Bodnar: Podejrzewam, że ABW w sprawie AntyKomor.pl nadużyło władzy

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego mogła nadużyć władzy - tak w rozmowie z TOK FM mówi doktor Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, który komentuje przeszukanie domu założyciela strony AntyKomor.pl. Zdaniem Bodnara taka akcja była niepotrzebna, a te same efekty można osiągnąć w o wiele prostszy sposób.
Cel był jeden: zabezpieczenie danych które miał na swoich komputerach Robert Frycz. ABW postanowiło posłać w bój swoich funkcjonariuszy, informatyka i policjantów. Weszli do mieszkania internauty o 6 rano.

Zdaniem Adama Bodnara można to było zrobić inaczej. - Jeśli dowody były dostępne w sieci, można je było skopiować, zabezpieczyć, a właścicielowi strony internetowej wysłać wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka. Moim zdaniem ta akcja była niepotrzebna - mówi Bodnar, który dodaje, że o ile nikt nie będzie wzywał w ten sposób gwałciciela czy handlarza narkotyków, o tyle są sprawy do załatwienia, których nie potrzeba oddziału służb. - Istnieje podejrzenie, że doszło do nadużycia władzy - uważa Bodnar.

Kontrola w ABW?

Zdaniem eksperta Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka taka akcja powinna skłonić szefa ABW do wewnętrznej kontroli - Powinien sprawdzić, czy nie doszło do nadużyć. Kto wydał rozkazy i jakie były przesłanki - mówi Bodnar i przypomina, że w polskim prawie istnieje zasada proporcjonalności, która mówi, że organy władzy mogą zastosować taki środek, który jest adekwatny do okoliczności - W tym przypadku akcja służb nie była potrzebna - dodaje Bodnar.

Bez ostrzeżenia

Robert Frycz mówi, że jego strona działa blisko rok, ale wcześniej nie było do niej zastrzeżeń - Nie otrzymywałem żadnych sygnałów i informacji ze strony jakichś agencji, służb, prokuratury czy policji jakoby moja strona zawierała treści niezgodne z prawem, aż do 18 maja kiedy o 5.40 do moich drzwi zapukali agenci ABW, którzy skonfiskowali sprzęt komputerowy - mówi Fycz.

Autor strony uparcie twierdzi, że strona miała charakter satyryczny i nie było jego celem obrażanie kogokolwiek. ABW wydała wczoraj oświadczenie, że doszło do znieważenia urzędu. Na stronie znajdowały się m.in. gierki, w którychrzuca się prezydenta młotkiem i fekaliami .

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Bodnar: Podejrzewam, że ABW w sprawie AntyKomor.pl nadużyło władzy
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 5 razy 3

  ... a kto wydał rozkaz ?!

 • thejewishjuice

  Oceniono 2 razy 2

  Była taka gra polegająca na strzelaniu do Prezydenta Kaczyńskiego, gdzie mam złożyć Donos?

  POMOŻECIE ?

 • thejewishjuice

  Oceniono 2 razy 2

  Gdzie mam zgłosić, info o opluwaniu zmarłego prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego?

  Pół platformy i cala Gazeta pójdzie siedzieć......

 • daniella-3

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawa jestem gdyby to strzelano w tej grze do prezesa to PiS tez bronilby Roberta Frycza.Dlaczego R.F. nie wstawil w tej grze wlasnej twarzy lub bliskich ze swojej rodziny.

 • jankrzysz

  Oceniono 1 raz 1

  Nie....uwazam że tak jak mówi pan Kalisz trzeba chronic majestat Polski i wszystkich zamykać za obrzycanie wirtualne kałem Prezydenta POlski - ten facet to Świnia

 • jack869

  Oceniono 1 raz 1

  pamiętacie jak prezydentem był Kaczyński, ile było dowcipów, wyszydzania, obrażania, obśmiewania byle czego ??? trochę obiektywizmu....młodzi, dobrze wykrztałceni z dużych miast........

 • vas-b

  Oceniono 5 razy 1

  Smiechu warte pisiaki bronia przestepcy, ABW nie weszlo do jakiegos mlodego komputerowca tylko do przestepcy skazanego prawomocnym wyrokiem

 • wybitniemadry

  0

  "zasada proporcjonalnosci" ? pie...ni komunisci wynyslili te bzdety a pokomunisci tym belkotem sie podpieraja

 • 2zero

  Oceniono 2 razy 0

  To może uchwalić w Sejmie, że zezwala się na obrażanie i poniżanie wszystkich władz państwa, ale tylko tych wybranych w tej kadencji ?
  Przynajmniej nie będzie wątpliwości cz przypadkiem nie naruszono prawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX