"Problemy LGBT to nie jest temat zastępczy!" - prof. Płatek i Eliza Michalik w filmie o równości małżeństw

- Nie można rozróżniać czy ważniejsze jest zarabianie pieniędzy przez przedsiębiorców czy to czy mogą być sobą - stwierdziła dziennikarka Eliza Michalik w jednym z materiałów promujących film.
"Artykuł osiemnasty" to film dokumentalny, którego tytuł nawiązuje do artykułu 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym którego ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Dla wielu przeciwników formalizacji związków jednopłciowych jest to argument przeciwko uregulowaniu tej kwestii. Dokument ma być według twórców nie tylko kolejnym głosem w debacie o związkach nieheteroseksualnych w Polsce, ale też przyczynkiem do rozmowy o demokracji, o dyskursie politycznym i roli mediów w społeczeństwie.

Reżyser Bartosz Staszewski zdecydował się na przeprowadzenie wywiadów z aktywistami, dziennikarzami, naukowcami oraz osobami chcącymi zawrzeć związek z osobą tej samej płci. Już wiadomo, że wśród nich jest m.in. dziennikarka Eliza Michalik, poetka i publicystka Bożena Umińska-Keff czy prof. Monika Płatek.

Poprzednim filmem Staszewskiego jest "Tableciarze" z tego roku, który opowiada o osobach uzależnionych od leków.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (75)
"Problemy LGBT to nie jest temat zastępczy!" - prof. Płatek i Eliza Michalik w filmie o równości małżeństw
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 135 razy 103

  Niedawno samobójstwo popełnił młody chłopak, którego społeczność rówieśnicza uznała za geja, czyli osobę, ktorą należy zniszczyć i zdeptać. Nawet po śmierci. Co młodych ludzi upoważnia do takiego traktowania kolegi? Myślę, że w dużej mierze wypowiedzi naszych parlamentarzystów i naszego wspaniałego kk.

 • pimpao

  Oceniono 116 razy 76

  Obie panie szanuję i uwielbiam. Więcej takich kobiet w polityce i mediach!!!

 • ciemnyluddd

  Oceniono 83 razy 67

  LGBT "Pana Boga obraża.".. Ale pedofilia księży i biskupów...JUŻ NIE !

 • precz_z_komunia

  Oceniono 53 razy 39

  Wychowankowie Kiszczaka i Wojtyły, zawsze będą twierdzić że to temat zastępczy a nawet przestępczy.

 • Piotr Kolec

  Oceniono 18 razy 16

  Kocha się nie „za coś”, kocha się „pomimo”
  Czy nawet, jeśli krzywdę zawdzięczasz anonimom?
  Czy nawet wówczas, gdy cię państwo bez litości łupi
  To ty masz je kochać, boś patriota głupi?

  A Polaków, za co?

  Że głupio głosują,
  Że się okradają,
  Że na siebie plują?

  Że gnębią współziomków ponad wszelkie miary:
  To opłaty, to kary, to fotoradary?

  Że biją kobiety, nad dziećmi znęcają
  Starców w kąt spychają
  Za nic prawdę mają?

  Że tu sprawiedliwość jest dziwką adwokata
  A o życiu z In vitro ksenofob w ornatach…
  Że tu malwersanci i najgorsze męty
  Swobodni jak ptaki, a siedzą alimenty?

  Że są rasistami, płci brzydzą się wolnością
  Jak barany dają wodzić się za łeb
  Przez chciwy Kościół?

  No, za co mam ich kochać? Za tę brzozę białą
  Za muzykę, za prozę pod męczeństwa chwałą?
  Polskich mam praprzodków i genów geografię
  I chcę te Polskę kochać. Czasem nie potrafię…

 • damtek

  Oceniono 24 razy 14

  Myślę,że gdyby Platforma była lepiej nastawione do osób LGBT, gdyby z większą determinacją opowiadała się za związkami partnerskimi, nie czekała do ostatniej chwili z uchwaleniem konwencji antyprzemocowej i ustawy dot. in vitro ( w tym przypadku,tak naprawdę pod presją UE), obecnie nie miałaby kłopotów z reelekcją. LGBT to nie jest temat zastępczy, rozwiązywanie problemów tych osób jest miarą troski o obywateli, o ich dobrostan. Niepotrzebne było Platformie siedzenie okrakiem na "barykadzie", puszczanie jednego oczka do kk, i mruganie drugim do LGBT. Trzeba było sobie odpuścić 30% prawych i sprawiedliwych, zdominowanych przez episkopat, bo to elektorat i tak zmacerowany przez katolickie brednie. Pozyskanie niesprawiedliwie zmarginalizowanych byłoby dowodem,że PO to coś więcej,niż PIS w wersji soft.Niestety, zabrakło wyobraźni, a kk i tak okazał się nielojalny. Mało miliardów z budżetu i ekstra "grosz" na Świątynię Opatrzności, przecież wiadomo, że PIS da więcej. Media, "pochylając się" nad każdym kichnięciem wielebnych i traktowaniem ich jak realnej siły plus kopiąc J.Palikota, również przyczyniły się do osłabienia Platformy. Ta partia, miała szansę na wygrywanie wyborów w cuglach, a teraz musi się liczyć z ,pożal się boże, Kukizem i mierną , ale wierną p.Szydło. PIS - byle jaki, zaściankowy, radiomaryjny, potrafi zmobilizować swoich posłów i senatorów. PO niestety pozwoliło na "wolnomyślność" w swoich szeregach,również dlatego,że sami przywódcy nie są przekonani do proponowanych ustaw. W każdym normalnym kraju,gdzie wolność światopoglądowa jest podstawą, taką letnią partię wyborcy zmietliby z powierzchni sceny politycznej. W Polsce - wobec zagrożenia wynalazkami PIS-u - wciąż musimy głosować na mniejsze zło.

 • ml2403

  Oceniono 11 razy 5

  Typowa reakcja pisowców. Jak im się coś nie podoba lub jest dla nich kontrowersyjne to natychmiast mówią, że to jest temat zastępczy. Chciałbym więc państwu z pisuaru powiedzieć, że to, ze grupa jest mniejsza czy większa jeżeli dany temat jest dla niej ważny to nie znaczy, że jest tematem zastępczym. Tak jak powiedzenie, że w kraju jest piękna pogoda poza kawałkiem Bieszczad nie znaczy, że ludzie tam mieszkający mają się cieszyć z pogody. Na tym, polega demokracja, że również mniejszości mają być szanowane, a ich problemy nie mogą być przez jakiegoś bubka traktowane jako temat zastępczy.

 • krzepki.harry

  Oceniono 5 razy 1

  Eliza Michalik... czy to ta pani którą wyrzucili z Gazety Polskiej po aferze z plagiatem? Tak, to ta... "okrutnie" potraktowana postanowiła się nawrócić na ciemną stronę. Kurtyna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX