Podatek dla księży? Związki partnerskie? Słuchacze i internauci przepytują Kluzik

Związki partnerskie - tak czy nie? Adopcja dzieci przez osoby homoseksualne? Podatki dla księży takie same, jak dla wszystkich? No i czy jest pani zakochana w Donaldzie Tusku? Joanna Kluzik-Rostkowska, jedynka PO w Rybniku, odpowiadała na Wasze pytania.


I. PJN, Kaczyński, PiS...

Do jakiej partii tym razem pani przejedzie?

Joanna Kluzik-Rostkowska: Nie przejdę do żadnej. W zeszłym toku prowadziła kampanię Jarosława Kaczyńskiego, mając przeświadczenie, że roztropna i spokojna polityka powinna dominować na scenie politycznej. Za tę retorykę zostałam wyrzucona z PiS przez Jarosława Kaczyńskiego. Dziś jak bumerang tamta kampania wracam, czyli miałam rację. Ja jestem taka sama, to PiS się zmienia.

Prowadziłam kampanię w dobrej wierze. Po kampanii stanęłam przed Polakami i powiedziałam "przepraszam" wszystkim tym, którzy zagłosowali na Jarosława Kaczyńskiego, bo ja ich na to namówiłam. W PO czuję się dobrze, bo to środowisko, z którym byłam związana na przełomie lat 80. i 90. Powiem więcej, pierwszy raz jest tak, że podczas głosowań światopoglądowych rozglądam się dookoła i okazuje się, że wszyscy mają takie same poglądy jak ja.

Dlaczego mamy jej ufać i uważać ją za wiarygodnego polityka? Sprzedawała nam jakiegoś ''awatara Jarkacza'', założyła PJN, po czym ich porzuciła, przeszła sobie do PO. W jednym roku trzy ruchy - od prawej do lewej ściany... - pisze Tomasz.

- Można prześledzić moje poglądy. Są stałe od lat. W życiu politycznym potrzebna jest przede wszystkim racjonalność. Zapewniam państwa, we wszystkich moich decyzjach byłam do bólu racjonalna. Uważam, że PJN miało by większe szanse na wejście do parlamentu, gdyby moi współpracownicy zgodzili się na scenariusz, który proponowałam - by pójść do wyborów pod własnym szyldem, na listach Platformy Obywatelskiej.

Kto chodzi ostatni ze statku? - pyta Marcin.

- Ostatni schodzi kapitan. Rozumiem, że to aluzja do mojego odejścia z PJN. Ale odeszłam z PJN jako majtek pokładowy, stery oddałam Pawłowi Kowalowi.

Amadeusz: Czy po wyborach dostanie pani stanowisko w rządzie?

- Nie mam pojęcia, nie rozmawiam na ten temat.

Najlepszy polityk w PiS to...

Jeśli myślę polityk w PiS to przychodzi na myśl wyłącznie Jarosław Kaczyński. innych polityków niestety nie zauważam. A Jarosław Kaczyński jest nieprzewidywalny.

Mira: Co wy mężczyźni tak Joannę atakujecie. Ciągle o przeszłości, zapytajcie co ma w planie. Tylko krowa nie zmienia poglądów. Nie pasowało jej to odeszła. Jakie plany, pani Joanno?

Jestem jedną ze współautorek programu PO, chciałabym być w parlamencie. Mam nadzieję, że wyborcy z okręgi rybnickiego mi zaufają Bardzo chciałabym dalej pracować w komisji polityki społecznej - mam wizję, co w polityce społecznej musi się zmienić.

II. Poglądy

Czy pani poseł głosowała za przyjęciem ustawy ograniczającej dostęp do informacji publicznej?

- Tak. Trzeba brać pod uwagę także czarne scenariusze. Uważam, że są takie sytuacje, kiedy jawność informacji może być ograniczana. Dotyczy to zarówno tajemnicy gospodarczej, jak i tajemnicy związanej z bezpieczeństwem państwa.

Obowiązek składek ZUS - tak czy nie?

Można myśleć o różnych wariantach zmian, ale nie możemy nawet myśleć o likwidacji ZUS, bo to byłoby nie do udźwignięcia przez budżet państwa.

KRUS - do likwidacji?

- Nie, ja bym bardzo poważnie zreformowała KRUS. Trzeba by natychmiast zdefiniować, kim tak naprawdę jest rolnik, odsiewając tych, którzy naprawdę nimi są.

Czy uważa pani, że ulgi podatkowe są potrzebne?

- Jedyne ulgi podatkowe, które są potrzebne, to ulgi na dzieci.

Czy kwota wolna od podatku powinna być większa?

Oczywiście, że tak. Dzisiaj część rodzin, które mają niskie dochody odprowadza część pieniędzy do budżetu państwa, po czym dostaje je pod postacią różnych świadczeń państwa. To niepotrzebne. Gdyby to było możliwe z punktu widzenia budżetu, kwota wolna od podatku powinna być znacznie wyższa.

Ulgi podatkowe dla pracodawców zatrudniających absolwentów kierunków humanistycznych?

Mamy problem z humanistami - jest ich zbyt wielu w stosunku do oczekiwań rynkowych. Ulgi? Ma pierwszy rzut oka - nie, ale musiałabym się zastanowić.

Czy księża - jak każdy obywatel - mają płacić podatki?

Dlaczego nie.

Instytucje Kościoła nie mogą narzucać swych poglądów ogółowi obywateli, tak?

Tak.

Związki partnerskie, tak?

Tak.

Adopcja przez pary homoseksualne?

Nie. Patrzę na to z punktu widzenia dobra dziecka. Dzisiaj ta alternatywa - dzieci w domu dziecka lub adoptowane przez pary homoseksualne - to fałszywa alternatywa. Z punktu widzenia dobra dziecka (a 95 proc. będzie osobami heteroseksualnymi) lepiej, by wychowywało się w rodzinie heteroseksualnej.

Na kogo pani zagłosuje?

- Na Jacka Rostowskiego. 9 października będę w Londynie.

III. O żakietach i Tusku

Pierwsze skojarzenie ze słowem Kamiński?

- Mariusz? Michał? Znam kilku Kamińskich.

Lubi pani Grzegorza Schetynę?

Lubię, aczkolwiek nie znamy się zbyt dobrze.

Czy jest pani zakochana w Donaldzie Tusku?

- (śmiech) Znam Donalda Tuska od ponad 20 lat. Lubię go po prostu.

I na koniec Filip: Ile ma pani czerwonych żakietów?

- (śmiech) Dwa. Aczkolwiek ten, który stał się przedmiotem moich przemian jest moim ulubionym. Mam jeszcze czerwoną sukienkę.

Joanna Kluzik (i czerwony żakiet) na konwencji POWięcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (50)
Podatek dla księży? Związki partnerskie? Słuchacze i internauci przepytują Kluzik
Zaloguj się
 • korespondent1949

  Oceniono 5 razy 5

  Te czarne sku...syny i pedofile muszą płacić podatki tak jak każdy Polak.

 • 1-wolne

  Oceniono 5 razy 5

  "Mam nadzieję, że wyborcy z okręgi rybnickiego mi zaufają " Nie zaufają bo pomyliła się pani w bardz
  poważnej sprawie- Jarosław Kaczyńsi.Nie potrafi pani oceniać ludzi. Nie potrafi pani do końca walczyć, tylko
  szuka miejsca w parlamencie, obojętnie w jakiej parti.

 • thegreatmongo

  Oceniono 4 razy 4

  "
  Ulgi podatkowe dla pracodawców zatrudniających absolwentów kierunków humanistycznych?"

  Slucham??

  Co za debil zadal to pytanie???

  Po studiach humanistycznych mozna zrobic SUMy z czegos sensownego (Finanse, Ekonomia, tysiac innych rzeczy) lub znalezc cos co sie lubi i to robic!!

  Ale dawac dotacje dla firm zatrudniajacych humanistow to idiotzym!

 • normalny10

  Oceniono 3 razy 3

  Te babsko to zwykla polityczna k..... Najpierw PIS ,potem PJN,a jak sie okazało ,że PJN ma marne szanse w wyborach to hop i przeskok do PO.Prostytutka w odroznieniu od ku... daje d...zawsze za konkretna kasę .Ku...daje czasem d... bez wymiernych kożyści ,jak dla PJN,a innym razem z wymiernymi kozyściami ,jak dla PO.a jak po sie skonczy to co dalej prosze pani ?? Może tym razem PSL lub SLD. Tfuuu... co za szmaty bez kręgoslupa !!!!

 • jan.kuli

  Oceniono 4 razy 2

  Nie znam jej za dobrze, ale przynajmniej po tych odpowiedziach, znajduje ja calkiem calkiem...

 • buzz_pl

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo dobry program do robienia w jajo oceniających , szacuneczek dla softu , naciskam + a tu -4 i podwaja się liczba oceniających .

 • hippolit.kwas

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli mamy problem ze zmianami barw to nie wypada nie pamiętać o Selimie, Wojciechowskim, Richardzie Czarneckim, czy samym Jarku ,który najpierw był pro wałęsowski , a później anty bolkowski

 • duokwak

  Oceniono 1 raz 1

  Znalezione w net.

  Jak państwo dopieszcza Kościół

  Jeśli normalne państwo Kościołowi nie daje, to Polska jest nienormalna. Kościół katolicki w Polsce, monopolista na rynku w swojej

  branży, broni się wszelkimi możliwymi sposobami przed wprowadzeniem jasnych i publicznie znanych regulacji finansowych. Mętność

  w tej dziedzinie powoduje, że Kościół czerpie kasę z kilku źródeł: z datków wiernych i obracania należącym do niego majątkiem oraz

  z budżetu państwa. Nie płaci przy tym żadnych podatków i krzyczy, że jest biedny. A już szczytem obłudy jest stwierdzenie, że czarni

  funkcjonariusze w Polsce są jednymi z niewielu w Europie utrzymującymi się wyłącznie z ofiar wiernych. Bo oto:

  Fundusz Kościelny w całości finansowany przez państwo opłaca składki społeczne i zdrowotne dla księży;

  Agencja Nieruchomości Rolnych w trybie art. 70a ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego przekazała

  nieodpłatnie w całym kraju od roku 1989 na rzecz Kościoła ok. 76 tys. ha. Agencja nie dysponuje informacją, co się z tą ziemią dzieje

  po przekazaniu. Kościół ziemię wydzierżawią, sprzedaje rolnikom, a najchętniej przekształca z rolnej w budowlaną i sprzedaje

  deweloperom. Wszystko poza kontrolą;

  Kościół otrzymuje dopłaty do konserwacji zabytkowych kościołów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  MEN lub samorządy wypłacają dotacje dla wszystkich placówek szkolnych i oświatowych prowadzonych przez Kościół tak, jak do

  każdej innej placówki państwowej lub samorządowej (w tym pensje dla katechetów);

  Polska to prawdziwy raj podatkowy. Niestety, nie dla wszystkich.

  podatek dochodowy - Kościół jest zwolniony;

  podatek od nieruchomości - Kościół jest zwolniony;

  podatek od spadków i darowizn - Kościół jest zwolniony;

  podatek od działalności charytatywnej (w tym zbiórek pieniężnych) - Kościół jest zwolniony;

  opłaty celne - Kościół jest zwolniony;

  usankcjonowany zwyczajowo (bo brak jasnych uregulowań prawnych) brak rozliczeń z dochodów;

  prawo do zbierania ofiar od wiernych w postaci niedzielnej tacy, stypendiów mszalnych, ofiar z tytułu posług religijnych bez rozliczenia;

  Kościół postuluje: utrzymać Fundusz Kościelny oraz doprowadzić do zwiększenia łożonych kwot z budżetu państwa lub przynajmniej

  ustawowego zapisu o ich rewaloryzacji; wydzielić z Funduszu Kościelnego część dotyczącą Kościoła katolickiego; utrzymać wszystkie

  ulgi i przywileje podatkowe.

 • antoni177

  Oceniono 1 raz 1

  @gawel1234567
  PŁacą, płacą.... tylko ryczałtowo i dochody są nieewidencjonowane. Więc i podatki są za niskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX