Passent: Platforma leży na deskach. I raczej się nie podniesie, zanim wyborcy ogłoszą knockout

?Bez silnego lidera, bez porywającego programu, zmęczona ośmioma latami rządzenia - Platforma wyczerpała się i przeżywa kryzys, z którego raczej się nie podniesie, a na pewno będzie znacznie osłabiona? - pisze Daniel Passent w serwisie Polityka.pl po lawinie dymisji w rządzie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Platforma leży już na deskach i trudno mieć nadzieję, że się podniesie, zanim wyborcy ogłoszą knockout lub jeszcze gorzej - knockdown. Ledwo dotrwa do gongu w październiku" - ocenia Daniel Passent na blogu w serwisie Polityka.pl. Wczoraj do dymisji podało się trzech ministrów, trzech wiceministrów, doradca premier Kopacz oraz szef Kancelarii Premiera. Ewa Kopacz przyjęła ich rezygnacje. Późniejszym popołudniem o swojej rezygnacji poinformował też marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

"Jaki rząd to wytrzyma?"

Publicysta podkreśla, że wczorajszy wysyp dymisji to nie tylko efekt afery podsłuchowej, ale i nastrojów w polskim społeczeństwie. Passent zaznacza, że nie należy przekreślać zasług koalicji - uchronienia gospodarki przed kryzysem czy wzmocnienia pozycji Polski w Unii Europejskiej. Jednocześnie publicysta przyznaje, że to nie usprawiedliwia porażek na polu edukacji, ochrony zdrowia, nauce czy rozwarstwienia społecznego.

Passent zauważa, że "statystyki szczęścia nie dają" i dobre wskaźniki gospodarcze są przykrywane przez erupcję populizmu, radykalizację prawicy, religijny fundamentalizm, wszechobecny hejt i kolejne afery. To właśnie te ostatnie kompromitują rząd. "Sto nagranych nielegalnie rozmów i wiele tomów przesłuchań dostępnych w internecie - jaki rząd to wytrzyma?" - pyta Passent.

"Platforma się wyczerpała"

Publicysta podkreśla, że wszystko to oznaczać może zejście PO ze sceny politycznej. "Bez silnego lidera, bez porywającego programu, zmęczona ośmioma latami rządzenia - Platforma wyczerpała się i przeżywa kryzys, z którego raczej się nie podniesie, a na pewno będzie znacznie osłabiona" - zaznacza.

Cały wpis w serwisie Polityka.pl >>>Polska oczami Daniela Passenta? Przeczytaj felietony zebrane w książce "Dzieła rozebrane" >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (208)
Passent: Platforma leży na deskach. I raczej się nie podniesie, zanim wyborcy ogłoszą knockout
Zaloguj się
 • men_53

  Oceniono 280 razy 244

  Jasne, że wydumany.
  W pewnym znanym mi Z-dzie pracowała dziewczyna. Na śmieciówce, przez prawie 3 lata. Robiła dokładnie to samo, co pozostali pracownicy, ale za stawkę o 1/3 niższą. I, oczywiście, nie miała urlopu, za to bezpłatne zwolnienia chorobowe. Gdy musiała pracować w godzinach nadliczbowych, w nocy, w święta - dostawała "gołą stawkę", bez dodatków.
  Za to, gdy skończyła się praca (drobne usprawnienie zwiększające wydajność) podziękowano jej i następnego dnia już jej nie było.
  Po prostu raj.
  Podobno powinniśmy się cieszyć, bo żaden kraj UE nie ma tak dobrej sytuacji gospodarczej jak Polska. I wszystko byłoby dobrze, gdyby efekty tej sytuacji odczuwało całe społeczeństwo.
  Ale jeśli "śmietankę" zbierają tylko warstwy uprzywilejowane - w którymś momencie reszta mówi "veto".
  I tego właśnie nie zauważyło PO.

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 339 razy 149

  teraz zamiast cieplej popłynie z kranów woda święcona.
  mówisz i masz.

 • ciemnyludd

  Oceniono 178 razy 112

  Bo w końcu Kaczyńskiemu ktoś w końcu pokazał...CO TO JEST INTERNET... A pani premier Kopacz, najwyraźniej... NIE MIAŁ KTO...

 • bialyrasizm

  Oceniono 175 razy 75

  Passent i Żakowski ewidentnie zmienili retorykę po ostatnich wyborach. Przez 8 lat nie napisali ani jednego złego słowa na PO, za to rzygali na PiS.
  Teraz jest dokładnie odwrotnie - szykują miękkie lądowanie na jesień. Czekam jeszcze na peany wobec PiS w wykonaniu Lisa i Szechtera.

 • fakit.pl

  Oceniono 129 razy 71

  Ale Putin ma bekę...

 • Piotr Kolec

  Oceniono 141 razy 69

  Ja PISu nienawidzę, prawicy nie cierpię
  Nie ufam Kaczorowi, Dudzie ani Klępie
  Czarni przyprawiają mnie o ból wątroby
  A po Platformie wcale nie będę czuł żałoby

  I dodam jeszcze jedno, sumienie mam czyste;
  Nie oddam głosu PO, za krzywdy osobiste
  A jeśli jeszcze PISy przeciw nim zrobią akcję
  Odczuję, może wredną, lecz zawsze – satysfakcję…

 • atr8

  Oceniono 71 razy 57

  "..., zanim wyborcy ogłoszą knockout lub jeszcze gorzej - knockdown." Czy pan Passent napewno wie i rozumie - co pisze?

 • januszz4

  Oceniono 80 razy 54

  Jestem przekonany, że podsłuchiwani byli w trakcie rozmów prywatnych nie tylko przedstawiciele władz wywodzący się z PO? Gdy tylko PiS dojdzie do władzy, w odpowiednim czasie pojawią się taśmy z podsłuchami ich przedstawicieli. Nie wierzę, że oni prywatnie prowadzą rozmowy wyłącznie bogoojczyźniane i to tylko językiem cenzuralnym. Stawiam dolary przeciw orzechom, że jest to misterna robota rosyjskich służb specjalnych, które świetnie rozgrywają naszych polityków jak przedszkolaków. Myślę, że jeszcze dużo czasu upłynie, zanim nasze służby zaczną działać profesjonalnie i okrzepną po demolce jaką w prymitywny sposób zrobił PiS z Macierewiczem. Skutki takich działań później trwają przez wiele lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX