"Nie możemy zamrozić kursu franka". Rostowski w TOK FM

- Tylko władze szwajcarskie mogłyby zakotwiczyć kurs franka względem euro - tak Jacek Rostowski w Poranku TOK FM odpowiadał na apele, aby rząd zamroził kurs franka. - Ale będziemy starać się ograniczyć spready - zapewniał minister finansów.
M.in. "Fakt" dopomina się pomocy dla tych, którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich. Janina Paradowska pytała Jacka Rostowskiego, czy można zamrozić kurs franka na poziomie 2,85zł. - To jest trudna sytuacja dla ludzi, którzy mają kredyty we frankach i nie można tego lekceważyć. Jednak ani rząd polski, ani NBP nie mają siły aby zamrozić kurs franka. Jedynie władze szwajcarskie mogłyby zakotwiczyć franka względem euro - powiedzial. - Albo względem złotego? - dopytała red. Paradowska. - Albo względem złotego. O takich propozycjach się nie słyszy, ale byłoby to możliwe - mówił poranny gość TOK FM.

PiS chce możliwości wielokrotnego przewalutowania kredytów we frankach. Dla osób, które pozostaną przy franku, PiS proponuje klauzulę "korytarza walutowego". - Ten pomysł, o ile jestem w stanie go zrozumieć, bo informacje są skąpie, jest dość dziwaczny - mówił minister Rostowski. Ale, jak zauważył Jacek Rostowski, PiS w przeciwieństwie do SLD, wystąpiło z jakąkolwiek propozycją pomocy zadłużonym we frankach."Musimy działać tak, aby ograniczyć spready"

- Problem polega na tym, że przez wiele lat - kiedy trzeba było zniechęcić banki do udzielania tego rodzaju kredytów poprzez działania Komisji Nadzoru Bankowego - nie zrobiono tego - tłumaczył minister finansów. - To było także za rządów PiS - dodał poranny gość TOK FM. - Teraz mamy nową regulację Komisji Nadzoru Bankowego, która stanowi, że kredytobiorca może w dowolnym miejscu kupić franki i przekazać je bankowi - mówił minister Rostowski. Jak wyjaśniał, ta regulacja będzie ułatwieniem, gdyż banki najwięcej zarabiają na tzw. spreadach, czyli na kosztach wymiany złotego na franki w momencie spłacania kredytu.

- Musimy działać w taki sposób, żeby ograniczyć te spready - podkreślał Jacek Rosowski w TOK FM. - KNB zadziałała, jeśli chodzi o nowe kredyty. W Sejmie jest już ustawa PO i PSL, która rozciągnie tę zasadę na stare kredyty - mówił minister finansów. I przekonywał: - Tyle można zrobić, to spowoduje większą przejrzystość, bo ludzie powinni wiedzieć za co płacą w banku.

Propozycje PiS? "Niebezpieczne dla samych kredytobiorców"

Minister finansów mówił też w TOK FM o propozycjach PiS: możliwości przewalutowania kredytu co sześć miesięcy i "korytarza walutowego". - To jest niebezpieczne dla samych kredytobiorców - mówił Rostowski o wielokrotnym przewalutowaniu. I tłumaczył: - Taka osoba "ocknie" się, że powinna przewalutować w momencie, kiedy kurs jest najbardziej niekorzystny i to bardzo często jest moment, kiedy za chwilę sytuacja zacznie się poprawiać. Jest duże niebezpieczeństwo, że ludzi wpędzi to w kłopoty - ostrzegał Jacek Rostowski. - To jest takie niby dobrodziejstwo dla kredytobiorców, a naprawdę może postawić, szczególnie tych mniej zorientowanych, w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji - mówił minister Rostowski.

Drugi pomysł PiS, "korytarza walutowego", w którym frank nie mógłby kosztować więcej niż 3,95zł ani mniej niż 2,95zł, także nie przypadł Jackowi Rostowskiemu do gustu. - Banki na pewno znajdą sposób, poza tym ta propozycja mogłaby dotyczyć tylko nowych umów - mówił minister finansów. I przypomniał, że teraz nowych umów we frankach szwajcarskich jest bardzo mało, więc pomysł "korytarza finansowego" prawie nikomu by nie pomógł.

- Sytuacja jest poważna, były bardzo poważne zaniechania w przeszłości - podkreślał minister finansów. I powtórzył: - Komisja Nadzoru Bankowego rozwiązała problem jeśli chodzi o nowe kredyty, których i tak jest mało, a propozycja PO i PSL powinna na zasadach rynkowych załagodzić ten problem dla starych umów kredytowych - mówił w Poranku TOK FM Jacek Rostowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
"Nie możemy zamrozić kursu franka". Rostowski w TOK FM
Zaloguj się
 • limanowa2009

  Oceniono 4 razy 4

  Władze i właściciele banków najczęściej wspominają aby politycy trzymali się od nich z daleka.
  Ale jak idzie "bida" to wtedy mają pretensję że państwo nic nie robi aby im pomóc . Tak było w USA, Francji i wielu innych państwach.
  A państwo czyli rząd jest od tego aby dbać o swoich obywateli, a nie o elity którzy minimalną a nawet średnią płacę mają w dupie. Bo zarabiają takie kwoty o których Kowalskiemu się nie śni.

 • koloratura1

  Oceniono 1 raz 1

  Byle tylko rząd nie wpadł na pomysł pomagania biednym franko-kredytobiorcom z moich podatków!

 • bartek2182

  Oceniono 1 raz 1

  wydaje mi sie ze jakies tego typu ruchy moga tylko pogorszyc sytuacje, sytuacja jest dosc patowa dla wszystkich ktorzy maja kredyt, ja sie przymierzam, ale najpierw przejde sie do open finance zeby mi powiedzieli jaka opcja jest najlepsza

 • dzid35

  Oceniono 1 raz 1

  nie zamrażajmy franka,, zamroźmy głupców ekonomicznych z Pawlakiem na czele

 • paw73

  Oceniono 1 raz 1

  Ruszyła ofensywa politycznych umizgów do tzw. klasy średniej.
  Politycy wszelkich opcji, zamartwiają się spreadami, wysoka ceną Franka Szwajcarskiego itd.

  Dlaczego panie i panowie posłowie, nie zajmą się bardzo wysokim oprocentowaniem kredytów w Polsce, najwyższe w Europie w rodzimej walucie czyli złotym.
  Nikt nie wspomni o prawie najdroższych na świecie, kredytach konsumenckich jakie mamy w Polsce, które dotykają najniżej usytuowanych obywateli naszego kraju.

 • prezesikok

  Oceniono 5 razy 1

  a zadnego POlityka nie obchodzi ze w POlsce zarabia sie 1350,00zł na ręke TYLKO CZYJEŚ KRDYTY?

 • tam96

  Oceniono 1 raz -1

  znacjonalizowac wszystkie banki :P

  zarzady zas i wlascicieli do pierdla :)

 • nodens_pn

  Oceniono 1 raz -1

  Kim jest Rostowski? Ministrem finansów Rzeczpospolitej Polskiej czy też stróżem interesów zachodniego, zdegenerowanego i nieludzkiego bankierstwa? Rząd, który nie potrafi nic zrobić NIE JEST NARODOWI POTRZEBNY! W obecnej sytuacji tuskowe nic nierobienie jest zbrodnią kwalifikującą się do trybunału stanu. panie Rostowski, BANKI MAJĄ SŁUŻYĆ LUDZIOM, A NIE LUDZIE BANKOM. Jeśli myślisz inaczej, siedzisz w kieszeni rotszyldów i im podobnym gnojkom! i wkrótce rozliczy ciebie ulica!

 • nirelle

  Oceniono 5 razy -1

  Na Węgrzech Orban zadbał o kredytobiorców w szwajcarskiej walucie. Mógł !!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX