Koszmar domów dziecka. Fedak: Ustawa może okazać się hybrydą

- Nie spodziewałam się, że ta ustawa będzie taka trudna - powiedziała w TOK FM Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej o powstającym już cztery lata projekcie zmian w systemie opieki nad dziećmi z domów dziecka. Minister przyznała, że chce, aby została uchwalona jeszcze przed wyborami, chociaż ?poprawki Sejmu i Senatu mogą sprawić, że z tej ustawy wyjdzie jakaś hybryda?.
TOK FM przez tydzień opisywało dramatyczną sytuację w domach dziecka>> ZOBACZ SPECJALNY RAPORT

- Ustawa powinna być spójna. Tymczasem poprawki Sejmu i Senatu są często sprzeczne ze sobą. Może wyjść z tej ustawy dużo gorsza hybryda - martwiła się minister pracy i polityki społecznej na antenie radia TOK FM. Anna Wacławik-Orpik zgodziła się z nią. - Wygląda w tej chwili na twór daleko idących kompromisów z różnymi grupami interesów.

Kto się boi ustawy? Pracownicy MOPS-ów

Fedak przyznała też, że nie spodziewała się, że ta ustawa wywoła tyle kontrowersji. - Nie wiem, czy kontrowersje to dobre słowo - odpowiedziała Wacławik-Orpik. - Ona wzbudza przede wszystkim potworny opór pomocy społecznej. Lobby pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych skrzykuje się na forach internetowych i dyskutuje o tym, co zrobić, żeby ta ustawa nie weszła w życie - dodała.

Wychowawca: wszyscy łamiemy sobie zęby

Po serii tekstów o sytuacji w domach dziecka TOK FM otrzymało wiele sygnałów od ludzi ze środowiska, że są rzeczy, które można zrobić już dziś, bez czekania na to, aż zadziała nowe prawo.

Wacławik -Orpik zapytała minister Fedak, dlaczego nie ma w projekcie prostych, niekosztownych zapisów, które rozwiązałyby parę problemów od razu, np. obowiązek superwizowania się zespołów zarówno w rodzinnych, jak i państwowych placówkach.

Dziś zapis mówi o możliwości, nie obowiązku, więc większość z tego nie korzysta.

Maria Berlińska, która współprowadzi rodzinny dom dziecka w Piastowie, jest za tym, aby w ustawie zapisano obowiązek kontroli wszystkich wychowawców. - Musi być coś, co pokaże, że to niezbędne. Prawo może być postrzegane pozytywnie. Jeśli jest napisane "tak trzeba", to możemy to rozumieć w ten sposób: "tak trzeba, czyli warto" - mówiła na antenie Radia TOK FM. Jej zdaniem jednak taki nadzór powinien mieć charakter wspierająco-rozwojowy, nie kontrolny.

- Każdy na wszelką kontrolę podświadomie reaguje obronnie. A jeśli to będą konsultacje i wsparcie, to odzew wychowawców będzie pozytywny. Nadzór jest potrzebny, bo w tej dziedzinie nie ma geniuszy: ani w państwowych ani w rodzinnych domach dziecka. Wszyscy łamiemy sobie zęby - powiedziała Berlińska.

Fedak: to jest kompromis

Jolanta Fedak entuzjastycznie reagowała na te pomysły, ale podkreśliła, że dla niej najważniejsze jest teraz przepchnięcie ustawy przez parlament przed wyborami: - Ustawę piszemy już cztery lata. Jeśli nie uchwalimy jej do końca kadencji, następny rząd będzie musiał zaczynać pracę nad nią od początku - powiedziała Fedak.

Zapewniła, że pierwszy rok obowiązywania nowych przepisów będzie służył ich sprawdzeniu. - Problem polega na tym, że my ingerujemy, ale nie tam, gdzie trzeba. Nie pomagamy rodzinie, która ma kłopoty, również finansowe, wyjść z nich. Wymyśliliśmy więc, żeby wprowadzić tam asystenta, który będzie pomagał biologicznym rodzicom w przezwyciężeniu tych problemów i utrzymaniu dzieci w rodzinie - stwierdziła.

- Czy pani minister wierzy w to, że taka asysta wykonywana przez tych samych pracowników socjalnych, którzy teoretycznie robili to przez ostatnie 20 lat z marnym skutkiem, będzie skuteczna? - Asysta będzie oddzielona od pracowników, którzy zajmują się wypłatą świadczeń. Ale rzeczywiście, asystę będą mogli wykonywać również pracownicy socjalni. To jest kompromis.

Domy dziecka kosztują dużo i są złe

Koszt utrzymania wychowanka w domu dziecka w Polsce waha się dziś między 3 a 5 tys. złotych miesięcznie. Wacławik-Orpik pytała minister pracy, jak inaczej spożytkować te pieniądze.- Chodzi o to, żeby przesunąć dzieci z opieki instytucjonalnej do rodzin zastępczych. Szkolimy je i przygotowujemy. Mamy na to 10 lat - oświadczyła Jolanta Fedak.- Czyli jeszcze 10 lat będą istniały państwowe placówki. A możnaby polepszać standardy już teraz prostymi zabiegami, które mogłyby się znaleźć w tej ustawie -zwróciła uwagę Wacławik-Orpik.

- Ustawa idzie w dobrym kierunku. Jest w niej zapis, że dziecko do 10. roku życia musi być umieszczone w pieczy zastępczej, a nie w państwowym domu dziecka - odpowiedziała minister i zapewniła, że nowe prawo ma wspierać rodziny zastępcze, które do tej pory nie dostawały należytej pomocy ze strony państwa.

Na pytanie, czy w takim razie macha się już ręką na sytuację dzieci w domach dziecka, minister nie odpowiedziała.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
Koszmar domów dziecka. Fedak: Ustawa może okazać się hybrydą
Zaloguj się
 • fudalejw.1

  Oceniono 1 raz 1

  Najczęściej o domach dziecka piszą ci co nigdy nie byli ich wychowankami.
  Dziennikarze szkalując wychowanków czy wychowawców tych placówek
  jak zawsze szukają sensacji pokazują tylko celowo pewne wynaturzeni.
  A przecież różne złe rzeczy czy zachowania można spotkać w każdym środowisku
  czy rodzinie a nie tylko w domu dziecka.
  A ja bronię państwowe domy dziecka:
  W Krakowie w latach 60 dzięki wspaniałej pani redaktor Michalik z
  Echa Krakowa powstała akcja książeczki mieszkaniowe dla wychowanków tych
  placówek.Dzięki tej akcji bardzo wielu wychowanków d.dz. dostało mieszkania
  w Krakowie i dzisiaj mają swoje szczęśliwe rodziny i normalne życie.
  Dawny dom dziecka przy ul.Augustiańskiej bocznej czy Uczniowskiej (wychowankowie
  doskonale wiedzą,który to d.dz.) urządza również spotkania byłych wychowanków,
  w których oni chętnie uczestniczą.A bardzo dużo wychowanków d.dz. utrzymuje mimo
  30 czy ponad 40 lat rozłąki z sobą bliski kontakt i często spotykają się w swoim gronie.Chciałbym nadmienić,że nie jestem pracownikiem ani lobbystą d.dz. tylko
  byłym wychowankiem tej placówki,która dała mi szansę jak i wielu moim kolegom
  na normalność jednym to udało się lepiej drugim może gorzej takie jest przecież życie.

 • paw73

  0

  POLSKA TO RAJ PODATKOWY DLA PAŃSTWA W SUTANNACH I HABITACH podatek dochodowy - Kościół jest zwolniony;

  podatek od nieruchomości - Kościół jest zwolniony;

  podatek od spadków i darowizn - Kościół jest zwolniony;

  podatek od działalności charytatywnej (w tym zbiórek pieniężnych) - Kościół jest zwolniony;

  opłaty celne - Kościół jest zwolniony;

  usankcjonowany zwyczajowo (bo brak jasnych uregulowań prawnych) brak rozliczeń z dochodów;

  prawo do zbierania ofiar od wiernych w postaci niedzielnej tacy, stypendiów mszalnych, ofiar z tytułu posług religijnych bez rozliczenia;
  Kościół postuluje: utrzymać Fundusz Kościelny oraz doprowadzić do zwiększenia łożonych kwot z budżetu państwa lub przynajmniej ustawowego zapisu o ich rewaloryzacji; wydzielić z Funduszu Kościelnego część dotyczącą Kościoła katolickiego; utrzymać wszystkie ulgi i przywileje podatkowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX