specjaliści od marketingu wynajęci przez PO za 1 mln euro opłacanych z naszych podatków?

 • buzz_pl

  Oceniono 3 razy 3

  PO gasi ?, raczej olewa!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX