14. Festiwal Ogrody Muzyczne 'Evviva l'arte'

27 czerwca - 19 lipca 2014, Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie
14. Ogrody Muzyczne Evviva l'arte, zapraszają do oglądania i słuchania muzyki, tańca i śpiewu. Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu będą Włochy, które dnia 1 lipca 2014 roku obejmują Prezydencję w Unii Europejskiej. "Włoskie" Ogrody Muzyczne w Warszawie, to największe opery i najsłynniejsze prezentacje baletowe, umiejętne łączenie świata muzyki klasycznej z muzyką lekką, wydarzenia i projekcje filmów opowiadających o typowej włoskiej radości życia i wiele, wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów.

Ideą naczelną festiwalu jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce.

O związkach polskiej kultury z kulturą Włoch będą mówili goście festiwalu, znakomici polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal Ogrody Muzyczne to jednak jak zwykle i przede wszystkim: opera, balet, film, koncerty i widowiska muzyczne, czyli po prostu. dobra muzyka: na żywo i na ekranie.

Opera na wielkim ekranie

W repertuarze operowym 14. Ogrodów znajdą się dzieła Pietra Mascagniego, Giacoma Pucciniego, Gioacchina Rossiniego. 'Cavalleria rusticana' Mascagniego - sycylijska wioska, ciepły czas Wielkanocy, wino i pojedynki - żywiołowość charakteru Włochów. 'Tosca' Pucciniego - podobnież werystyczna opera o kolejach życia ludzkiego. 'Turek we Włoszech' Rossiniego - humor inspirowany Neapolem, pasja miłości, pasja do trunków, pasja życia. Będzie to transmisja z najpoważniejszego

w Europie festiwalu operowego w Aix-en-Provence. Na końcu bajkowość historii 'Kopciuszka' według Rossiniego - któż z nas nie chciałby szczęśliwych zakończeń. Prezentowana w roku 2013 pozycja ta została uznana głosami widzów najciekawsza projekcja festiwalu i otrzymała w plebiscycie publiczności nagrodę Złotej Konewki, której wręczenie znanemu producentowi włoskiemu

Andrei Andermannowi będzie miało miejsce w czasie tegorocznej edycji.

Film

Ogrody Muzyczne, to także ważne i istotne projekcje filmów. Filmy w tym roku mają nie tylko tematykę muzyczną, ale sięgają nieco głębiej - do istoty charakteru włoskiego. Filmy dokumentalne

o rejonach i miastach włoskich: o Portofino, opiewanym przez Magdę Umer, Sławę Przybylską czy Katarzynę Groniec, filmy o urodzie Toskanii, o romantyczności Włoch... 'Historia wielkiej orkiestry - Accademia Nazionale di Santa Cecilia', to film o najstarszej akademii-instytucji na świecie.

Założona w XVI wieku akademia muzyczna do dnia dzisiejszego prowadzi ożywioną działalność i nie spoczywa na laurach - rozwija się i przyciąga nowościami kolejne pokolenia. Opowiadać o niej będzie znakomita postać światowej opery - Antonio Pappano. Na uwagę zasługuje film muzyczny Lang Lang przedstawia Herbie Hancocka - gdzie Herbie Hancock niemalże wyskakuje z tortu na urodzinach Lang Langa. 'Pavarotti - głos stuleci' jest doskonałym przykładem na połączenie świata klasycznego ze światem rozrywkowym, w filmie zobaczymy duety Luciana Pavarottiego, serca włoskiej pieśni, wraz z sercami światowej rozrywki: Stingiem, Bono, czy Erikiem Claptonem. Również świetny Bobby McFerrin zostanie wspomniany w filmie z ukraińskiego Alfa Jazz Festival i wprowadzi nas w świat emocji programem koncertu 'SpiritYouAll'. Bloody Daughter Martha Argerich, film dokumentalny - portret wielkiej pianistki w reżyserii jej córki. I wreszcie 'Włochy - kochaj albo rzuć... w tych słowach zawiera się sens kultury włoskiej. Ażeby dobrze ją zrozumieć i poznać - zapraszamy na film. Warto wspomnieć, że od wielu lat repertuar filmowy i operowy festiwalu dobiera dla Ogrodów Barbara Pietkiewicz - Dyrektor Programowy Festiwalu.

Balet i widowiska muzyczne

Evviva l'arte! Tegoroczna edycja Ogrodów nie mogłaby obyć się bez wyjątkowych spektakli baletowych i widowisk muzycznych, których w tej edycji znajdzie się kilka. Są wśród nich:

'Śpiąca królewna' w inscenizacji Matthew Bourne'a, który uczcił choreografią 25. urodziny swojego zespołu. Zobaczymy tam zarówno klasyczną opowieść o drzemiącej 100 lat królewnie,

ale także postaci z bajek Charlesa Perraulta. 'Rojo Tango' - gratka dla tych, którzy lubią pogranicza artystyczne: światowej sławy baryton Erwin Schrott wkrada się w świat pojedynków ulicznych,

kocich kroków tanga Piazzoli i zmysłowości rumby Jobima. Wspaniałe przedstawienie emocjonalnej muzyki tanecznej głosem rodem z opery. I wreszcie 'Sen nocy letniej', według pomysłu znakomitej polskiej choreograf Isadory Weiss, która będzie gościem specjalnym projekcji. Kostiumy Gosi Baczyńskiej, muzyka Gorana Bregovica. Evviva l'arte!

Koncerty

Warto podkreślić, że od lat rolę dyrektora muzycznego Ogrodów pełni wybitny polski kompozytor współczesny Zygmunt Krauze. Inauguracja Festiwalu odbędzie się pod znakiem pór roku. W specjalnym wydarzeniu inauguracyjnym, usłyszymy m.in. wzbudzające ostatnio powszechne zainteresowanie 'The Four Seasons Recomposed' Maxa Richtera. Klasyczny utwór, przełamujący wszelkie bariery. Tutaj odkryty na nowo (polska premiera). Gustownie przekomponowana wersja dzieła mistrza Vivaldiego, bez przesad i świętokradztwa. Wykonania utworu podejmie się wyśmienity skrzypek młodego polskiego pokolenia, Janusz Wawrowski oraz utytułowana wieloma nagrodami polska orkiestra kameralna AUKSO i dyrygent Marek Moś. Wydarzeniem specjalnym będzie również koncert 30 czerwca - Giovanni Sollima i Orchestra Popolare. Artyści są oklaskiwani na wielu międzynarodowych festiwalach, na których organizatorzy nie boją się łączyć tradycji ze światem współczesnym. W tym roku zaprezentują wystrzałowy program La Notte della Taranta - program z największego włoskiego festiwalu muzycznego o tym samym tytule, który w Europie traktowany jest jako jedno z najważniejszych wydarzeń promujących muzykę tradycyjną. Na festiwalu usłyszymy również koncert z cyklu 'Mistrz i Uczeń' - chwytające za serca wykonania duetów włoskiego kompozytora Luciano Berio. Wykonają je nauczyciele i uczniowie warszawskich i podwarszawskich szkół muzycznych I i II stopnia. Koncertem specjalnym będzie wydarzenie zorganizowane z okazji uczczenia 40-lecia zainstalowania zegara na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego - wykonany zostanie 'Kwartet na koniec czasu' Oliviera Messiaena.

Dyrektor generalny Festiwalu, Ryszard Kubiak, który jest inicjatorem, pomysłodawcą i głównym realizatorem festiwalu, od czternastu już lat niezłomnie propaguje idee letniego salonu muzycznego

dla warszawiaków i nie tylko dla nich. Ogrody Muzyczne rokrocznie przyciągają kilkadziesiąt tysięcy osób i są wytchnieniem dla mieszkańców, po całym sezonie ciężkiej pracy. Ryszard Kubiak, niestrudzony animator kultury, zaprasza wszystkich na tegoroczne wydarzenia. L'appetito vien mangiando - po pierwszym koncercie każdy widz będzie z niecierpliwością czekał na kolejne wydarzenie.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne, jego Gospodarzem - Zamek Królewski w Warszawie a Współorganizatorem - Stołeczna Estrada. Gość Honorowy to Włochy, reprezentowane przez: Ambasadę Włoską i Włoski Instytut Kultury. Patronat medialny objęła grupa Agora: Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, dziennik Metro, radio TOK.fm. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy, przy finansowym wsparciu naszych partnerów: Fundacji Sahakian, PKP Intercity, Fererro Polska, Salini Polska, No Limit, Astaldi.

Więcej informacji: www.ogrodymuzyczne.pl

DOSTĘP PREMIUM