Majsternia - nowe miejsce w Koperniku. Myślisz lepiej, niż myślisz

Pamiętacie ten rysunek Marka Raczkowskiego? Mama do syna na plaży: "Nie wejdziesz do wody, dopóki nie nauczysz się pływać!". W Koperniku mówimy: " Wskakując na głęboką wodę najlepiej poznacie reguły rządzące światem i swoje własne możliwości". Naszym doświadczalnym basenem będzie Majsternia , którą udostępniamy 18 września. To zupełnie nowe miejsce w Centrum, a w nim odmienne niż dotychczas możliwości eksperymentowania.
Otwieramy szklane drzwi i z gwarnych wystaw Kopernika przenosimy się w zupełnie nowe miejsce. Widzimy drewniany bar z wysokimi stołkami. Solidne duże stoły, które można rozsunąć w kameralne, mniejsze stoliki. Przed nami menu pełne eksperymentów - wyzwań inżynieryjnych, naukowych, logicznych. Czas na wybór. Na stole pojawiają się śruby, gumy rowerowe, łańcuszki, linka, deska z otworami. I zadanie: zbuduj tor dla kulki i przeprowadź ją od punktu A do B. Można zaczynać, czas nieokreślony, dokładnych instrukcji brak, rozwiązanie - nieznane. Bez ocen, pomocniczych wskazówek, bez limitów czasowych. Każdy ma szansę na odkrycie. Rezultat jest wyłącznie w naszych rękach. Zależy od pomysłowości, sprawności i wytrwałości. Warto przetestować samego siebie i podjąć wyzwanie, nie oczekując rezultatu. Tutaj odkrywamy coś dla siebie samych - zaczynamy rozumieć prawa nauki, przekonujemy się, że potrafimy myśleć nieszablonowo, ćwiczymy cierpliwość, determinację, gotowość podejmowania wyzwań. A kiedy już rozsmakujemy się w jednym doświadczeniu i mamy apetyt na więcej, możemy dalej wybierać spośród wielu różnorodnych propozycji z menu Majsterni. Zbudować ze słomek wieżę, która udźwignie ciężką piłkę. Przeprawić się przez rzekę. Skonstruować most i pojazd latający. Eksperymentować z polem magnetycznym i napięciem powierzchniowym. Dostępnych zadań jest już kilkanaście, a menu będzie stale poszerzane.

W galeriach Kopernika są setki eksponatów, ukazujących prawa rządzące światem. W laboratoriach można prowadzić doświadczenia, potwierdzające te zasady. Majsternia natomiast pozwala odkrywać je samodzielnie, zgodnie z własną inwencją i fantazją. Jest naturalną kontynuacją dotychczasowych propozycji Kopernika. Każdy, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności może się tu przekonać, że "myśli lepiej, niż myśli". Obalić stereotyp, według którego jeśli czegoś nigdy nie robiliśmy, to nam się nie uda. Wystarczy zmienić podejście, odnaleźć w sobie odwagę i spróbować. Najważniejszy jest sam proces poszukiwania i odkrywania rozwiązań. Podczas działania możemy przeanalizować samych siebie - prześledzić własny tok myślenia, sprawdzić jak szybko się niecierpliwimy czy zniechęcamy w sytuacji, kiedy nikt nie podpowiada i nie sugeruje rozwiązania. Za to moment, w którym dokonujemy odkrycia i wpadamy na właściwy pomysł jest niesamowity! A jeśli nie podołamy wyzwaniu? To także cenne doświadczenie. Zawsze można wrócić do Majsterni i spróbować jeszcze raz.

Od 18 września Majsternia poszerza ofertę Centrum Nauki Kopernik i jest dostępna w ramach biletu na wystawy stałe. Dzieci poniżej 8 roku życia wchodzą z opiekunem.

 Patroni medialni otwarcia Majsterni: Radio TOK FM, Gazeta Wyborcza, Gazeta Co Jest Grane, Charaktery, Focus.

DOSTĘP PREMIUM