Niekończąca się kolejka na Starym Rynku. Poznań rozdaje mieszkańcom biało-czerwone flagi

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, postanowił rozdać 5 tysięcy polskich flag mieszkańcom miasta. Zainteresowanie zaskoczyło urzędników. Kolejka ponad tysiąca osób ustawiła się wzdłuż Starego Rynku długo przed rozpoczęciem akcji. Najdłuższa właśnie do prezydenta, który bez marynarki, wręczał darmowe flagi.
- Pierwsze osoby stanęły w kolejce już ok. 9.30, a rozdawanie ruszyło o godz. 11. Rzeczywiście niespotykane zainteresowanie, ale to chyba dobrze świadczy o naszych mieszkańcach. Że patriotyzm leży im na sercu - mówi Rafał Łopka z Urzędu Miasta w Poznaniu.

Choć powody przyjścia na płytę Starego Rynku były różne. Czasem wręcz bardzo "poznańskie": - Jak coś za darmo dają to czemu nie skorzystać? Prezydent wyszedł z inicjatywą, więc jesteśmy - mówił jeden z mieszkańców.

- Mam w domu flagę, ale się nieco zniszczyła. Nowa na 2 i 3 maja będzie idealna - twierdziła część osób stojących w zawijającej się niemal dookoła rynku kolejce.

- Flaga to najważniejszy symbol każdego kraju. Amerykanie wywieszają ją przy każdej okazji, tak samo Duńczycy, Niemcy. Czemu my nie mamy być dumni z naszych barw? Myślę, że to obowiązek każdego Polaka, każdego patrioty - mówił poznaniak, który przyjechał po flagę z synem, na rowerach.

- No i nie da się ukryć, że to jedna z nielicznych możliwości spotkania na żywo naszego prezydenta - śmiali się inni. Ryszard Grobelny ledwo nadążał z rozdawaniem flag.

- Proszę państwa, nie tylko prezydent rozdaje flagi. Tu są też panie, które czekają na was. Proszę nie tworzyć kolejki tylko pana Grobelnego - nawoływali urzędnicy, ale na prośba się tylko kończyło.

Każdy kto chciał otrzymać flagę, musiał przekazać miastu swój numer telefonu komórkowego: - Będzie otrzymywał informacje smsem, o świętach narodowych, czyli kiedy trzeba wywiesić otrzymaną flagę - informuje Maciej Milewicz z Urzędu Miasta.

Tylko w ciągu 20 minut rozdano tysiąc przygotowanych przez miasto flag. Flagi będą rozdawane również jutro. Aż się skończą.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny