Dziś rewolucja w sądach. Budka: Krótsze procesy, szybka kara. Mamy świetnych prokuratorów, naprawdę

- Skrócenie procesu sądowego. Kara będzie szybka i nieuchronna - tak nową procedurę karną zachwalał w Poranku Radia TOK FM Borys Budka, minister sprawiedliwości.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dziś wchodzi w życie rewolucyjna dla systemu sprawiedliwości zmiana prawa karnego. Największe kontrowersje budzi wprowadzenie tzw. kontradyktoryjności. Sędziowie nie będą już aktywnie uczestniczyć w procesie, a jedynie ważyć racje obu stron. Czy przez to trudniej będzie skazać sprawcę, którego będzie stać na dobrego prawnika? - To zależy od metodologii pracy prokuratury - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Borys Budka, minister sprawiedliwości.

- Chodzi o to, żeby prokuratorzy mogli skupić się na zebraniu istotnych dowodów i przekazać je sądowi. Żeby sąd nie powtarzał postępowania dowodowego. Mamy świetnych prokuratorów, naprawdę - zapewniał Budka. Skąd więc protesty? - Ludzie boją się nowych przepisów, boją się zmienić system pracy - stwierdził Budka.

Czytaj więcej o rewolucji w procedurze karnej >>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (35)
Dziś rewolucja w sądach. Budka: Krótsze procesy, szybka kara. Mamy świetnych prokuratorów, naprawdę
Zaloguj się
 • dr.seks

  Oceniono 42 razy 32

  rzekłbym więcej: czytając i oglądając codziennie informacje o "osiągnięciach" polskich prokuratorów, mam wrażenie że wielu z nich ociera się o genialność, a conajmniej kilku uważa się za półbogów...

 • tygrys102

  Oceniono 14 razy 12

  Rewolucja to będzie wtedy, kiedy mądrzy, kulturalni i sprawiedliwi prokuratorzy i sędziowie zastąpią cwanych, starych, parszywych, pazernych zgredów...połowa "togowców" to karykatury sądowe

 • idiomka.blog.pl

  Oceniono 8 razy 6

  Mamy świetnych prokuratorów? Tak... sprawa zgwałconej Aleksandry z Elbląga pokazuje to dokładnie.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 18 razy 6

  Czy arcypedoskup Wesołowski przysłał już gratulacje?

 • pimpao

  Oceniono 26 razy 6

  Z tymi prokuratorami to Budkę poniosło jak spłoszonego osła. Myślałem, że to jakaś nowa jakość w PO......ale jednak nie.

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 5 razy 3

  Stonoga prawidlowo okreslil pochodzenie budki twierdzac ze jest z lapanki.
  Gdzie ci swietni prokuratorzy i sedziowe gdy trzeba sprawnie wrzucic kolesi z PO czy PSL do wiezienia?!
  Tylko kompletna reorganizacja i likwidacja imunitetow pod kontrola panstwa pomoze zlikwidowac ten prawniczy syf.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 2 razy 2

  "Mamy świetnych prokuratorów, naprawdę"

  No comment!

 • mtp01

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem pełen podziwu dla urzędowego optymizmu Pana Ministra. I ten gest wobec prokuratorów. Nie pamiętam, która grupa urzędnicza ostatnio została tak doceniona. Niestety, nawet największe pochwały nie sprawią, że sytuacja w wymiarze sprawiedliwości się poprawi. Nie pomoże też zmiana procedury. Skoro państwo nie jest w stanie stworzyć sprawnej Policji i wyposażyć jej w narzędzia do ścigania przestępców, to jak w tym pomóc ma powtarzana, jak zaklęcie kontradyktoryjność. Śmieszą mnie te opowieści o prokuratorach poszukujących i zbierających dowody. Zabezpieczenie i gromadzenie dowodów to przede wszystkim domena Policji, której brakuje na papier i paliwo o specjalistycznych ekspertyzach nie mówiąc. Policyjne Laboratoria tylko w niewielkim zakresie są w stanie sprostować zapotrzebowaniu, a system emerytalny i wynagrodzenia w tej służbie bynajmniej nie motywują do bardziej wytężonej pracy. Jestem przekonany, że gdyby przeznaczyć siły i środki na wzmocnienie służb dochodzeniowo-śledczych, zamiast na tą papierową reformę efekty byłby dużo lepszy. Niestety u nas sukcesu nikt nie chce wypracować tylko trzeba go zadekretować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX