Motyl ma prawo pląsać. "Ulica należy do wszystkich"

- Demokracja to orkiestra, w której wolno zagrać każdemu. Można angażować też prokuraturę. Ale po co? - pyta Paweł Smoleński z "Gazety Wyborczej". - Ulica należy do wszystkich. A dziś nie wszyscy wyczuwają sakralność przestrzeni - tak antropolożka dr Anna Kuczyńska-Skrzypek komentuje happening motyla podczas procesji Bożego Ciała w Łodzi.
Paweł Hajncel w przebraniu motyla dołączył do procesji Bożego Ciała w Łodzi. To miał być protest przeciwko wszechobecności Kościoła w życiu publicznym. Sprawa performera trafi do prokuratury i jest szeroko komentowana.

Smoleński: każdemu wolno

- Pewnie nie miałbym odwagi przebrać się za motyla, nie tylko w Boże Ciało. Lecz zdaje mi się, że każdy polski obywatel i każda organizacja ma prawo protestować i stawiać pytania. (...) Głos Pawła Hajncela winien liczyć się w dyskusji o zawłaszczaniu przestrzeni publicznej. Demokracja to orkiestra, w której co prawda nie wszyscy mogą tyle samo, ale zagrać wolno każdemu. Wolno też w demokratyczną melodię angażować prokuraturę. Ale po co? - napisał Paweł Smoleński w "Gazecie Wyborczej".

- Wkurza mnie wszechobecność Kościoła - mówi. - Konkordat, religia w przedszkolu, święcenie karetek. Przestrzeń publiczna została zaanektowana przez księży i polityków. Próbowałem odzyskać chociaż jej część - tak swój popis na łódzkiej ulicy komentował Paweł Hajncel.

"Nie ma ogólnej zgody. Pozostały tylko normy prawne"

- Motyl wyraził swoją opinię. Niezależnie jak to oceniamy (a ja sądzę, że to żart w złym guście), jest to nieuniknione. Ulica należy do wszystkich. A przy dzisiejszym zróżnicowaniu kulturowym i światopoglądowym przestrzeń publiczna staje się polem konfliktów - powiedziała TOK FM dr Anna Kuczyńska-Skrzypek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Antropolożka zwróciła uwagę na to, że procesja Bożego Ciała z założenia na chwilę sakralizuje przestrzeń publiczną. - Kiedyś, gdy ksiądz szedł z sakramentem do chorego, przed nim szedł ministrant z dzwonkiem i wszyscy klękali. Ludzie wiedzieli gdzie ten ksiądz idzie i co takiego niesie.

Podczas procesji dla wiernych przestrzeń wokół się sakralizuje, ale dziś nie ma na to ogólnej zgody i niektórzy sakralności nie wyczuwają. Za pomocą błazeństwa tę przestrzeń burzą. Niegdyś kultura dysponowała sankcjami wobec tych, którzy przerywają sacrum. Stąd opowieści o złym końcu, jaki spotkał tańczących w wielkim poście lub obrażali hostię. Te normy obyczajowe odeszły, pozostały tylko normy prawne. Na tę drogę chce wejść ksiądz proboszcz, skarżąc się na obrazę uczuć religijnych - oceniła Kuczyńska-Skrzypek.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (35)
Motyl ma prawo pląsać. "Ulica należy do wszystkich"
Zaloguj się
 • duokwak

  Oceniono 18 razy 14

  Łąża ulicami jak stado baranów,blokując drogi i stwarzając sytuacje niebezpieczne dla użytkowników.Od spędów religijnych są kościoły i do nich niech się te "imprezy" ograniczają.Przestrzeń publiczna jest dla wszystkich,a nie dla katolików.

 • szpak01

  Oceniono 14 razy 12

  Jeśli lezy Ci na sercu dobro naszego kraju to potraktuj ten tekst jako list "łańcuszek" i podaj dalej. Na stronie www.petycje.pl są umieszczone trzy ważne petycje. Jesli ich treść jest zgodna z Twoim sumieniem to zareaguj obywatelsko i je podpisz, a mój list prześlij dalej do jak największej ilości odbiorców.
  OPODATKOWANIE KOSCiOLA-----www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=6722
  PRESTRZEGANIE KONSTYTUCJI-www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=5627
  ZERWANIE KONKORDATU----------www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=6289
  ---------------------------------------------------------------------------------------------
  "Mój pogląd odnośnie religii jest taki jak Lukrecjusza. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niewypowiedzianego nieszczęścia rodzaju ludzkiego" - Bertrand Russell

 • ciotka_ltd

  Oceniono 13 razy 11

  @ wildenergy

  Brak ci LOGIKI synu. Kuczynska-Skrzypek ma racje: ulica to przestrzen publiczna, na ktorej kazdy moze robic to co chce w granicach prawa. A przebranie sie starego byka za motylka naruszeniem prawa nie jest, choc moze sugerowac potrzebe...badan psychiatrycznych. Niech sobie jedna strona ulicy idzie procesja Bozego Ciala, druga zas - dajmy na to - pochod satanistow i wszystko powinno byc OK, oby sie nie zaczeli napieprzac. Dokladnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku parady gejow i protestujacych przeciwko temu neo-nazioli - wszystko jest ok i zgodne z prawem, poki wyzwiska i kamienie nie poleca. A wowczas jest miejsce na wkroczenie policji...
  Ty najwyrazniej cierpisz na Chrystomanie, bowiem zdajesz sie wyznawac zasade, o ktorej wspomina antropolozka: uswiecania przestrzeni przez Sacrum. TWOJE sacrum, bo juz nie muzulmanina, ktory ma prawo wedrowac sobie po dokladnie tej samej ulicy. Padasz na pysk przed wystawa ksiegarni z Koranem? Watpie...

 • zofiannag

  Oceniono 9 razy 9

  Ateiści też mają prawo do życia w tym kraju.Popieram Motyla!

 • siaj

  Oceniono 9 razy 9

  Każdy ma prawo w Polsce wyrażać swoje zdanie. Należy przy tym pamiętać, aby nie ranić innych. Kościół Katolicki napuszczając jednych na drugich zapomina, iż nasza wiara to religia oparta na miłości. Głównym przykazaniem mojej katolickiej wiery jest przykazanie wzajemnego miłowania się, i o tym drobym przykazaniu personel naziemny kościoła zapomina. Wstyd mi za ludzi, którzy uważają się za moich reprezentantów publicznych.

 • hydrograf

  Oceniono 10 razy 8

  Jeżeli religia musi żądać ochrony prawnej swojej powagi - to widomy znak tego iż straciła autorytet moralny.

 • kap_jeden

  Oceniono 8 razy 8

  @siaj
  wg nowego testamentu chrystus wyrzucil przekupniow ze swiatyni, chrystus byl skromny, byl tez tolerancyjny i wybaczal nawet tym ktorzy sie go wyparli w strachu.

  bylo tez pare innych dobrych przeslan

  nie wiem czemu kosciol uzupuje sobie jego nauke. kosciol jest zaprzeczeniem tej nauki.

  czy ktos przrybije pismo na drziach katedry?

  a motyl, no coz pokazuje cala nadenta malosc wiernych synow wlasnego ego.

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 6

  Starym kawalerom ciągle wszystkiego mało. Zwłaszcza forsy i totalitarnej władzy. Papieże tiarę sobie wymyślili, cudaczne stroje, biżuterię ite wymyślne tytuły. Ciekawe jakich tytułów używał Jezus jaką biżuterię nosił? Czy zamykał się w pałacykach jak Jego "następcy"?

 • przy.smaczne

  Oceniono 6 razy 6

  Kościół w przestrzeni publicznej potrafi być naprawdę irytujący. Biegnę po parku, męczę sie, sapię i wpadam na drogę krzyżową i księdza z megafonem (dla 15 wiernych...).
  I teraz pytanie - kto komu zburzył sacrum?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX