Horyzonty Poznania 2014

Horyzonty Poznania - II edycja projektu popularyzującego naukę, współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach projektu ważni przedstawiciele świata nauki są zapraszani do wygłoszenia wykładów gościnnych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2014 roku.
Jest to cykl 10 spotkań o charakterze otwartym. Celem Horyzontów Poznania jest stworzenie interdyscyplinarnego i międzynarodowego forum dla wymiany doświadczeń, nowych sposobów myślenia oraz popularyzacji osiągnięć nauki. Formuła wykładów otwartych jest nowatorską alternatywą dla konferencji naukowych, które ze względu na swój charakter mają ograniczony zasięg i wyspecjalizowane grono odbiorców. Dzięki spotkaniom realizowanym w cyklu, nasze krajowe środowisko naukowe będzie miało możliwość dostępu do najbardziej aktualnej wiedzy. Do projektu zapraszani są ludzie, którzy odważnie odkrywają nowe horyzonty w dotychczasowym ludzkim myśleniu, rozumieniu i poznaniu. Kolejnym celem projektu jest poszerzanie horyzontów naszych studentów, ponieważ wiemy, jak ważna jest zdolność sceptycznego patrzenia na świat oraz odpowiednio przekazana wiedza.

Chcemy również dać wszystkim chętnym możliwość dyskusji ze wspaniałymi postaciami świata nauki. Wysoką jakość prezentowanych treści zagwarantuje prestiż starannie wyselekcjonowanych wykładowców. Wśród nich są takie osoby jak np.: prof. Ralf Schwarzer (psycholog), prof. Sir Patrick Bateson (etnolog), prof. Włodzisław Duch (fizyk), prof. Christopher Ch. French (psycholog), prof. Mordechai Kremnitzer (prawnik) czy prof. Piotr Winkielman (psycholog),

Liczba spotkań - 10 , po 1 w każdym kolejnym miesiącu.

Miejsce spotkań: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, aula im. prof. T. Tomaszewskiego

Najbliższe wykłady w ramach Horyzontów Poznania poprowadzą :

28.02.2014 - Profesor Włodzisław Duch Nadmiar magii, brak rozumu

W XXI w. myślenie magiczne nadal ma silny wpływ na nasze życie. Jak magia wpływała na świat? Jak przejawia się w różnych obszarach naszego życia, w religiach, polityce, sporcie? Czemu ciągle cierpimy na niedomiar rozumu?

Psychologowie zidentyfikowali różne zachowania związane z irracjonalnym myśleniem. Badania nad mózgiem powoli pokazują, że racjonalne myślenie jest nadzwyczaj trudne. Czy możemy coś z tym zrobić? Prof. Włodzisław Duch, wybitny znawca ludzkiego umysłu opowie, skąd bierze się nasza tendencja do myślenia magicznego.


Prof. Włodzisław Duch

Profesor fizyki, specjalizujący się w fizyce komputerowej, informatyce stosowanej i kognitywistyce. Kierownik Katedry Informatyki Stosowanej oraz Prorektor ds. Badań Naukowych i Informatyzacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Pracuje również na Wydziale Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze. Przez drugą kadencję piastuje stanowisko prezesa Europejskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych, jest czynnym członkiem komitetu technicznego IEE CIS, oraz ekspertem programów naukowych Unii Europejskiej.

10.03.2014 - Prof. Sir Patrick Bateson

Profesor etologii, większość kariery naukowej poświęcił na badanie związków pomiędzy zachowaniami zwierząt a stojącymi za nimi mechanizmami. Uważany jest za ojca współczesnej etologii. Wieloletni wykładowca na Uniwersytecie Cambridge. Obecnie pełni funkcję prezesa Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego oraz jest członkiem Royal Society. W 2003 roku otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej Elżbiety II. W polskim przekładzie ukazała się jego genialna książka " Projekt życia-jak rozwija się zachowanie".

6.05.2014 Prof. Ralf Schwarzer

Prof. Ralf Schwarzer - Psycholog zdrowia jeden z najwybitniejszych europejskich badaczy w obszarze zachowań zdrowotnych, wsparcia społecznego i metodologii badań w zakresie zdrowia. Profesor psychologii na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim oraz w York University, Toronto, Kanada. Obecnie pracuje w SWPS we Wrocławiu. Autor ponad 400 publikacji naukowych, były prezydent takich towarzystw naukowych jak European Health Psychology Society, Stress and Anxiety Research Society, International Association of Applied Psychology (Health Psychology Division).

Wykłady odbędą się w auli 214 im prof. Tadeusza Tomaszewskiego w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie (ul. Chodakowska 19/31).

DOSTĘP PREMIUM