Szczecin European Film Festival

Tej jesieni odbędzie się Szczecin European Film Festival, wielkie szczecińskie filmowe święto.
Od 29 września zapraszamy na ponad 220 filmów, w tym ok. 150 zagranicznych i 70 polskich, a także 30 premier i ponad 20 dyskusji! Festiwal odwiedzi także blisko 50 gości z kilkudziesięciu krajów.

SEFF składa się z części konkursowej - Europejskiego Konkursu filmów dokumentalnych i tegorocznej nowości - Konkursu Polskiego, oraz bogatego programu towarzyszącego.

Filmy z Konkursu europejskiego oceni międzynarodowe jury, w składzie:

Birgit Acar - pracownik działu imprez Muzeum Filmu w Poczdamie, selekcjonerka i jurorka festiwali (m.in. Berlinale, Festiwal Filmu Krótkometrażowego w Hamburg)

Cecilia Lidin - pracownik Szwedzkiego Instytutu Filmowego, konsultant filmów dokumentalnych

Kamil Kuskowski - jeden z najważniejszych polskich twórców multimedialnych, Dziekan Wydziału Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie

Jury polskie (decydujące o przyznaniu nagrody w Konkursie Polskim):

Marcin Koszałka - jeden z najważniejszych polskich twórców filmowych, dokumentalista i operator

Przemysław Lewandowski - dyrektor Ińskiego Lata Filmowego

Dorota Roszkowska - producentka, kieruje Akademią Sztuk Dokumentalnych, organizującą międzynarodowe przedsięwzięcia w zakresie promocji i edukacji filmowej (m.in. Pitching Dragon Forum podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, szkolenia w Kijowie, Moskwie i Permie).

Tegoroczny program towarzyszący przedstawia się bardzo obiecująco, w ramach SEFF zaprezentujemy bowiem:

Ekstraklasę (a w niej "Najlepsze filmy świata" i pokaz m.in. filmu o Nicku Cave "20 000 dni na Ziemi", a także przybliżymy widzom sylwetkę Waltera Ruttmanna i 14 produkcji z jego bogatego i zróżnicowanego dorobku z przełomu lat 1920. i 1930.); retrospektywę twórczości Andrzeja Munka; autorski blok filmów kuratotorowany przez Bartosza Wójcika (polskiego Dyrektora Festiwalu) i Tomasza Raczka (oraz spotkanie z tym znanym krytykiem filmowym); pokaz filmu "Miasto 44" organizowany we współpracy z Kinem Zamek w Szczecinie; i wiele, wile innych.

SEFF to największa i jedyna międzynarodowa impreza filmowa w Szczecinie, to naprawdę przekraczający granice festiwal: formalne, gatunkowe, ideowe, mentalne, obyczajowe, geograficzne.

Nie może Cię tu zabraknąć.

Dofinansowano ze środków Gminy Miasto Szczecin, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

DOSTĘP PREMIUM