Wiceminister zrobił wywiad-rzekę z abp. Hoserem. Halicki: Dziwię się, że jest wśród nas. Powinien zostać zwolniony

Ultrakonserwatywny wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski jest autorem wydanego niedawno wywiadu-rzeki z abp. Henrykiem Hoserem. - Dziwi mnie, że tego rodzaju osoba jest wśród nas. Powinien zostać zwolniony - powiedział w Poranku Radia TOK FM Andrzej Halicki, szef mazowieckiej PO.
W ostatnich miesiącach twarzą resortu sprawiedliwości stał się wiceminister Michał Królikowski. Niedawno do gazet trafił za sprawą wywiadu-rzeki, jaki przeprowadził z abp. Henrykiem Hoserem, znanym choćby z usunięcia z parafii ks. Wojciecha Lemańskiego. Wywiad nie jest krytyczny. "Królikowski nie dyskutuje, afirmuje poglądy arcybiskupa na temat rodziny, miejsca religii w państwie, homoseksualizmu. I 'ideologii gender'" - pisała w środę w "Gazecie Wyborczej" Ewa Siedlecka.

Jeszcze ostrzej pisał o wywiadzie Krzysztof Varga w "Dużym Formacie": "Miewałem wręcz wrażenie, że wiceminister Królikowski w swych pytaniach bardziej bywa betonowy niż Hoser, arcybiskup przy wiceministrze momentami na zrelatywizowanego liberała wyrasta (w granicach radykalnego konserwatyzmu oczywiście). W zasadzie chyba dziękować Bogu należy, że Królikowski jest ledwo wiceministrem, z trwogą jednak śledzić będę jego karierę".

O Królikowskim w Poranku TOK FM Jacek Żakowski rozmawiał z Andrzejem Halickim, szefem mazowieckiej Platformy Obywatelskiej.

Jacek Żakowski: Jak pan się czuje, widząc w swoim rządzie Michała Królikowskiego i ten ultrakonserwatywny nurt?

Andrzej Halicki: Dziwi mnie, że tego rodzaju osoba jest wśród nas. Jego poglądy, postawa, to, co czynił jako doradca Jarosława Gowina, są całkowicie sprzeczne z tym, co jest istotą myślenia w Platformie. Nawet jeśli jest wielonurtowa.

Nie zauważył pan tego wcześniej?

- Zauważyłem podczas sporu w klubie. Czym innym jednak jest spór wewnętrzny, czym innym działanie urzędnika, nawet poza godzinami pracy. Właśnie dlatego, że reprezentuje gabinet, musi być związany ze stanowiskiem rządu.

I co z tym zrobić?

- Pytanie, co zrobi minister Marek Biernacki.

A co powinien zrobić?

- Powinien go zwolnić.

Liczy pan na to, czy to marzenie ściętej głowy?

- Liczę na to. Jednak nie jestem osobą od polityki personalnej. To moje osobiste zdanie.

Wiceminister-zakonnik

Królikowski wiceministrem jest od trzech lat. Współtworzył najgłośniejsze i najbardziej kontrowersyjne projekty sygnowane przez ministra Jarosława Gowina: deregulację zawodów, blokadę ratyfikacji konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, ostatnio ustawę o bezterminowej izolacji groźnych przestępców. Jak zauważa Ewa Siedlecka w "Gazecie Wyborczej", zdarzają mu się wpadki. W ubiegłym roku w swoim rozporządzeniu omyłkowo zniósł wszystkie sądy w Polsce.

Największym problemem Królikowskiego mogą być jednak jego poglądy. Jest ekspertem Konferencji Episkopatu ds. Bioetycznych. Twardo przeciwstawia się aborcji i in vitro, według Siedleckiej jako pierwszy wskazywał na zagrożenia związane z gender. Wiceminister jest oblatem benedyktyńskim, czyli świeckim zakonnikiem. Nie wypiera się także nieformalnych związków z Opus Dei.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (357)
Wiceminister zrobił wywiad-rzekę z abp. Hoserem. Halicki: Dziwię się, że jest wśród nas. Powinien zostać zwolniony
Zaloguj się
 • fortuna1972

  Oceniono 564 razy 404

  Ile jeszcze takich trupów ma poupychanych w szafie ugrupowanie, którego szef miał - cytuję z pamięci: "nie klękać przed biskupami"? Patrząc na kryteria doboru ministrów (przynależność do Opus Dei), zaryzykuję twierdzenie, że drzwi tej szafy już się nie domykają. A elektorat Platformy nadal uważa, że to deszcz pada ;->

 • ciemnyludd

  Oceniono 384 razy 282

  Wiceminister jak minister. A minister jak Watykan...Za co nas Pan Bóg aż tak...k a r z e...

 • cezar85

  Oceniono 334 razy 232

  ten kraj jest przesiąknięty agentami i przydupasami

  jeśli nie rosyjskimi, to watykańskimi

 • hamsterx

  Oceniono 240 razy 190

  Tusk posprzątaj chłopie w tym ministerstwie
  takiego burdelu nie było tam nawet za ziobry !

 • diabetyczka

  Oceniono 242 razy 182

  A dziwili się, że minister konstytucyjny udziela oficjalnego wywiadu swemu rzecznikowi prasowemu.
  A tu oblat czyli świecki zakonnik Królikowski, a jednocześnie wiceminister przeprowadza wywiad z arcybiskupem Hoserem.
  Lepiej by Hoserowi wyszło gdyby udzielił wywiadu jakiemuś dziennikarzowi, a jeszcze lepiej niekatolickiemu dziennikarzowi. A tak zapewne wazelina aż tryska i nie ma niewygodnych i dociekliwych pytań.
  A swoją drogą ciekawa jestem jakie obywatelstwo ma arcybiskup i jego oblat? Czy w razie czego Watykan odmówi ich wydania Polsce?

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 237 razy 161

  ABW już powinno zająć się tym panem pod kątem współpracy z obcym wywiadem (watykańskim) i sprawdzić czy jego decyzje nie były inspirowane przez w/w wywiad
  a to że razem z ministerem powinni odejść to chyba jest oczywista oczywistość

 • lukki69

  Oceniono 147 razy 113

  polski minister przeprowadza wywiady z biskupami..spory w klubie.....a kogo to obchodzi...minister jest od ponoszenia odpowiedzialnosci za prace ministerstwa!!!!!! Za tą odpowiedzialnosc moze brac wieksza kase,jezdzic limuzyna i obnosic sie wsród kolegów..a nie robic wywiady...Jest metoda w zatrudnianiu niefachowych ministrów.....łatwiej im o bezkarność bo przeciez sie na tym nie znają:)

 • medalik111

  Oceniono 145 razy 107

  A czy autentyczna władza tego "świeckiego" państwa pozwoli zwolnić swojego?
  Wystarczyłoby przestrzegać Konstytucji i byśmy mieli normalne państwo a tak wszyscy nasi "politycy", no może z wyjątkiem paru od Palikota czy Milera klękają przed klechami i robią im loda...ech Polska to normalny kraj...pomarzyć.

 • ewa7koz

  Oceniono 46 razy 40

  PO z tym talibem to już dla mnie KOMPROMITACJA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX