Komentarze (70)
Czego nie zrobił Kościół, zrobili internauci. Oto wycena kościelnych usług
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • rezun-one

  Oceniono 4 razy 4

  Jak zwał tak zwał. Ofiara, datek czy co innego, czas teraz na Urząd Skarbowy. W RP każdy przepływ pieniędzy jest opodatkowany, nawet pożyczki w rodzinie. Dlaczego przepływ międzypaństwowy (Polska-Watykan) ma być z tego wyłączony? Pieniądz nie ma nic wspólnego z wiarą, wszak "Darmo wzięliście, darmo rozdajcie".

 • doctorchaos

  Oceniono 4 razy 4

  Do roboty, chamy, je...ne nieroby! Toć roboty u nas ni ma - i co ty na to powiesz??

  Najpierw wmówili ludziom, że jak będą się bzykać bez ślubu, to pójdą do piekła, a potem się dorabiają na ślubach, zasrani sekciarze. I jak tu nie mówić, ze Kościół jest szkodliwy.

 • togo13

  Oceniono 6 razy 4

  Jedni księża mają dar albo tupet, żeby wyciągać pieniądze od ludzi, drudzy nie. Niech dają pokwitowania - i zaplacą podatek i wszystko bedzie ok.- Wyłudzacze. - Spójrz na te samochody ktorymi jeżdzą.

 • te_rence

  Oceniono 4 razy 4

  "Darmo otrzymaliście darmo dajcie, nie zdobywajcie złota ni srebra do swych trzosów" gdzieś tam w Biblii napisano
  ale jak Katarzy dawali sakramenta za darmo wyrżnęli ich w pień

  " Ślimak, który kwiaty ślini,
  Tak ich nie brzydzi, jako ta zuchwała
  Fałszywa, dawna po cezarach wdowa,
  Kościół, — bez ducha bożego i słowa "
  J. Słowacki

 • lukasiklukasik

  Oceniono 4 razy 4

  Dobrze, że utajniająca swoje finanse instytucja została, choć w takich szczególe, wyceniona. Ludzie mają prawo to wiedzieć.

  Praktyczne zaprzeczanie na każdym kroku wartościom ich wiary, którymi gębę sobie wycierają przy każdej okazji, kiedyś zostanie powszechnie dostrzeżone i da wyniki.

 • paw73

  Oceniono 3 razy 3

  re nirelle
  Benedykt XVI nigdy nie wycofał dokumentu "Crimen Solicitationis" , chroniącego pedofilii w sutannach . Słowa to jedno dokument to drugie.

 • jednoosobowawataha

  Oceniono 3 razy 3

  Księża to banda rozbójnikow co na rozstaju dróg wymuszają kasę.Oni sami są szkoleni jak to robić bezboleśnie i jak manipulować maluczkimi co są w potrzebie.Pedofilia,życie w bogactwie i inne wynaturzenia są konsekwencją tego zakłamania w jakim żyją.Niby się modli a chciwym oczkiem mruga zza grubego brzucha za kasą albo miłym chłopczykiem na długi samotny wieczór

 • paw73

  Oceniono 5 razy 3

  Re wtes2
  Podatnicy w 2010 roku wydali 150mln zł na obsługę imprez religijnych jak pielgrzymki.
  Księża na etatach oficerów - w stopniach pułkowników, podpułkowników, majorów. MON nie tylko płaci im pensje (od 5 do 7 tys. zł), ale też utrzymuje kościoły, płaci za prąd, ogrzewanie, remonty, etat organisty. Tak jest m.in. w Gdańsku, Żarach, Sopocie, Jeleniej Górze, Olsztynie czy Łodzi.
  Etatowi Kapelani Policyjni , kapelani Służby Więziennej i Straży Pożarnej jak tez Straży Granicznej, na takich samych zasadach i z równie wysokimi zarobkami.
  Wszytko to obciąża nas podatników, a kler się bawi.

 • pike_bishop

  Oceniono 5 razy 3

  ksiądz pracuje za darmo :)

  czy temu sukienkowemu kłamcy ktoś nie powinien przywalić mocno w zakłamany ryj ?

 • paw73

  Oceniono 7 razy 3

  re wtes2
  Kler cię wynajął do pisania na tym forum ? Jakoś nie odniosłeś się do prawdy, tylko wciskasz głodne kawałki Terlikowskiego z fronda.pl.
  Dlaczego milczysz na temat kapelanów, którzy wyrywają ogromne pieniądze z naszych podatków na swe pensje i kościoły garnizonowe.

 • korzuh

  Oceniono 3 razy 3

  Hmmm, z tego co mi wiadomo (jestem wyznania zdroworozsądkowego) to kapłaństwo powinno być powołaniem, posługa a nie dochodowym biznesem... Jakiś tam księżulo wypowiada się o cenie 400pln za ślub - a niby czemu za to płacić? Sakramenty są płatne? Hmm, to ja od razu poprosze wszystkie :)
  Goowno go obchodzi ile kosztuje sukna panny młodej - to niego zas_rany interes.

 • bojowka.pl

  Oceniono 3 razy 3

  mam nadzieję, że chociaż faktury wystawiają, to sobie chrzest w koszta wrzucę ;)

 • g.r.a.f.z.e.r.o

  Oceniono 3 razy 3

  Rozumiecie hasło OFIARA?
  Przecież ślub biorą osoby wierzące, dla których wspólnota kościoła i sakramenty są bardzo ważne, prawda?
  Wiec naturalnym jest że osoby te będą chciał wesprzeć swój Kościół ofiarą wedle swoich możliwości.
  Ech, kogo ja oszukuję. Ludzie biorą ślub kościelny żeby białą suknię założyć a w czasie ceremonii najważniejsze jest czy organista ładnie gra, i czy kamerzysta wszystko dobrze zarejestrował. Gdyby księdza zamienić na aktora nie zrobiłoby to na większości większego wrażenia. Więc jeśli ludzie oczekują "usługi ślubnej" a nie sakramentu, to nic dziwnego że księża poszli w stronę sprzedaży a nie ofiary.

 • zawirowany

  Oceniono 3 razy 3

  Każdy ma prawo do wynagrodzenia za swoją pracę. Należy więc skończyć z oszustwem i wprowadzić normalne cennik za wykonywanie usług. Od tych kwot kościół powinien odprowadzać podatek na zasadach ogólnych PKPiR.
  Super uczciwy ksiądz Stryczek pisze o dokładaniu do uroczystości. Zapomina tylko dodać . że pobrana kwota za usługę to nie jedyna danina. Potem w czasie ceremonii kościelny pilnie biega z tacą z której dochód niejednokrotnie przewyższa daninę bezpośrednią.
  Bieganie z tacą w takiej sytuacji jest moralnie dwuznaczne . Uroczystość została przecież już opłacona. Te praktyki są szczególnie przykre w czasie uroczystości pogrzebowych kiedy kościelny potrząsa tacą nad głowami pogrążonej w smutku rodziny .

 • szczur.de

  Oceniono 3 razy 3

  Najbardziej wkurzajace jest to ze dostana ofiare za msze slubna a pozniej jeszscze biegna żebrac z koszyczkiem...

 • wtes2

  Oceniono 2 razy 2

  @vladexpat - czytaj: www.podatki.biz/artykuly/13_14620.htm

 • ff6

  Oceniono 2 razy 2

  A gdzie podatek VAT dla kleru? Kiedy kasy fiskalne dla kościoła katolickiego. Kiedy wystawiania faktur i paragonów.
  Teraz to jest złodziejstwo i okradanie narodu i państwa.
  Typowa czarna strefa gospodarcza.
  =========
  Zapytaj tych co podpisali konkordat. Widocznie narod chce byc pod pantoflem czarnych. Z obecnym i przyszlym rzadem nic sie nie zmieni.

 • ff6

  Oceniono 2 razy 2

  @rezun-one Informacja dla Ciebie

  www.podatki.biz/artykuly/13_14620.htm
  ========

  Ojej biedacy musza zaplacic podatek zryczaltowany. Ile on wynosi? 100zl na kwartal?

 • ff6

  Oceniono 2 razy 2

  Przy założeniu, że traktujemy ślub jako usługę cennikową, u nas w kościele kosztowało by to 1500 - 2000 zł (w rzeczywistości parafianie średnio na ofiarę dają 400 złotych).
  =========
  Biedny ksiezulek zapomnial dodac ze 10mld rocznie idzie z podatkow pracujacych w tym kraju.
  Stad maja z czego kredytowac.

 • frajtak

  Oceniono 2 razy 2

  Colaska.pl juz nie dziala.... Duch swiety sie wkurzyl?

 • fojs

  Oceniono 6 razy 2

  "Co łaska" to przecież nic nowego. W każdym Kościele są duchowni którzy muszą z czegoś żyć. Doją więc swoje owieczki bez żadnych skrupułów. Im lepiej doją tym lepiej im się żyje. Ile owieczek musi wydoić ab Głódź żeby mógł postawić sobie nowy pałac. Dbanie o dobra materialne a nie duchowe jest grzechem tylko dla maluczkich.

 • wtes2

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ma przymusu, u mnie w mieście pogrzebami zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i grzebią zmarłych na ślicznym cmentarzu.

 • joasia50

  Oceniono 2 razy 2

  A ten portal już nie działa.... Ciekawostka. Wina Tuska? Czy Komorowskiego?

 • krusty_the_clown

  Oceniono 4 razy 2

  a moze by tak podatek zaczeli odprowadzac? ehh rozmarzylem sie...

  www.dopijamyilecimy.com

 • vladexpat

  Oceniono 3 razy 1

  Gotówka z rączki do rączki, żadnych podatków i kosztów prowadzenia księgowości. I w zasadzie wszystko legalne a co najmniej prawem nie zabronione. Żyć nie umierać.
  Głupia sprawa, ale to chyba tylko u księdza i u prostytutki.

 • free-didi

  Oceniono 1 raz 1

  @andrzejto1:
  a mnie się wydawało, że po to daję się "na tacę" co tydzień i utrzymuje parafię przez całe życie, żeby te bidne sakramenty św. (a nie jest ich znowu aż tak dużo) powinny być udzielane za darmo lub za prawdziwe "co łaska" i cena sukni nie ma tu nic do rzeczy.
  Z wypowiedzi księdza wynika, że parafianie powinni płacić podatek dochodowym w wysokości prawie 3,75% - chyba jednak nie o to chodzi?

 • pregierz

  Oceniono 3 razy 1

  No dobra a po ile te cuda u konkurencji ? Np buddyści to ile biorą ? Albo chociaż u popa sprawdxcie.

 • karan-6

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo, fantastyczna inicjatywa! Skoro istnieje już oficjalny cennik to ja prosze teraz Urząd Skarbowy o zajęcie się ewidencją takich przychodów i ich opodatkowanie.

 • xyxyryxy

  Oceniono 1 raz 1

  doctorchaos - szkoda, ze tekstu nie znasz.

 • inside_again

  Oceniono 1 raz 1

  @mothra.to.ja

  To chyba z tej Samej Posługi korzystaliśmy, mojego Śp. Ojca też odprowadzał Proboszcz Kościoła Polsko-Katolickiego, w zupełnie identyczny sposób, do dziś zresztą nader chętnie do tego Kościoła chodzę. Ponadto Mszę za Zmarłego odprawia Sam, bez względu na to, czy zamówisz czy nie, informuje Cię o tym po pogrzebie, KIEDY będzie ta Msza i zaprasza.

 • balada

  Oceniono 3 razy 1

  Z punktu widzenia świeckiego obywatela, Kościół jako organizacja ma pełne prawo pobierać opłaty od swoich usług i pełny obowiązek płacić podatki takie same jak inne organizacje.

  Z punktu widzenia osoby wierzącej, Kościół jako organizacja duchowa (Dom Boży) zdecydowanie nie powinien pobierać żadnych obowiązkowych opłat (takie praktyki można by porównać do sprzedaży w kościele, a wiadomo co zrobił Jezus z kupcami w świątyni w Jerozolimie). Z drugiej strony, Kościół powinien gorąco zachęcać do dawania, i to nie tylko dawania ofiar na kościół ale też do dawania ogólnie bliźnim, bo to jest zgodne z Biblią (np 2 Kor 9:6-8)

 • mille666

  Oceniono 1 raz 1

  XXI wiek... lecz nie tylko w kwestii zabobonów: wolność to wartość dla nielicznych święta

 • wtes2

  Oceniono 5 razy 1

  @paw73 dodam jeszcze że liczbę dusz oblicza się według tego ile osób tam mieszka a nie ile jest praktykującymi. Są takie blokowiska że tylko 10% chodzi w niedzielę na mszę.

 • przemo9924

  Oceniono 3 razy 1

  Nie mam nic do zakonników, msze odprawiają za 20zł a śluby za 100zł, ale te czarne kruki...

  Jestem wierzący ale oni tylko mi obrzydzają przyjemność chodzenia do kościoła i modlenia się .

 • te_rence

  Oceniono 1 raz 1

  50 zł za ślub? nie wierzę! :)

 • wtes2

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma przymusu, u mnie w mieście pogrzebami zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i grzebią zmarłych na ślicznym cmentarzu.

 • trajkotek

  Oceniono 4 razy 0

  jedni widzą problem w tym, że pieniądze trafiają do rąk księdza - ponieważ ludzie daja dobrowolnie problem polega na tym, jak to ograniczyć ....
  Mozna ludziom wmawiać, że są grabieni - ale oni w to nie uwierzą - prawdziwą grabieżą są dla nich podatki - płacą podatki i w zamian uzyskuja dobra jeszcze mniej widzialne, jeszcze mniej materialne niż ślub, chrzest czy msza w intencji ...

  .

  .

  .
  glosmichnika.blox.pl/2011/06/Granica-czyli-spor-o-miedze.html

 • wtes2

  Oceniono 2 razy 0

  @sumienie.jk Jak to nie ma nic wspólnego z Bogiem ? Ja jestem członkiem Koscioła, co niedziela idę razem ze współwierzącymi wielbić Boga. I daję na tacę, aby kapłan mógł przewodniczyć modłom, aby budynek był śliczny. Moje pieniądze i moja potrzeba. Jak ci się to wydaje głupie to nie musisz tego robić.

 • wtes2

  Oceniono 2 razy 0

  @rf6 czytaj tam jest dokładnie wszystko opisane. Sprzeda ksiądz poza tym miejsce na cmentarzu płaci podatek dochodowy + podatek gruntowy. A kasa fiskalna obciąży wiernych bo podatki są przechodnie. Jak kupujesz chleb to ty dopłacasz VAT do ceny chleba, bo przecież nie piekarz. Pomyśl kupiłeś batonik za 1 zł, chcesz zarobić 10% (pamiętaj konkurencja, ceny nie rosną do nieba) to doliczasz 10 gr. do batonika, a potem VAT. Twoim ciemiężycielem jest nie Kościół do którego nie musisz chodzić, a państwo które łupi cię przy każdym zakupie.

 • wtes2

  Oceniono 4 razy 0

  @paw73 Informacja dla Ciebie

  www.podatki.biz/artykuly/13_14620.htm

 • fishear

  Oceniono 2 razy 0

  Dane podawane na tej stronie są nierzetelne. Chciałem wpisać cenę pogrzebu mojego Ojca, okazało się że to za dużo dla ich bazy danych. Napisałem e maila, prosili żeby wpisać maksymalną kwotę jaka występuję w bazie czyli zaniżyć koszty jakie rzeczywiście poniosłem.
  To nierzetelne.

 • wild.wind

  0

  Efekt wykopu? Fatal error: [...] Lost connection to MySQL server during query

 • icosiedziwisz

  0

  Dziala albo i nie dziala - teraz jest error: Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[HY000] [2013] ...

 • nirelle

  Oceniono 2 razy -2

  @paw73
  W tym roku papież wydał dokument mowiący, że wszystkie sprawy nadużyć seksualnych swoich podwładnych biskupi na całym świecie mają zgłaszać do państwowych organów zajmujących się tymi przestepstwami. U nas do policji. Osądzać duchownych w tego typu sprawach mają cywilne sądy, nie kościół.
  Albo nie wiesz, albo twój wpis jest politycznie poprawny.

 • wtes2

  Oceniono 6 razy -2

  @paw73, podałem ci odnośnik do polskich przepisów podatkowych. Jestem przeciwny dotowaniu Kościoła, opłacaniu lekcji religii itp. bo to Kościołowi szkodzi. Robi z księży urzędników. Natomiast jestem także przeciwny zaglądaniu w cudze portfele: księży, lekarzy, tokarzy, sprzątaczek, filozofów. Pardon: chyba że za moje podatki opłacane są takie znakomitości jak Magdalena Środa i inne gender-filozofy, na przykład.

 • wtes2

  Oceniono 3 razy -3

  @misiek12321 Skup się, każda parafia ma osobowość prawną, podlega podatkowi dochodowemu, może być to podatek zryczałtowany dochodowy tak jak płaci go szewc i mali mechanicy samochodowi. Tak jest taniej dla USkarb. Podatek zryczałtowany 500 to tak jakby ksiądz miał pensję 2000 zł.Wrzucasz na tacę (albo i nie) a tu myk coś z tego wraca do USkarb. na pensję dla Tuska albo innego Kaczyńskiego. Twoja kasa, dałeś a tu Rostowski mówi-coś z tego dla mnie. A przed nim nie uciekniesz.

 • andrzejto1

  Oceniono 3 razy -3

  korzuh - Jeśli nie chcesz płacić za sakrament to nie płać. Ale jak będziesz brał ślub w kościele nieposprzątanym, nieogrzanym i przy świetle przyniesionych przez siebie świec, to jak sądzę księżulo ten ślub ci za darmo da. Dlaczego on ma płacić za sprzątanie, światło, ogrzewanie, świece i wiele innych rzeczy do sakramentu niezbędnych?? W ramach powołania i posługi?

 • andrzejto1

  Oceniono 3 razy -3

  Księża płacą podatek w formie karty podatkowej. Tak samo latami płacili lekarze, adwokaci, taksówkarze i wielu wielu innych ludzi. Szczególnie wolnych zawodów.
  Poza tym rozliczanie się książką przychodów i rozchodów powoduje totalny bajzel w papierach. Szczególnie przy tym rodzaju "działalności".
  Chociaż z drugiej strony wtedy wyszłoby jakie są rzeczywiste koszty utrzymania parafii. Bo przecież prądu za darmo nie daje, ogrzewania i wielu innych rzeczy do działania parafii niezbędnych. Mam dziwne wrażenie, że spowodowałby to konieczność zatrudnienia księgowych.

 • wojo.b

  Oceniono 5 razy -3

  Nie było jakiegoś normalnego księdza jeszcze do wywiadu? Długo szukaliście zanim znaleźliście takiego który powiedział to, co chcieliście usłyszeć? No przyznajcie się!
  A ten Tomek, autor strony - "który sam jest osobą wierzącą" to w co wierzy? Zapomnieliście napisać. No skoro pojawia się taka informacja, że wierzy, to pewnie ma to jakieś znaczenie. W Wisznu, Manitou, Allaha czy też może uprawia kult przodków? A ma jakieś związki z Kościołem Katolickim? Nie napisaliście czy chodzi do kościoła w niedzielę, co jest obowiązkiem każdego, kto mówi o sobie że jest katolikiem. A jakie on zakupił "usługi", jak mówi o kościelnych posługach? Ile za nie zapłacił? Ogólnie pełno dziur ma ten artykuł!

 • nirelle

  Oceniono 4 razy -4

  Skąd ten obywatelski zbytek troski o opłaty za usługi kościelne?
  Proponuję zająć się obywatelsko: dziećmi, które nie wyjechały na kolonie; sprawą podręczników szkolnych, które muszą być kupowane co roku; prywatnymi korepetycjami nauczycieli, zasiłkami dla bezrobotnych, idiotycznym szkoleniami przekfalifikującymi np.: murarza na pedicurzystę, pracami społecznymi dla więźniów; sprzedawaniem alkoholu i papierosów nieletnim, itd.
  Są większe problemy społeczny niż walka z kościołem i likwidacja ich dałaby społecznie wieksze korzyści. Światli pseudoeuropejczycy tego nie widzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX