''Ruch Palikota to początek lawiny. Oni zmienią Polskę? [KOMENTARZ]

- Ruch Palikota to nowa siła polityczna, która może zmienić sposób myślenia Polaków - uważa psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. - Te wybory to początek lawiny. Postulaty Ruchu popiera coraz większa grupa Polaków - dodaje. Choć - jak przyznaje - jest też ciemna strona.
- W tych wyborach w 90 proc. wybrani zostali ludzie, którzy reprezentują znany układ polityczny. Plus 10 proc. I te 10 proc. zmieni Polskę. Ruch Palikota to początek lawiny - uważa Czapiński.



"Głód niespełnionych ambicji"

- Wyborcy Palikota reprezentują system wartości, który kłóci się z systemem wartości wszystkich ugrupowań do tej pory obecnych w parlamencie. Także z systemem prezentowanym przez SLD - podkreśla psycholog. - Ludzie, którzy głosowali na Ruch Palikota mieli ogromny głód niespełnionych nadziei, ambicji i wartości. I nie znajdowali swojej reprezentacji w dotychczasowym układzie politycznym - dodaje.

- Palikot obiecał, że w otwartym dyskursie będzie domagał się realizowania postulatów, które często lekceważono. Chodzi o tolerancję, legalizację miękkich narkotyków, antyklerykalizm. Pamiętajmy, że społeczeństwo w tych kwestiach się zmienia. W tej chwili 33 proc. Polaków w wieku 16 lat plus w ogóle nie chodzi do Kościoła. To dwa razy więcej niż 15 lat temu - przypomina prof. Czapiński.

Zmiana kulturowa?

- Jest duża grupa ludzi, na których hasła ludzi Palikowa działają. Oni chcą dokonać zmiany kulturowej. I moim zdaniem im się to uda. Tak, jak w latach 60. młodym Amerykanom, którzy protestowali przeciwko wojnie w Wietnamie udało się zmienić radykalnie umysłowość obywateli USA. Tak jak młodzieży francuskiej w 1968 roku udało się zmienić sposób myślenia wielu Europejczyków. Tak samo ludziom Ruchu Palikota, którzy weszli do Sejmu, uda się stopniowo zmieniać sposób myślenia Polaków - uważa prof. Czapiński.

"To nie są populiści"

Zdaniem psychologa, Ruch Palikota to nowa siła polityczna, a nie - jak przekonują niektórzy - populistyczna. - Populizm reprezentowała Samoobrona. Tylko, że partia Leppera była grupą interesu, a Ruch Palikota jest ideowy - podkreśla prof. Czapiński

- Kandydaci Ruchu Palikota wygrali z wieloma tzw. profesjonalnymi politykami. Zagrożeniem dla Ruchu byłoby, gdyby Ci znani politycy nagle zaczęli realizować ich postulaty. Np. Donald Tusk musiałby zalegalizować miękkie narkotyki, opodatkować Kościół etc. Jeśli nie zrealizuje postulatów - moim zdaniem rosnącej grupy Polaków - to Ruch Palikota będzie się rozwijał - ocenia gość TOK FM.

Ciemna strona?

- Wyborcy Palikota należą do grupy lepiej wykształconych, są młodzi, pełni energii, przedsiębiorczy. Jednak jest też ich ciemna strona. Są bardzo libertyńscy, są hedonistami. Są mało uspołecznieni, nie ufają innym Polakom, nie mają zdolności do samoorganizowania - twierdzi prof. Czapiński. Co może stać na przeszkodzie w organizowaniu się w dużo większe ugrupowanie.

Ruch Palikota:
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (248)
''Ruch Palikota to początek lawiny. Oni zmienią Polskę? [KOMENTARZ]
Zaloguj się
 • zimmel

  Oceniono 34 razy 30

  To,że Tusk nie rozliczył Kaczyńskiego,będzie całe życie żałował,przekonacie się o tym.Dzięki,że p.Palikot wygrał wybory coś się zmieni w polityce.A jeśli SLD nie poprze w sejmie RP to spadnie na dno jak LPR.

 • aniela1896

  Oceniono 34 razy 30

  Zgadzam się z Panem w 100%, i mam nadzieję że zmienią ten kraj....

 • adam_skowron

  Oceniono 34 razy 28

  jest duża grupa ludzi myslących, która rozróznia wiarę od instytucji jaką jest kościół

  J.Palikot nie atakuje wiary, Atakuje kler, który zrobił z Polskki ( przy pomocy klęczących przed nim polityków) kondominium watykańskie

  Kler który wtrąca się w każdy aspekt zycia świeckiego obywateli tego kraju

  Kler - NIENASYCONY w swej pazerności, żyjący w dostatku a utrzymywany z naszych podatków, przy czym nikt mnie nie pyta czy ja chcę płacić na emerytury księzy, rózne świątynie opatrzności, utrzymyswać seminaria i katolickie uczelnie

  Niech każdy sobie wierzy w co chce, Mnie to bez różnicy,
  Ale niech ten wierzący utrzymuje swój kościół i swoich pasterzy
  dlaczego PRZYMUSOWO mam robić to ja?

 • a-theist

  Oceniono 32 razy 28

  kto by pomyslal ze palikot okaze sie nadzieja dla polski :)

  religia w polsce

 • dw1963

  Oceniono 33 razy 27

  Ponieważ głosowałem na Ruch Palikota (RP), moi najbliżsi też, mogę powiedzieć o swoich motywach:
  a) głos na przełamanie dotychczasowego układu poltycznego, niespełnione oczekiwania - tak;
  b) głos za reformami antybiurokratycznymi - patrz: 25 kroków, broszura RP: Jak szybko ograniczyć biurokrację, choć moim zdaniem to za mało, reforma musi być głębsza
  c) głos za równouprawnieniem i brakiem dyskryminacji, ale we wszytkie strony, tolerancja więkoszści wobec mniejszości i na odwrót ... mniejszości wobec większości też
  d) nadzieja na lepsze warunki dla małej i średniej przedsiębiorczości ...

  Szczerze mówiąc, jeśli miękkie narkotyki będą zalegalizowane, a krzyż z sejmowej sali będzie zdjęty (lub obok będą mogły wisieć inne symbole religijne), a w sferze systemowej - biurokracja, warunki dla rozwoju prywatnej przedsiębiorczości - Ruch wiele nie zdziała lub nie będzie przynajmniej próbował, to ponownie mojego głosu nie otrzyma .... Jeśli będzie odwrotnie, to jest to dla mnie do przyjęcia ... Nie symbole zdecydują o naszej przyszłości ...

  Tak wyglądają motywy, nie tylko moje, pozdrawiam ,,,

 • sakoveba

  Oceniono 29 razy 27

  @arvell_net @extrafresh i inni przeciwnicy RP, którzy powtarzają chórem slogan "Palikot to nowa Samoobrona"

  Czytaliście co powiedział Czapiński?

  >>Ruch Palikota to nowa siła polityczna, a nie - jak przekonują niektórzy - populistyczna. - Populizm reprezentowała Samoobrona. Tylko, że partia Leppera była grupą interesu, a Ruch Palikota jest ideowy.<<

  Może być wam bardzo niewygodnie przyznać Czapińskiemu rację;-)

  Ale tak właśnie jest, jak on mówi.

 • atmt

  Oceniono 27 razy 23

  Kur..a można pierdzielić przeróżne rzeczy,, wymyślać i analizować Palikota na wylot, a prawda jest taka, że ci którzy na niego głosowali mają dość państwa które liże du.ę kościołowi. Ludzie mają dość tej czarnej zarazy rozprzestrzeniającej się i panoszącej na każdym kroku i jeszcze bezczelnie wyciągającej łapy po więcej. I dobrze, że w rządzie jest ugrupowanie, które wreszcie tym się zajmie i nawet jeśli tylko tym to zawsze to jakaś równowaga dla chamstwa rydzykowskiego w postaci pisu.

 • ochujek

  Oceniono 28 razy 22

  Brawo Palikot. Trzymaj się litery prawa, a dużo osiągniesz. Krzyż w Sejmie bardzo odpowiada Palikotowi. Świadczy że to on ma rację, że w Polsce jest łamane prawo, lekceważona Konstytucja. Palikot pokaże że to prawda i ten krzyż będzie o tym świadczył. Będą angażowane różne organy powołane do pilnowania prawa i Palikot wykaże że są do d....y, a nie do tego do czego zostały powołane i za co biorą pieniądze. Palikot prezydentem? To byłoby coś!

 • sledziu_70

  Oceniono 25 razy 21

  W koncu jakas nadzieja dla Polski, obok tego calego ciemogrodzkiego talatanstwa. Nadzieja na liberalna, pragmatyczna partie w stylu holenderskim albo skandynawskim.
  Brawo!
  Oby nie nastepne rozczarowanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX