Nie będzie kontroli w szpitalach psychiatrycznych. Za dużo pracy przed EURO

Nadzór budowlany ma tyle pracy przed Euro 2012, że nie jest w stanie przeprowadzić kontroli w szpitalach psychiatrycznych, której żąda rzecznik praw pacjenta. Główny Inspektor już dwa razy odmówił wszczęcia takich kontroli i radzi, by rzecznik wskazała konkretne placówki, w których występują nieprawidłowości.
Od dawna napływały sygnały, że stan budynków, w których działają szpitale psychiatryczne, jest fatalny. - Zgłaszali to pacjenci, ich rodziny. Były też sygnały od moich rzeczników praw pacjenta, którzy pracują w szpitalach psychiatrycznych - mówiła w TOK FM Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta. Kontrole zapowiadano już w kwietniu.

Z sygnałów, które otrzymuje wynika, że są też zaniedbania, które w każdej chwili mogą doprowadzić do nieszczęścia. - Zdarzają się odpadające dachówki, gzymsy, które grożą zawaleniem - wylicza.

Kozłowska jest zdania, że szpitale psychiatryczne powinny spełniać wyjątkowe standardy. - W wielu placówkach są niezabezpieczone okna. W toaletach jest popękana glazura, która można sobie zrobić krzywdę. W salach są zasłony - mówi rzecznik. Jej zdaniem to wszystko zagraża pacjentom. - Zdarzają się osoby, którzy mogą popełnić samobójstwo, jeżeli objawy przybiorą taki efekt - mówi Kozłowska w rozmowie z TOK FM i podkreśla, że o kontrolę poprosiła nadzór budowlany, ale też sanepid i straż pożarną.

Nadzór nie ma ludzi

Nadzór budowlany dwa razy otrzymał prośbę o kontrolę i dwa razy odmówił jej wszczęcia. Wioletta Ostałowska z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego mówi, że po prostu brakuje ludzi. - W tym roku kontrole nie są możliwe ponieważ mamy zaplanowane kontrole budynków socjalnych, orlików, a także wzmożone kontrole inwestycji związanych z Euro 2012 - mówi Ostałowska, a pod pismem podobnej treści podpisał się Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński. Nadzór podkreśla jednak, że szpitale, nie tylko psychiatryczne, kontrolował już w ubiegłym roku. - Sprawdziliśmy ponad 70 szpitali psychiatrycznych i oddziałów psychiatrycznych w innych szpitalach. W przypadkach, w których wystąpiły nieprawidłowości wystąpiliśmy o ich naprawienie - mówi Wioletta Ostałowska.

Rzecznik wskaże palcem, gdzie jest źle

Nadzór budowlany zwrócił się do rzecznika, by przekazywał inspektorom konkretne przypadki, w których występują obawy, że stan techniczny budynków może zagrażać osobom przebywającym w szpitalach. Krystyna Kozłowska zapowiada, że nie będzie domagać się kontroli za wszelką cenę, ale liczy, że inspektorzy sprawdzą te szpitale, w których - jak wynika z informacji rzecznik - jest najgorzej.

DOSTĘP PREMIUM