Grecka wyspa zdemolowana przez uchodźców? Korespondent TOK FM sprawdza, jak jest naprawdę

- Obrzydliwe - tak europejscy turyści w brytyjskich tabloidach oceniają sytuację na greckiej wyspie Kos, na której jest już kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z Syrii czy Iraku. - Nie dzieje się tu absolutnie nic, co mogłoby denerwować turystów - przekonuje jednak Hans z Austrii w rozmowie z Dionisiosem Sturisem z Radia TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Turyści na greckiej wyspie Kos są wściekli. Przyjeżdżamy tu od 10 lat. Lubimy jeść, pić i odpoczywać. Ale tym razem atmosfera się zmieniła. Tu jest po prostu brudno. To odrażające - powiedziała "Daily Mail" Anne Servante, pielęgniarka z Manchesteru. Jej odrazę budzą uchodźcy z Syrii, Iraki i Afganistanu. Od początku roku przybyło ich nawet 40 tys. Każdej nocy to co najmniej kilkadziesiąt osób. Angielskie tabloidy sytuację opisały tak, jakby uchodźcy zdemolowali wyspę.

"Ludzie zabijają się tam na ulicach"

Nie zdemolowali - przekonuje Dionis Sturis, reporter Radia TOK FM, który jest na Kos. Na miejscu rozmawiał z 23-letnim Mohamedem, studentem matematyki z Syrii, który do Grecji przyjechał z ciotką, wujkiem i ich dziećmi. - Uciekliśmy z powodu wojny. Ludzie zabijają się tam na ulicach, jest naprawdę niebezpiecznie. Moi rodzice i siostra na razie zostali, ale bardzo się o nich boję - mówi.

Lokalne władze pozwoliły uchodźcom zająć opuszczony hotel, ale warunki są skandaliczne. Wielu ludzi mieszka w namiotach dokoła budynku, bez wody i prądu. Mohamed chce przedostać się do Niemiec, by tam dokończyć studia i znaleźć pracę. Najpierw musi jednak dostać greckie dokumenty, pozwolenie na pobyt. Teoretycznie trwa to tydzień. W praktyce? Nie wiadomo.

Na Kos Mohamed, podobnie jak inni uchodźcy, przedostał się łodzią z pobliskiej Turcji. Jak mówi, rejs kosztował 1 tys. dolarów i trwał dwie godziny. Napotkana przez Stunisa grupa polskich turystów wypoczywająca w Turcji przypłynęła na Kos katamaranem. Rejs trwał 40 minut i kosztował 27 euro.

- Jak wjeżdżaliśmy na Kos, grupa uchodźców była trzymana za kratami. Mieli skute ręce - relacjonowali Polacy.

"A jeśli komuś przeszkadzają uchodźcy, trudno"

Brytyjscy turyści po alarmujących artykułach w prasie masowo rezygnowali z wypoczynku na Kos. Rezerwacje spadły o 50 proc. Hans i Lara z Austrii, z którymi rozmawiał Sturis, są tą postawą zdziwieni. Sami zorganizowali nawet zbiórkę żywności i odzieży dla uchodźców.

- Nie dzieje się absolutnie nic, co mogłoby denerwować turystów. A jeśli komuś mimo to przeszkadzają uchodźcy, trudno, jego sprawa. Ale tym ludziom trzeba pomagać, podobnie jak Grecji i Włochom, które same sobie z napływem uchodźców nie poradzą - mówi Hans. - To wstyd, że umywamy ręce - dodaje. - Europa przyczyniła się do wojen, od których teraz uciekają uchodźcy. Dlatego mamy obowiązek im pomóc - zaznacza Lara.

Sceptyczni są polscy turyści. - Nie jest sprawiedliwe dzielenie się tym problemem. My jako Polska nie mamy tego problemu i nie rozumiem, dlaczego kilka tysięcy uchodźców miałoby wrócić do Polski. Jesteśmy biednym krajem - mówi jeden z nich.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (266)
Grecka wyspa zdemolowana przez uchodźców? Korespondent TOK FM sprawdza, jak jest naprawdę
Zaloguj się
 • coronellego

  Oceniono 366 razy 346

  "Grecka wyspa zdemolowana przez uchodźców? Korespondent TOK FM sprawdza, jak jest naprawdę"

  Z artykułu nie dowiedziałam się jak jest naprawdę.

 • alejagwiazd

  Oceniono 290 razy 248

  Szkoda ze pan Sturis nie spytal czy Mohamed nie czul by sie lepiej w bogatym kraju islamskim jak emiraty czy arabia. Tam nie ma pedalow, rozneglizowanych kobiet, nie je sie wieprzowiny i nie pije alkoholu.

 • adamofsky

  Oceniono 367 razy 229

  Polacy są od emigrowania a nie od przyjmowania uchodźców. A jak już przyjadą do Anglii, to sa lepszymi imigrantami niż ciapate.. Tylko jeszcze anglicy się na tym nie poznali.

 • darmowy1

  Oceniono 254 razy 214

  Współczuję Mohamedowi ale ani on ani jego przyszłe dzieci nie zaaklimatyzują się w Europie. Co gorsza, istnieje możliwość, że jego dzieci będą chciały zrobić z Europu kalifat.

 • sselrats

  Oceniono 237 razy 209

  Brac przyklad z Australii - nie przyjmuje zadnych nielegalnych, lodki sa zawracane i odsylane z powrotem.

 • marudna.menda

  Oceniono 203 razy 201

  A gdzie w tym wszystkim bogate kraje arabskie? Tak jest duzo miejsca i pieniedzy.

 • chrupek.kukurydziany

  Oceniono 353 razy 185

  Lewackie TOK FM (zwolennicy multi-kulti) wysłało z pochodzenia greka Dionisa Sturnis, żeby wygładził wizerunek tych wysp greckich zalewanych nocami przez uchodzców. Przecież to oczywiste, że jak im tam nie dadzą jeść, pić i pieniędzy na drobne wydatki, to zaczną kraść, zaczną się wieczorami rozboje i gwałty.
  Jak sobie wyobrażacie wczasy i wypoczynek z dziećmi w takim miejscu?
  A TOK FM to od dawna tuba propagandowa idei przyjmowanie każdej ilości imigrantów....

 • elemir

  Oceniono 264 razy 174

  Ten bałagan zafundowały światu USA do spółki z paroma krajami Zachodu. Co nam do tego? Nie wywołaliby „arabskiej wiosny”, nie zamordowali Kadaffiego, nie wspierali bandytów w Syrii to nie byłoby dzisiaj problemu.

 • mawik_net

  Oceniono 165 razy 159

  Niech uciekają do emiratów , bogato i światopogląd właściwy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX