Komentarze (216)
Kurkiewicz: Polska jest światowym skansenem debaty o ekonomii. Do upadłego będziemy bronić neoliberalizmu
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • observanto

  Oceniono 22 razy 4

  To niebezpieczny człowiek!

 • allegropajew

  Oceniono 3 razy 3

  W Polsce NIE ma żadnego neoliberalizmu -- to jakiś wytrych, który za chwilę zaniknie na rzecz wszechobecnych prekariuszy.

  Neoliberalizm wymaga PAŃSTWA PRAWA, a tego od czasów Kazimierza Wielkiego (dla wybranych) nad Wisłą nie zaobserwowano.

  U nas jest zwykłe złodziejstwo. Po chłopsku: BRAK SZNURA.

  Gościula

 • Jacek Kotowski

  Oceniono 3 razy 3

  Druga sprawa, to fundusze UE.
  Przykład dla opornych. Przychodzi do rolnika fundusz UE i mówi, dam ci połowę kasy, za drugą połowę weź kredyt, wstępujemy wszak do UE i będziesz miał tylko lepiej...
  Przychodzi do gminy, zbudujcie sobie wodociąg, usprawnijcie xyz... wpływy będą rosły, to zwrócicie wkład własny...

  Czy nie przypomina to trochę dilera narkotyków (inst finansowe) i uzależnionego (klienci)?

  Oczywiście jest wolność gospodarcza ale są też Państwo i Środki Masowego Przekazu by bronić społeczeństwa przed a) zadłużaniem się, b) uleganiem mirażom.

  Co jednak gdy dziennikarze, politycy i ekonomiści nie pełnią właściwie swojej roli, nie przestrzegają etyki?

  Powiedzcie mi, czym się różni Polska od Grecji?

  PS. Nie zazdroszczę przyszłemu rządowi problemów z płynnością biznesu jakim jest Polska.

 • roy_cohn

  Oceniono 15 razy 3

  Bu ha ha ha...

  Kurkiewicz - oszołomsi lewak który zniszczyl krakowski Przekrój - na Czerskiej wyrocznia ekonomiczna. Jak wy mnie potraficie fajnie rozśmeiszyć! Dzieki! :-)

 • play100cen

  Oceniono 9 razy 3

  Polska jest skansenem ekonomiczno-społecznym, ale właśnie między innymi dlatego, że nigdy w historii nie było u nas prawdziwego LIBERALIZMU. Liberalizm można krytykować i wytykać różnorakie wady. ALE żeby to robić:

  1. Trzeba zaproponować coś konkurencyjnego, co nie jest socjalizmem (czyli w dłuższej lub dalszej perspektywie bankructwem).
  2. Nie wolno kłamać, że w Polsce jest lub był kiedykolwiek liberalizm (był prawie liberalizm gospodarczy przez pół roku 1988/89).
  3. Trzeba zrozumieć, że 90% rozwoju współczesne społeczeństwa zawdzięczają własnie temu, że przez lata funkcjonował u nich prawdziwy liberalizm ze wszystkimi dobrymi i złymi konsekwencjami tego.

 • wojna100letnia

  Oceniono 9 razy 3

  Kraj w którym prawie 50% PKB dewastowane jest przez budżetową niszczarkę majątku oparty na "neoliberalnym modelu" ? Świat się kończy. W Polsce "neoliberalizm" występuje wyłącznie w opowiastkach leśnych dziadków. Pierwszy z brzegu przykład - lista regulowanych zawodów jest kilkakrotnie dłuższa niż w "socjalistycznej" Szwecji. O terrorze fiskalno-biurokratycznym nawet szkoda obszerniej wspominać.

 • bardzozimnylk

  Oceniono 7 razy 3

  No to wystarczy już tego liberalizmu, KRUS - won, przywileje górnicze i mundurowe - won .

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 17 razy 3

  "podnieść podatki bogatym" he he he, socjaliści nigdy nie zrozumieją, że bogaci mają już wyższe stawki podatkowe niż biedni, więc jak zarabiają 10x więcej to nie tylko mają należny podatek 10x wyższy niż biedni (byłoby tak przy podatku linowym), ale płącą i 15x więcej podatku.

  Problemem jest to, że oni NIE PŁĄCĄ PODATKÓW, bo uciekają za granicę do dziwnych spółek-krzaków itd.

  Dlatego lekarstwem na lepsze życie biednych nie jest podnoszenie stawek bogatym (socjalizm!!), ale mądre prawo oraz uczciwy i wydolny (ale i rozsądny) aparat karno-skarbowy.

 • antypopis2

  Oceniono 59 razy 3

  Skansenem to raczej jest Kurkiewicz. Tak zidiociałego lewaka nie ma już już chyba nawet na Kubie....

 • andrzej2310

  Oceniono 41 razy 3

  Ten Kurkiewicz to nadaje się do kabaretu :)

 • banwit

  Oceniono 51 razy 3

  Kurkiewicz do upadłego będzie do upadłego bronił socjalizmu, pomimo tego że socjalizm upadł 25 lat temu. i to jest jego wkład w debatę.

 • konsekwentna

  Oceniono 4 razy 2

  Oprócz pana/pani pimpao jest jeszcze na szczęście sporo niegłupich ludzi, którzy , niestety albo się trochę boją pisolewaków, albo im się nie chce za bardzo angażować

 • junk92508

  Oceniono 6 razy 2

  Ofensywa lewaków w najlepsze - świerzbi ich do drukowania i kasy i pomocy z której będą mili na ośmiorczniczki tak jak naczelny bohater Belka.

  Właśnie po takich lewakach co w niekontrolowany sposób rozwali kase w kraju pożyczając je od znajomych banków za granicą poszła na dno Grecja.

  Skandaliczne że Belka nie siedzi za oferty kupczenia niezależnością banku centralnego u Sowy tylko jest kreowany na autorytet co ma coś poprawiać.

  Tymczasem tacy skorumpowani politycy jak on zaprzyjeźnieni z banksterami to jest główny problem nas wszystkich.

 • masofrev

  Oceniono 6 razy 2

  Bronimy do upadłego? No jasne, każdy przecież powinien powtarzać lewackie brednie o szczęśliwości, które daje państwo. A inne głosy są niepoprawne politycznie!

 • rhone

  Oceniono 4 razy 2

  Tak to prawda Polska jest skansenem w sensie szerszym niż ten z obszaru ekonomii. Wystarczy posłuchać tzw. debta czy dyskusji uprawianych przez polityków. Z całym szacunkiem, ale gdyby takie bzdury głosili na zaliczeniach czy egzaminach nie dostaliby z całą pewnością zaliczenia czy pozytywnej oceny! To jest przerażające, że politycy i nie tylko wypowiadają się swobodnie, z przekonaniem, wręcz walczą do ostatniej krwi w obronie swoich poglądów, ale bardzo często to są ich opinie nie poparte badaniami, nie sprawdzone nie uzasadnianie. Lekką ręką głoszą herezje populistyczne albo pseudo naukowe teorie twierdząc, że są oczywiste i skuteczne. Jak można w tak świadomy sposób manipulować ludźmi...

 • micawber7

  Oceniono 3 razy 1

  Neoliberalizm odejdzie zwalczony dzielnie przez lewicowych rycerzy ale wszystko bedzie jak bylo ;)

 • nex_us

  Oceniono 5 razy 1

  Nic dodać nic ująć.

  Neoliberalne pranie mózgów przez ostatnie 26 lat zrobiło swoje i dlatego jesteśmy takim skansenem.

  Zresztą dlatego na przykład polski internet jest tak zasypany neoliberalną propagandą niesłychanie wręcz kretyńskich wielbicieli Mikkego czy Balcerowicza.

 • Mxchx Krzysztof

  Oceniono 1 raz 1

  oczywiście neoliberalizmu bronimy tylko deklaratywnie. Potem wyłazi z nas albo socjalność tych, którym nie idzie, albo urzędnicza miarka, albo strach, że świat ma wielkie oczy.
  Na koniec w jednej rozmowie zmieniamy zdanie 3 razy. Bo tak naprawdę chcemy wolności nad stołem z krewetkami.

 • cillian1

  Oceniono 1 raz 1

  to wszystko nie ma sensu. Nawet Kurkiewicz nie widzi, że urzędnicy (podwładni podatników) za dużo kosztują swoje kraje. Jest ich za dużo, każda decyzja musi bć przyklepana. Jak ma się coś zmienić?

  I nigdy nie będzie lepiej.

 • dave1919

  Oceniono 7 razy 1

  .

  .KURKIEWICZ - ZAWALIŁEŚ W 20 MIESIECY FINANSOWO KWITNĄCY TYGODNIK - I TY ŚMIESZ UDZIELAĆ 'WSKAZÓWEK' ....?

  .

  .

 • kalafior05

  Oceniono 9 razy 1

  przecież w Polsce jest etatyzm a nie liberalizm o neoliberalizmie nie wspominając

 • warhol1

  Oceniono 11 razy 1

  W Polsce musimy byc juz w okolicach dobrobytu … populistyczni socjalisci podnosza glowe i zaczynaja juz rozdawnictwo … wywody pana Zakowskiego pseudo ekonomisty to juz nawet nie jest smieszne

 • zubr.z.jeczmienia

  Oceniono 7 razy 1

  Typowe dla polskiej lewicy - branie z Europy wszystkiego co najgorsze - oczywiście pod hasłem "nowoczesności" - tak szybko spieszno im do podatków > 50% plus 23% vat ??

 • blasphemy

  Oceniono 11 razy 1

  Marek Belka był prezesem NBP. Kim był p. Kurkiewicz w ekonomii i jakie ma doświadczenia w temacie (oprócz przeliczania wszystkich flaszek które wypił na pieniądze)?

 • mozart

  Oceniono 3 razy 1

  www.youtube.com/watch?v=8q2u7_ryYbc

  www.youtube.com/watch?v=sfUyljuArBU

 • Marian Adamczyk

  0

  O czym możemy tu rozmawiać, jak tacy szaleńcy, jak np. Paweł Kukiz dostaje 20% w wyborach i to przez Polaków, inteligentnych, wkurzonych Polaków! Facet nie ma wizji i programu przemiany, nie m zmieniać i jak zmieniać, a tylko biega i szaleje po scenie i już ma trzecie miejsce! Polsko Polacy przez moment zatrzymajcie się i pomyślcie, potem decydujcie! Przegońcie media, wszystkie firmy lobbystów i ustawiania notowań, nie dajcie się manipulować! Nawet tutaj na różnych forach można nie tylko zauważyć, ale odczuć oddech płatnych cwaniaków za pieniądze podatnika! Był jeden odważny i prawy człowiek z biało czerwonym krawatem, to liberałowie go posłali pod trawnik. Był nie wygodny dla kłamstw i oszustw, nazywał je po imieniu! Wówczas medialni krzykacze wołali ukrzyżuj, daj dowody Lepper, a nawet sam marszałek, dziś Senator "Borówka".

 • mr_gm

  0

  Oraz w szkołach na listę lektur obowiązkowych wprowadzić "Kapitał" Marksa.

 • jakobhorner

  0

  W Polsce jest nadpodaż Polaków. Pracownik jest g ównem, a jeżeli mu się nie podoba 1300, może spiepszać na Zachód. Nadwyżkę utylizuje się na zmywakach, a w 3 Świcie dalej świeci słońce.

 • q-ku

  0

  nasz wybitny ekonomista się odezwał?

 • walenty_kowadlo

  Oceniono 2 razy 0

  I chwała nam za to, najwyraźniej jesteśmy ostatnim bastionem zdrowego rozsądku.

 • drupal

  Oceniono 4 razy 0

  Opodatkowanie kapitału zamiast pracy, ok, tak w zdrowym kapitalizmie być powinno.
  A kiedy zwolnienie z podatków (wszystkich -VAT, PiT, ZUS) najuboższych?
  Żeby sami sobie dali radę stanąć finansowo na nogach?
  Zamiast po socjalistycznemu walić w bogaczy dajcie biednym szansę przeżyć.
  To co tow. Kurkiewicz nazywa neoliberalizmem to socjalizm korporacyjny, który tuskopodobne "ałtorytiety" budują od 25 lat.

 • sverir

  Oceniono 6 razy 0

  "Będziemy bronić neoliberalnego modelu do upadłego"

  I co z tej obrony wynika? Bo modelu neoliberalnego nie mamy. Chyba że ów neoliberalizm to takie słowo-klucz, by wszelkie niepożądane zjawiska nazywać właśnie w taki, a nie inny sposób, by nie potwierdzić przypadkiem, że państwo jako instytucja kontrolna i nadzorująca jest nieefektywna. Traktowanie pracowników jak niewolników, na przykład, to nie liberalizm, tym bardziej nie neo. Co więc jest neoliberalnego w Polsce?

 • hen-live

  Oceniono 8 razy 0

  Roman Kurkiewicz - skansen.

 • tbgmbx

  Oceniono 8 razy 0

  "I wylicza: trzeba podnieść płace, opodatkować bogatych i kapitał."
  I niech mi ktoś mądry, może jezierskiadam, bo na pimpao nie liczę, wytłumaczy, do kogo zwracał się Prezes Belka. Czy tak ogólnie, że dobrze byłoby? Czy konkretnie? Bo jeśli konkretnie, to np. władza ustawodawcza i wykonawcza mają w swojej gestii narzędzia do opodatkowania bogatych i kapitału, ale co z podniesieniem płac? Chyba że nie płac, a płacy - minimalnej? Ale to jest minimum. Rząd mógłby podnieść płace urzędnikom budżetowym, z samorządowymi już byłoby trudniej, a z pracującymi w samodzielnych sektorach finansowanych celowo z budżetu (nauka, oświata, zdrowie) to już trudno sobie wyobrazić. A najgorzej z przedsiębiorstwami, bo jak rząd każe bankom, korporacjom, sklepom wielkopowierzchniowym, i małym całkiem firemkom, które ledwie zipią, podnieść płace swoim pracownikom? Może kiedy przeniosą ich na umowy zlecenia? Ale wierzę, że Prezes Belka da dobry przykład i pierwszy podniesie pensje urzędnikom Narodowego Banku Polskiego, jeśli jeszcze mają za małe.

 • mark6

  Oceniono 34 razy 0

  W przeciwieństwie do balcerowiczów, petrów, winieckich, orłowskich itp. neoliberalnych durni są jeszcze w Polsce ekonomiści, którzy MYŚLĄ !!!
  Niestety, to nie ich publikują media opłacane przez amerykańskich " mędrców". Dziennikarze
  to wyjątkowej klasy durnie niezdolne do wyciągania samodzielnych wniosków.
  Patrycja' gospodarka pędzi", gadomscy i inne barachło są opłacani za chwalenie bzdur
  wymyślanych przez ekonomiczny beton.

 • dzicyorficy

  Oceniono 58 razy 0

  Na szczęście powstają nowe inicjatywy, które nie poddają się ogólnemu pędowi neoliberalnemu, np. Partia Razem.

 • representation1

  Oceniono 9 razy -1

  Teraz już wiecie dlaczego nie możecie głosować na Petru
  -----------------------------------------------------------------------
  To jest liberał, prawa ręka doktrynera Balcerowicza.

 • a320m

  Oceniono 7 razy -1

  Skoro mamy tu taką Bolandię i taki wyzysk i tyle pieniędzy wywożą taczkami kapitaliści z umęczonej wolnością Polski to dlaczego na granicy nie ustawia się kolejka następnych wrednych kapitalistów, którzy też chcieliby wyzyskiwać i wywozić.
  Dostają wredni za darmo niewolniczą pracę i nie chcą tego brać?

  Albo te firmy transportowe, które doją kierowców niemiłosiernie. To dlaczego polscy bogacze nie kupują milionów ciężarówek żeby też doić kierowców.

  Albo supermarkety, zarabiają krocie i ukrywają zysk. To dlaczego nie powstaje milion innych sklepów, które też chciałyby rabować i ukrywać.

  Mało zarabiamy bo mamy mało wydajną gospodarkę, żeby ją poprawić trzeba pozyskiwać inwestorów, którzy mają forsę i technologię. Ale my nie chcemy kapitalistów, szczególnie obcych. No to mamy jak mamy

 • Jacek Kotowski

  Oceniono 3 razy -1

  Przykład 3. PRL nie był taki szary z reklamy obok. Pamiętam praktyki w nowoczesnych Zakladach Mechanicznych Gorzów. Linie lutowania, linie obrabiarek numerycznych. Postęp.
  Co się stało z tym zakładem? Był źle zarządzany? Nie rentowny?
  A pani gospodyni Kowalska - żona tokarza tam pracującego... no jak może być coś takiego nierentowne, zdobywa się zamówienia, oferuje na rynku wysokospecjalistyczne usługi, trochę wygrywa ceną...

  Po kolejnych "restrukturyzacjach" i "prywatyzacjach" setki takich nierentownych zakładów przestały istnieć. Autorytety mówiły że tak trzeba. Tylko głupia moherowa Pani Kowalska miała czelność twierdzić inaczej.... "krzyczeć pod kościołem że rozkradają"

  Czy dziś jakiś ekonomista autorytet powie... byliśmy głupi?
  Pan Belka?

  I oczywiście nikt nie nazwie go moherem ani populistą?

 • leonleonidas

  Oceniono 20 razy -2

  Trzeba obalic ten pierolony neoliberalny system.
  Qoorwy przestaly bac sie gniewu tlumow (fakt ze lud miedzy Bugiem a Odra wyjatkowo durny i spolegliwy)

 • liberau

  Oceniono 9 razy -3

  Coś ostatnio widać ofensywę lewackich mądrości, które próbują znaleźć dla siebie miejsce na fali fermentu po wyborach prezydenckich. Co chwila kolejny mądraliński zabiera się za demontaż kapitalizmu. Z jednej strony mamy zatem lewactwo pisowskie, a z drugiej lewactwo lemingowskie. Można mieć tylko nadzieję, że skoczą sobie do gardeł, a nas zostawią w spokoju.

 • jaxa11

  Oceniono 9 razy -3

  Kurkiewicz to człowiek który zna się na wszystkim: literatura ,polityka ,ekonomia itd często bredzi

 • pjck

  Oceniono 5 razy -3

  To nie chodzi nawet o to, że neoliberalizm, tylko o to, że państwo łupi. I popiera każdego, a przynajmniej toleruje, kto łupi, jeżeli tylko odprowadza coś dla państwa (lub ma coś wspólnego z jego urzędnikami). Może rabować w żywe oczy, kopać obywatela w dupę - nie ma sprawy.

 • patryka11

  Oceniono 10 razy -4

  A ja mam wrażenie, że Pan kurkiewicz nie rozumie nawet podstaw ekonomii i do jednego worka wrzuca wszystko. Taki eufemistycznie twardogłowy. U nas nigdy liberalizmu nie było. Dotowaliśmy i w dalszym ciągu dotujemy wiele gałęzi gospodarki a górnictwo nasze to w ogóle śmiech na sali. Opłaca się z Australli węgiel kupić bo u nas produkowanie go jest droższe. Ale trzeba opłacić polskie związki zawodowe. A biedny Pan Kurkiewicz będzie uparcie krytykował Neoliberalizm jak nie rozumie podstaw ekonomii.

 • sinepopuli

  Oceniono 6 razy -4

  Ten kurkiewicz co chwile chwyta sie za czolo, jakby wypowiadajac te swoje farmazony byl przestraszony pana siedzacego po lewej...Niczym Szpula po zobaczenu Kwinty na komisariacie...

 • dave1919

  Oceniono 8 razy -4

  .

  .TEN "SKANSEN" OSIĄGA NAJLEPSZE WYNIKI W ROZWOJU GOSPODARCZYM W EUROPIE ..

  .JESTES PAN BĘCWAŁ PANIE KURKIEWICZ !

  .
  .

 • dave1919

  Oceniono 8 razy -4

  .

  .KTO TO JEST TEN KORKIEWICZ DO CHOLERY ??!

  .
  .

 • jabbaryt

  Oceniono 8 razy -4

  w Polsce mamy liberalny bełkot róznych aferałów typu Balcerowicz, czy Lewandowski, ale jak dorwą się do władzy to dowalaja takie podatkich których nie powstydziliby się najbardziej skrajni socjaliści. Nie pamietacie ile Balcerowicz dowalił podatków na paliwo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX