Dziś w nocy najlepiej obserwować Perseidy

Dzisiaj około południa na terenie Polski przypada maksimum roju Perseidów. Drobiny komet, nazywane popularnie spadającymi gwiazdami, są jednymi z najłatwiejszych do obserwacji zjawisk na niebie.
Karol Wójcicki z Centrum Nauki "Kopernik" informuje, że Perseidy najlepiej obserwować w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wtedy w ciągu godziny można będzie zobaczyć od 80 do 100 "spadających gwiazd".

Zjawisko obserwowane jest na niebie już od końca lipca, ale największa aktywność Perseidów przypada między 12 a 14 sierpnia. Karol Wójcicki tłumaczy, na czym polega zjawisko tak zwanych spadających gwiazd: to drobiny kosmicznej materii pochodzącej z komety Swifta-Tuttle'a, które wpadają w ziemską atmosferę z prędkością dochodzącą do 72 km/s. Tarcie drobin powoduje świecenie gazów w górnych partiach atmosfery. Na ziemi zjawisko to widziane jest jako ślad przelotu drobiny.

Perseidy obserwowane są na ziemskim niebie od około 2 tys. lat. Ich nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza. To właśnie w jego okolicach widywanych jest najwięcej drobin. Perseidy nazywane są czasami łzami świętego Wawrzyńca, ponieważ 10 sierpnia przypada dzień jego męczeńskiej śmierci. "Spadające gwiazdy" najlepiej obserwować w ciemnych miejscach, poza dużymi miastami.

DOSTĘP PREMIUM