Bez cenzury - zakazane filmy na dziedzińcu dawnej siedziby KC

W pierwszą niedzielę lipca (06.07) w Warszawie rozpocznie się trwający całe lato przegląd filmowy ?Bez cenzury?. Na dziedzińcu dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR zaprezentowanych zostanie sześć wybitnych polskich filmów z lat 70. i 80., skierowanych na półkę przez peerelowskich cenzorów. Projekcje krytycznych wobec ówczesnej rzeczywistości fabuł poprzedzą pokazy propagandowych kronik filmowych.
W Polsce okresu realnego socjalizmu decyzje o niedopuszczeniu filmu do rozpowszechniania podejmowano zupełnie arbitralnie. Nierzadko zdarzało się tak, że o skierowaniu wybranego obrazu na półkę, decydowały osobiste poglądy na sztukę danego "działacza kultury". Mimo skrępowania wolności twórczej nakazami i zakazami cenzury, to właśnie w czasach PRL-u powstały jedne z najciekawszych dzieł filmowej metafory. Sześć z nich będzie można zobaczyć w ramach organizowanego przez Fundację Inicjatyw Twórczych Plaster i Kino KC cyklu pokazów "Bez cenzury".

Letnie spotkania z "półkownikami" na dziedzińcu dawnego Domu Partii rozpocznie projekcja wstrząsającego swą wiarygodnością "Nadzoru" uważanego do dziś za najlepszy film w dorobku Wiesława Saniewskiego. Jako drugi, zaprezentowany zostanie obraz Janusza Zaorskiego "Matka królów", za który reżyser otrzymał aż 15 nagród, w tym Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale. W zestawie "półkowników" okresu PRL-u nie może zabraknąć "Kobiety samotnej", filmu Agnieszki Holland, który reżyserka obejrzała w całości dopiero wtedy, gdy jego kopię na Zachód przemycił dyrektor festiwalu w Rotterdamie. Ponadto w programie przeglądu "Bez cenzury" znalazło się "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego, które ówczesne władze uznały za "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL". Swoją projekcję będzie miał również zrealizowany w "gorącym" 1976 roku "Spokój" Krzysztofa Kieślowskiego, z niezapomnianą rolą znakomitego Jerzego Stuhra. Filmem zamykającym cykl pokazów "Bez cenzury" będzie "Meta" Antoniego Krauze, która przeleżał na półce aż 9 lat i dopiero zwycięski strajk w 1980 roku spowodował, że zezwolono na jej projekcje.

Pokazy filmów organizowane w ramach przeglądu "Bez cenzury" odbywać się będą od 6 lipca do 31 sierpnia, na dziedzińcu jednego z najbardziej znanych budynków w Warszawie - dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR, a obecnego Centrum Bankowo- Finansowym (ul. Nowy Świat 6/12). Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. W przypadku niepogody, projekcje zostaną przeniesione do mieszczącego się w budynku Centrum, Kina KC.

BEZ CENZURY - KALENDARZ PROJEKCJI

06.07, g. 21:30 - "Nadzór", Polska, 1983, 118', reż. Wiesław Saniewski

13.07, g. 21:30 - "Matka królów", Polska, 1982, 127', reż. Janusz Zaorski

27.07, g. 21:30 - "Kobieta samotna", Polska,1981, 92', reż. Agnieszka Holland

10.08, g. 21:30 - "Przesłuchanie", Polska, 1982, 111', reż. Ryszard Bugajski

24.08, g. 21:30 - "Spokój", Polska, 1976, 81', reż. Krzysztof Kieślowski

31.08, g. 21:30 - "Meta", Polska, 1971, 65', reż. Antoni Krauze

DOSTĘP PREMIUM