Wybory 2011. "PiS zawsze miał umiejętność tworzenia reklam politycznych"

- Klip reklamowy Prawa i Sprawiedliwości jest adresowany do tej nielicznej grupy, która nie wie, na kogo głosować - mówi w TOK FM prof. Bohdan Szklarski z Collegium Civitas. - Jak na nasze realia jest bardzo przyzwoity - dodaje.
- Twórcy klipu Prawa i Sprawiedliwości byli stymulowani intelektualnie amerykańskim wzorcem - mówi w rozmowie z TOK FM prof. Bohdan Szklarski. Politolog ocenia tym samym spot zaprezentowany wczoraj przez partię, w którym PiS ustami "zwykłych obywateli" mówi o rozczarowaniach rządami Platformy Obywatelskiej. Scenariusz oparty jest na kampanii Mitta Romneya, kontrkandydata amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy w nadchodzących w 2012 roku wyborach w USA.- Samo zapożyczenie nie jest niczym złym, dopóki trzyma jakość - twierdzi Szklarski. - Spot PiS jest gorszy technicznie od tego zrobionego w USA, gdyż jednak nasza kultura medialna i polityki jest inna niż amerykańska. Amerykański spot jest znacznie ładniejszy od PiS-owskiego - kontynuuje amerykanista i politolog.

- Klip zrobiony przez republikanów nawiązuje do formy, którą stosował sam Obama. Mianowicie są w nim nakładające się głosy ludzi, którzy mówią, że "ja nie jestem tym, ja nie jestem tamtym". To nawiązanie do piosenki Black Eyed Peas, którą grupa napisała w celu okazania poparcia dla Obamy - dodaje.Jednak - zdaniem Szklarskiego - jak na polskie realia, spot jest bardzo przyzwoity. PiS zawsze miał umiejętność tworzenia reklam politycznych - twierdzi.

Według politologa w reklamie przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość chodzi przede wszystkim o pokazanie emocji, dokładniej - rozczarowania. - Bynajmniej nie chodzi o konkrety, nie chodzi o rozliczenie rzeczywistych dokonań. Chodzi o pokazanie zawodu. A kanałem, którym docieramy do wyborców są tu emocje - twierdzi Szklarski.

- Ten spot, jeżeli do kogoś ma być adresowany, to jest adresowany do tej nielicznej grupy, która nie wie, na kogo głosować - mówi politolog. - Adresowany jest do tych, którzy mają dość Smoleńska. Ma też dać powód do zastanowienia, czy na pewno chcą głosować na Platformę. Być może PiS-owi nie chodzi o to w tym spocie, żeby zachęcić do głosowania na PiS, ale żeby nie głosować na Platformę.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Wybory 2011. "PiS zawsze miał umiejętność tworzenia reklam politycznych"
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 8 razy 6

  Profesorze, te zapożyczenie to jest zwykła kradzież,
  tak samo jak zapożyczenie grafiki istniejącego tygodnika jest kradzieżą.
  Własności intelektualnej. Rozumiem, że jak na polskie, pisowskie realia to jest kradzież na
  przyzwoitym poziomie.
  Mdli.

 • wilcy

  Oceniono 7 razy 3

  "umiejętność" - ale chyba zrzynania, tępej krytyki i szkalowania. Najprościej po kimś pojechać ale jak już trzeba być konstruktywnym i pozytywnie twórczym (powtarzam - pozytywnie) to PiS leży i kwiczy.

 • arvelli_net

  Oceniono 2 razy 2

  ..."stymulowani intelektualnie" .... heh!... a nie lepiej było "palec w tyłek"?... oczywiście swój:)

 • dodatkowo_zwracam

  Oceniono 5 razy 1

  Patrzac na kibica, spodziewałbym sie, ze bedzie miał napis "szukam wątroby". Źle wybrali stereotypy. Wg PISu, kibic to zapijaczony bezrobotny z miną idioty. Czy kibice bedą na nich głosować? Jesli mają jakis rozum to nie!

 • nodens_pn

  Oceniono 5 razy -3

  Donald Tusk, cztery lata temu,podczas kampanii wyborczej, świadomie i z rozmysłem OKŁAMAŁ obywateli Polski, obiecując dobrobyt gospodarczy!

 • nodens_pn

  Oceniono 4 razy -4

  Do POwskiej hałastry! Prawo do krytyki jest podstawowym prawem demokracji, PODSTAWOWYM - rozumiecie lemingi? Ten, który nie krytykuje kłamcy wyborczego, człowieka, który nie zrealizował ŻADNEJ obietnicy składanej podczas wyborów, jest osobą albo niedorozwiniętą umysłową (co samo w sobie nie jest czymś negatywnym, ale osoby takie z reguły są ubezwłasnowolnione i nie mają prawa wyborczego), albo człowiekiem złej woli z pokręconą psychiką.Spoty Prawa i Sprawiedliwości mówią wprost: DONALDZIE TUSKU, CZTERY LATA TEMU SKŁADAJĄC OBIETNICE WYBORCZE, ŚWIADOMIE I Z PREMEDYTACJĄ KŁAMAŁEŚ PRAGNĄC JEDYNIE ZDOBYCIA WŁADZY BEZ, IDĄCEJ ZA NIĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI. I tyle w temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX