SLD nie robi pochodu na 1 maja. Zamiast świętowania będą protesty

W Warszawie tradycyjnie pochód pierwszomajowy szedł spod siedziby OPZZ przy ul. Kopernika do Sejmu. Jednak w tym toku SLD zamierza zrezygnować z tej długoletniej tradycji i zamiast pochodu zrobić stacjonarny protest.
- Powody są organizacyjne - mówi poseł Ryszard Kalisz. - Pochód zawsze szedł ulicą Nowy Świat, a w tym roku są uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II i Nowy Świąt został zajęty - mówi poseł SLD.

Jednak rzecznik tej partii mówi, że to sprawa ideowa. SLD chce być partią nowoczesną: - Chcielibyśmy zacząć organizować protesty takie jakie odbywają się w Paryżu, Londynie i innych wielkich europejskich miastach - mówi Tomasz Kalita.

Dlatego w tym roku centralne obchody Święta Pracy odbędą się przed szczecińską stocznią: - Która jest symbolem nierozwiązanych problemów przez ten rząd. Miała zostać sprzedana, a pamiętamy czym się to skończyło - mówi rzecznik SLD.

- Czysto PR-owskie, ale nie najwyższych lotów zagrywki - komentuje Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej. - Podczas długiego majowego weekendu zwykli ludzie są zupełnie czym innym zaaferowani niż protestami lewicy - zapewnia.

Pochody pierwszomajowe odbywały się nieprzerwanie od 1947 roku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
SLD nie robi pochodu na 1 maja. Zamiast świętowania będą protesty
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 14 razy 12

  Oto zamiana wody w wino - z komunistycznego święta zrobić kościelne. Może beatyfikować kogoś jeszcze 22 lipca?
  --
  parada karzełków

 • ta_facetka

  Oceniono 14 razy 10

  Jak to, to szopka katolicka pn. beatyfukacja odbedzie sie w Warszawie? Myslalam ze w Watykanie, i ze dotyczy tylko katoli, a nie normalnej czesci spoleczaenstwa...?

 • hansman

  Oceniono 13 razy 9

  "uroczystości beatyfikacyjne" !?

  to ja juz wole marsz SLD...

 • cortez.the.killer

  Oceniono 8 razy 8

  Czy tylko w tym roku Nowy Świat został zajęty przez "uroczystości" związane z JP2??.Niestety nie:((.
  Klechy swoim zwyczajem "podpięły się" pod państwowe święto.I dalej będzie święto-ale juz nie państwowe.Daliście się wydymać panowie z SLD.

 • etygrys

  Oceniono 7 razy 7

  Ze zdziwieniem czytam komentarze..... Panie i panowie - do szkoły ! Coś Was słabo wyedukowali w temacie Święta Robotniczego..... Wy sami zabieracie sobie to jedyne w swoim rodzaju święto Ludzi Pracy - no chyba ,że jesteście obibokami - to sorry !!!!! Lewica nie ma na to święto monopolu i winniśmy je świętować wszyscy razem.....

 • paw.ile

  Oceniono 7 razy 7

  A włoska lewica się czarnego luda nie boi i będzie świętować.
  Podczas gdy pielgrzymi z zagranicy będą uczestniczyć w beatyfikacji Jana Pawła II, Rzymianie będą obchodzić święto Pracy. Rzym jest tradycyjnie lewicowym miastem i Koncert 1 Majowy to rzecz święta. Jest organizowany od 1990 r. przez włoskie związki zawodowe CGIL, CISL i UIL, na Placu św. Jana przed katedrą Laterańską. Co roku uczestniczą w nim setki tysięcy osób i jest transmitowany na żywo przez telewizję RAI3. W poprzednich latach gościł takie gwiazdy jak Robert Plant z Led Zeppelin czy Iron Maiden.

  W tym roku gwiazd też nie będzie brakowało. Imprezę poprowadzi znany aktor Neri Marcorè, a gościem honorowym będzie Ennio Moricone, który po raz pierwszy przedstawi swój nowy utwór „Elegia dla Włoch“, napisany specjalnie na tę okazję, która przypada w150 rocznicę Zjednoczenia Włoch. Wykona go orkiestra złożona z 72 elementów i 60 osobowy chór, pod dyrekcją Francesco Lanzillotta. Tematem tegorocznego święta Pracy, które Włosi zawsze obchodzą hucznie jet „My jesteśmy historią – Historia, Ojczyzna, Praca“.

 • benek231

  Oceniono 7 razy 7

  Przeciez termin beatyfikacji nie byl dzielem przypadku. Specjalnie wpakowali lewicy noge w szprychy.
  Ide o zaklad, ze w przyszlym roku ta czarna banda znowu cos wymysli - wlasnie na 1go maja.

 • nicpon007

  Oceniono 7 razy 7

  nie popieram SLD, ale lepsze to na pewno niż marsze z pochodniami

 • rafnal

  Oceniono 9 razy 7

  A dlaczego nie na Krakowskim Przedmieściu? Może być wesoło!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX