Kolejne podsłuchy? "Do Rzeczy": Kalisz powołuje się na informacje od generała. Jest odpowiedź SKW

Tygodnik "Do Rzeczy" zapowiada publikację kolejnych nielegalnych nagrań. Na razie jednak ujawnia tylko fragmenty ze spotkania Ryszarda Kalisza z Aleksandrem Kwaśniewskim. Kalisz w opublikowanym fragmencie powołuje się na rzekome informacje dot. korupcji od generała Janusza Noska. Ten jednak zaprzecza słowom polityka.
"Do Rzeczy" twierdzi, że dotarło do zapisu spotkania z 6 października 2013 roku. W restauracji Sowa i Przyjaciele mieli wówczas rozmawiać były prezydent Aleksander Kwaśniewski, poseł Ryszard Kalisz, znajomy Kwaśniewskiego oraz mężczyzna, którego tygodnikowi "tożsamości nie udało się ustalić".

Nagrana rozmowa ma trwać blisko 4,5 h. Co w niej jest? Na razie dokładnie nie wiadomo. Tygodnik podgrzewa atmosferę, pisząc, że chodzi o "różne wątki, głównie polityczno-towarzyskie", a także publikując kilkunastosekundową wymianę zdań między Kaliszem a Kwaśniewskim, w której Kalisz twierdzi, że gen. Janusz Nosek (ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego) miał mu powiedzieć, że rzekomo ma dowody na domniemaną korupcję na szczytach władzy. Według tygodnika Nosek miał twierdzić, że w korupcję "mógł być zamieszany minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a być może ktoś 'dużo wyżej' niż kierownictwo ministerstwa".

Nosek zaprzecza

Stanowisko przedstawiła już Służba Kontrwywiadu Wojskowego: "Pozostający w służbie SKW gen. Janusz Nosek oświadcza, że nigdy nie przekazywał jakichkolwiek informacji o działalności SKW posłowi Ryszardowi Kaliszowi, w szczególności nie sugerował, że dysponuje dowodami w konkretnych sprawach. Gen. Nosek potwierdza, że zgodnie z procedurami przekazywał wszystkie materiały wyłącznie prokuraturze".

Dodatkowo SKW oświadczyła, że "nigdy nie posiadała ani nie posiada jakichkolwiek informacji mogących wskazywać na powiązanie obecnego ministra obrony narodowej z jakimikolwiek nieprawidłowościami lub podejrzeniami".

Głos w sprawie zabrał też Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON, który podkreślił, że od lat trwa w resorcie "ostra walka z wszelką korupcją".Tezę, jakoby gen. Nosek miał przekazywać Ryszardowi Kaliszowi informacje o tajnych działaniach SKW, Sońta uważa za "absurd".

Na razie tylko jeden cytat

"Obszerne cytaty" z rozmowy mają się pojawić w jutrzejszym wydaniu tygodnika. Jak na razie - oprócz wątku gen. Noska - w zapowiedzi gazety opublikowano jeszcze tylko jeden cytat, rzekomo pochodzący od Aleksandra Kwaśniewskiego: "Trzy najbardziej zdemoralizowane instytucje w Polsce to jest po pierwsze - prokuratura, po drugie - służby specjalne, po trzecie - telewizja publiczna. () Te trzy instytucje - kupią, sprzedadzą, zdradzą, zniszczą. I tak dalej, i tak dalej".

Nie znamy na razie ani kontekstu, w których padają słowa, ani co politycy dalej mówili.

Gmyz: Moja opinia o Kaliszu uległa pogorszeniu

Atmosferę przed jutrzejszą publikacją od rana podgrzewa też na Twitterze dziennikarz gazety i autor artykułu Cezary Gmyz. W serii opublikowanych wpisów publicysta stwierdza m.in., że "jego opinia o Kaliszu uległa pogorszeniu":Gmyz odniósł się także do uszczypliwej uwagi Moniki Olejnik, która pytała, skąd dziennikarz bierze taśmy, których nie ma nawet prokuratura:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Kolejne podsłuchy? "Do Rzeczy": Kalisz powołuje się na informacje od generała. Jest odpowiedź SKW
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 23 razy 7

  Magiel towarzyski wykorzystany do walki politycznej. Może od tej pory politycy zaczną plotkować na ławce w parku ? Restauracje stają się niebezpieczne......

 • 39marpik

  Oceniono 14 razy 6

  A kogo obchodzą opinie takiego szmaciarza jak Gmyz ?

 • ciemnyluddd

  Oceniono 18 razy 6

  ALE SIE NASZ JAREK MUSI TERAZ NAPRACOWAĆ....Zrozumiał przecież, że proste rozwiązania z "dziadkiem Tuska", czy ze "smoleńskim zamachem" w dobie najnowocześniejszej technologii...JUŻ NIE BIORĄ !!!.

  ...

 • katon61

  Oceniono 32 razy 6

  Są tylko ludzie z PO. Tylko. Dlaczego nie ma ludzi z PSL, SLD, Ruchu Palikota, KORWINA, SP, PR, PiSu ?
  Jeśli ktoś rozsądnie myśli, powinien wyciągnąć wniosek - to zamierzona akcja skierowana w PO. Komu na tym zależy, by zaszkodzić PO........jest tylko jedna opcja, to w sposób zakonspirowany robi PiS. Gdyby służbom udało się namierzyć zleceniodawcę i płatnika taka osoba lub spółka poszła by siedzieć. A może i służby biorą w tym udział. Tylko jedna partia, .....w PiSie, u Palikota, Korwina, w SLD, PSL i mniejszych niszowych partiach jest czysto. Ciekawe.

 • joannanova

  Oceniono 6 razy 2

  Giertych - chapeau bas!

 • sher-rif

  Oceniono 1 raz 1

  Kwaśniewski skrytykował służby specjalne ale nie wynika z jego przytoczonych wypowiedzi o jaki okres mu chodziło: czy tak nie o ten gdzie go usiłowano wrobić w branie lewej kasy.

 • sarhenziel

  0

  Gmyz jesteś wtyką prokuratury apelacyjnej i co niektórych prokuratorów krajowych .jesteś inaczej mówiąc agentem wpływu i żadna tu twoja ciężka praca,po prostu wzywają i dają materiał do publikacji.

 • zdzisek1949

  Oceniono 4 razy 0

  Stara śpiewka w-premier,szef MON Siemoniak zgłasza sprawę taśm do prokuratury
  twierdząc,że jest niewinny a my słyszymy:" Ryszard Kalisz: Siemoniak co
  najmniej. I bardzo duże podejrzenie jeszcze wyżej.R.K: Na Siemoniaka
  ma dowody" Trzy najbardziej zdemoralizowane instytucje w Polsce to jest
  prokuratura,po drugie - służby specjalne,po trzecie -telewizja publiczna.
  Natomiast te trzy instytucje - kupią,sprzedadzą,zdradzą,zniszczą R.K: taka
  prawda. DO RZECZY nr 28/127 6-12 lipca 2015

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX