Zakaz leczenia medyczną marihuaną w Centrum Zdrowia Dziecka. Doktor Bachański na cenzurowanym

Centrum Zdrowia Dziecka zakazało leczenia medyczną marihuaną dla neurologa Marka Bachańskiego. - Prowadzenie eksperymentu bez zgody komisji etycznej jest działaniem nielegalnym - tłumaczą przedstawiciele CZD.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Marek Bachański zasłynął jako lekarz, który zaczął legalnie podawać chorym na padaczkę leki na bazie konopi indyjskich. Głośno było o jego pierwszym pacjencie Maksie, który urodził się z zespołem Downa. Według matki chłopca Doroty Gudaniec przed terapią pięcioletni Max leżał jak lalka, bo wszystko, czego się nauczył, kasowały z jego pamięci kolejne napady drgawek. Miał ich od kilkudziesięciu do 300 dziennie. Odkąd stosuje medyczną marihuanę, liczba napadów spadła o 90 proc. Chłopiec zaczął siadać, śmiać się, gaworzyć.

Centrum Zdrowia Dziecka vs. lekarz

Dyrekcja CZD zażądała od lekarza przedstawienia informacji o prowadzonej terapii, jej szczegółach i wynikach. Lekarz przedstawił tylko część informacji. Tłumaczył się, że ostatnio był na urlopie i więcej nie zdążył. Poza tym chciał przedstawić badania przeprowadzone na większej liczbie pacjentów, a leczył tylko dziewięcioro. W tej sytuacji dyrekcja zakazała lekarzowi leczenia z użyciem medycznej marihuany.

Dwie trzecie Polaków popiera leczenie marihuaną [SONDAŻ] >>>

Matka leczonego przez lekarza Maxa Dorota Gudaniec zapowiedziała w zeszłym tygodniu, że jeśli dyrekcja utrzyma zakaz dla lekarza, zawiadomi prokuraturę, gdyż uważa, że zostaje pozbawiona możliwości leczenia.

Wprawdzie dyrekcja CZD proponuje pacjentom dr. Bachańskiego przejście na inny rodzaj leczenia z wykorzystaniem leku Sativex (produkowanego z konopi, dopuszczonego do obrotu w Polsce), jednak Dorota Gudaniec uważa, że Sativex nie jest wystarczająco silnym lekiem w przypadku jej syna i na dodatek bardziej kosztownym.

Na dzisiejszej konferencji w Centrum Zdrowia Dziecka prof. Katarzyna Kotulska, neurolog z CZD mówiła, że w niektórych przypadkach padaczki leczenie marihuaną medyczną może przynieść skutek.

Medyczna marihuana w Sejmie. "Mam telefony od pacjentów, którzy nie mają nic do stracenia" >>>

O doktorze Bachańskim mówiła: - Pan doktor został poproszony, by poprosić komisję etyczną, by wyraziła opinię w sprawie jego terapii. Jednak w piątek złożył podanie o urlop, o długi urlop, do 27 sierpnia.

Prof. Kotulska dodała, że doktor ma ciągle otwartą możliwość wystąpienia do komisji etycznej. Ale zakaz dla niego jest utrzymany.

Centrum Zdrowia Dziecka: Nie wiemy, czy to leczenie jest bezpieczne

- Prowadzenie eksperymentu bez zgody komisji etycznej jest działaniem nielegalnym - tłumaczyła. - Bez kontaktu z lekarzem nie jesteśmy w stanie żadnych danych zweryfikować. Nie wiemy, czy to leczenie jest skuteczne i bezpieczne. I stąd się wzięło wstrzymanie możliwości leczenia.

Prof. Kotulska poinformowała też, że leczeni przez Bachańskiego pacjenci mogą się zgłosić do poradni neurologicznej, poinformować, jakie leki stosowali, w jakich dawkach. Leczenie będą mogli kontynuować dopiero wtedy, gdy okaże się, że to leczenia jest skuteczne.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (36)
Zakaz leczenia medyczną marihuaną w Centrum Zdrowia Dziecka. Doktor Bachański na cenzurowanym
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 57 razy 49

  "Centrum Zdrowia Dziecka: Nie wiemy, czy to leczenie jest bezpieczne"- skoro nie wiecie, to sprawdźcie, przeprowadźcie badania, zrobcie wywiady, prześledźcie dokumentację medyczną małych pacjentów. Chyba że uważacie, że można leczenie dzieci oddać w ręce szarlatanów poza szpitalem, albo "cudotworcom" ze stadionów.

 • oby.watel

  Oceniono 56 razy 42

  Leczyć nie wolno, bo nie ma badań. Badań nie ma, bo nie wolno leczyć. Etyka lekarska, logika chrześcijańska.

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 43 razy 35

  wola boska sprawiła, że zostałeś poczęty. święta inkwizycja zadbała o to, żebyś nie marzł w ciekłym azocie. a teraz, gdy się już urodziłeś, to się męcz. cierpienie uszlachetnia.
  amen.

 • bihepi

  Oceniono 37 razy 31

  "...Prowadzenie eksperymentu bez zgody komisji etycznej jest działaniem nielegalnym..."
  ...a komisja etyczna zgody nie wyda, bo jej członkowie podpisali
  "Klauzulę Sumienia, Wyznania i Wierności Przenajświętszej Zawsze Dziewicy".

 • tani_dran

  Oceniono 30 razy 26

  "Nie wiemy, czy to leczenie jest bezpieczne"

  Za to 300 ataków padaczki na dobę to pełny komfort i całkowite bezpieczeństwo pacjenta

 • Hania Morycz

  Oceniono 34 razy 26

  Szkoda ze Centrum Zdrowia Dziecka nie rozmawia z Rodzicami dzieci bedacych pod opieka dr Bachanskiego i leczonymi medyczna marihuana bo ja akurat z nimi rozmawialam calkiem prywatnie i twierdza ze to pomaga Dr Bachanski jest znakomitym lekarzem Jego celem jest dobro pacjenta...a przepisy jak zwykle u nas w tyle...pozwólcie pomoc tym dzieciom a nie zakazywac leczenia..jak dobry lekarz to trzeba go zgnoic..

 • dezyd

  Oceniono 21 razy 19

  Chciałbym się dowiedzieć, czy to prawda, że dr Bachański dostał zakaz wypowiadania się? Jeśli tak, to CZD prowadzi skandaliczną politykę: formułuje zarzuty wobec lekarza, ale zabrania mu polemiki. A cierpi na tym leczone dziecko...

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 19 razy 17

  Ciekawa byłaby informacja, jaki pogląd medyczny ma Dyrekcja CZD na wartość leczniczą marihuany.
  Jeśli Dyrekcja podziela opinie coraz większej ilości lekarzy na świecie, że marihuana jest wręcz lekiem na wiele chorób, to dlaczego nie występuje do Ministerstwa Zdrowia o zmianę prawa.
  Natomiast jeśli Dyrekcja ma dowody na szkodliwość stosowania marihuany, to elementarna przyzwoitość nakazywałaby przedstawienie tych dowodów i następnie wydanie zakazu leczenia dr. Bachańskiemu.

  Mam jednak podejrzenie, że Dyrekcja uważa, że niczym nie różni się od dyrekcji np. zakładu montującego samochody. Wykonuje bezrefleksyjnie swoją robotę, zgodnie z normami zaleconymi przez polityków, którzy stanowią prawo. Przecież to taka wygoda.

 • chri-s48

  Oceniono 14 razy 14

  Medyczna marycha be...Ale na stadionie narodowym jasełka w wykonaniu uzdrowiciela Boshobory cacy. Powrót do średniowiecza bliski.......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX