Majchrowski w TOK FM: My nie chcemy do Senatu, chcemy go odpolitycznić

Rafał Dutkiewicz wraz z prezydentami Krakowa Jackiem Majchrowskim i Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik ogłosili powstanie nowej politycznej inicjatywy "Obywatele do Senatu". - Nam nie chodzi o to, żeby samemu wejść do Senatu, nam chodzi o to, żeby stworzyć ruch obywatelski - mówił w Poranku TOK FM prezydent Krakowa.
Prezydenci miast zapowiadają, że tworzony przez nich ruch wystawi jesienią kandydatów w wyborach. Jacek Majchrowski zapewniał w TOK FM, że sam nie wybiera się do Senatu. - Cały czas spotykam się z zarzutami, że chcemy sami wejść do Senatu. Jeżeli byśmy sami chcieli, czy prezydent Dutkiewicz czy ja, to byśmy wystartowali do Senatu bez tworzenia żadnego ruchu - mówił prezydent Majchrowski. - Moja praca polega na tym, że chcę stworzyć pewien ruch obywatelski - dodał poranny gość TOK FM.

- Skoro mówimy o społeczeństwie obywatelskim, to dlaczego jeżeli jawi się taka koncepcja, to wszystkimi siłami próbuje się ją zablokować - dziwił się Jacek Majchrowski. - Nam chodzi o to, żeby stworzyć ruch obywatelski - podkreślał prezydent Krakowa.

"Niech posłowie wezmą się do pracy"

- Wczoraj słyszałem jednego posła, który mówił "niech się zajmą miastami, a nie do polityki wchodzą", to ja mu mogę powiedzieć "niech pan zajmie się jakąś robotę porządną, a nie do polityki" - oburzał się prezydent Majchrowski w TOK FM. I dodał: - Ja już byłem świadkiem haseł, kto czym ma się zajmować, czyli "pisarze do pióra".

"Decyzje zapadają nie w Sejmie i Senacie, tylko w kierownictwie partii"

Założeniem ruchu "Obywatele do Senatu" jest to, że będzie się składał z ludzi nienależących do żadnej partii. - Czy przynależność do partii politycznej to jest coś złego? - pytał swojego gościa Jan Wróbel.

- Przynależność do partii politycznej cechuje się tym, że ktoś kto zostaje wybrany do Sejmu czy Senatu z listy partyjnej, jest zobowiązany do pewnego posłuszeństwa partii - odpowiadał prezydent Krakowa. - W związku z tym tak naprawdę to, co się dzieje w Sejmie i Senacie jest poddane wytycznym jednego wspólnego kierownictwa partyjnego - tłumaczył Jacek Majchrowski w TOK FM. I podkreślał: - Decyzje zapadają poza Sejmem i Senatem i chodzi o to, żeby to zmienić.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Majchrowski w TOK FM: My nie chcemy do Senatu, chcemy go odpolitycznić
Zaloguj się
 • martin933

  Oceniono 4 razy 4

  A która to iniciatywa Pana Dutkiewicza? Bo już chyba ich pare było. Jakaś tam Polska 21 itp. Senat się nie da odpolitycznić! Senat się da zlikwidować, ale czy chce tego ktoś? PO już o tym nic nie mówi a pozostali też nie. Argumenty, że senat to bezpiecznik nie przyjmuje. Za pierwsze jest jeszcze prezydent, no i jak coś "zpaprają" w sejmie to można przecież nowelizować złe prawo. I jako bezpiecznik senat to troche luksus. Wie może ktoś jakiesą pełne koszty 100 osobowego senatu przez jedną kadencję? To muszą być setki milionów.

 • yerry46

  Oceniono 3 razy 3

  Swieta racja, bo tylko w pelni obywatelska formula senatu ma sens w panstwie demokratycznym, i tylko w takiej formule moze spelniac on WLASCIWIE swoja role!

 • acc4

  Oceniono 2 razy 2

  "Nasz Ursynów" nazwa równie piękna co "Obywatele do Senatu". Prawie połowa głosujących na warszawskim Ursynowie, którego mieszkańcy zazwyczaj głosowali na PO, złapała się w ubiegłorocznych wyborach samorządowych na ten haczyk. Rezultat? Koalicja "Naszego Ursynowa" z PIS i projekt Świętego Gaju Smoleńskiego na terenie dzielnicy. I to ze strony ludzi, którzy wypłynęli na sprzeciwie przeciwko oddawaniu parku pod budowę kolejnego kościoła. Teraz idą rączka w rączkę z proboszczem.

 • wieslaw.5

  Oceniono 4 razy 2

  senat do likwidacji dość już tych darmozjadów mamy !!!!!!

 • somekindofhope

  0

  Senat nie odgrywa żadnej roli. Nikt, żadne media nie interesują się działalnością tej izby. Polsce nie potrzeba takiego tworu w tym kształcie. Albo należy zlikwidować Senat albo instytucję Prezydenta. Wolę to drugie.

 • ukos

  0

  @ironia 'POtrzebna jest likwidacja Senatu, 2/3 Sejmu i euroosłów- wówczas będzie sens tych zmian !!!!!!!!!!!!!!'

  Dajesz się nabierać na tanią demagogię. Przecież postulat jednomandatowych okręgów wyborczych po to łączy się z demagogicznym hasłem zmniejszenia liczebności Sejmu, żeby w razie wprowadzenia JOW kampania była nadal ściśle partyjna. 460 jednomandatowych okręgów byłoby takiej wielkości (podobnej jak we wzorowo praktykującej demokrację Wielkiej Brytanii), że dałoby się w nich prowadzić kampanię bezpośrednią (np. od drzwi do drzwi), co znakomicie ogranicza znaczenie kampanii telewizyjnej. To właśnie dlatego w Wielkiej Brytanii, w odróżnieniu od USA stosujących pozornie podobną ordynację, ale z kilkukrotnie większymi okręgami, jest miejsce na trzecią partię, są także - w zauważalnej liczbie - posłowie niezależni, a szefostwa partii muszą liczyć się z lokalnymi autorytetami. Próba zmniejszenia Sejmu to nic innego jak tylko wyraz chęci nieuszczuplenia omnipotencji bossów partyjnych w razie wprowadzenia JOW. Po prostu w wielkim, chociaż jednomandatowym okręgu i tak nie sposób obejść się bez telewizji (będzie to widać w kampanii do Senatu), co oznacza oczywiste uzależnienie od szefa partii (tylko on dysponuje taką kasą). Natomiast w mniejszym okręgu lokalny kandydat może sam sobie poradzić, więc to szef partii musi o niego zabiegać. Dlatego JOW z małymi okręgami oznacza koniec wewnątrzpartyjnych wodzowskich dyktatur, a JOW z wielkimi okręgami ich kontynuację. Niestety przeciętny prostaczek tego nie rozumie, daje się nabierać na populistyczne wrzaski i bez mydła wydymać.

 • lronia

  0

  POtrzebna jest likwidacja Senatu, 2/3 Sejmu i euroosłów- wówczas będzie sens tych zmian !!!!!!!!!!!!!!

 • wieslaw.5

  0

  joasia_krk
  jeżeli praca ta jest taka jak naszych posłów to szybko osiągniemy ''dobrobyt''!!!czy zastanowiłaś
  się czy stać nas aby opłacać tych panów???

 • be-rtil

  Oceniono 2 razy 0

  Brawo Panie Prezydencie Majchrowski. Popieram

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX