Agata Bielik-Robson o PiS: "Ostatnia partia inteligencka, która odgrywa rolę hamulcowego"

Bielik-Robson w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" o inteligentach w dzisiejszej polityce: - Tusk mówił, że jak ktoś ma wizję, to powinien iść do lekarza.
Filozofka w wywiadzie udzielonym "Tygodnikowi Powszechnemu" mówi o tym, że w polskiej polityce nie ma już miejsca na ludzi z wizją : - Dzisiejsze kadry Platformy i PiS-u są do siebie zastraszająco podobne. Donald Tusk mówił, że jak ktoś ma wizję, to powinien iść do lekarza - stwierdziła. Bielik-Robson zaznacza jednak, że w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego jest jeszcze kilku inteligentów: - Taki Ludwik Dorn już się z polityki wymiksował. Ale nie ma wątpliwości, że PiS jest ostatnią partią inteligencką - na dobre i na złe - powiedziała. Jednocześnie publicystka widzi w tym wadę Prawa i Sprawiedliwości: - Inteligencja, w swojej resztkowej formie istniejąca dziś głównie po prawej stronie, odgrywa rolę hamulcowego. Reprodukuje najgorsze stereotypy mitu romantycznego oraz szlachetczyzny - zauważyła.

"Kukiz jest nosicielem chwilowej charyzmy"

Filozofka mówiła również o masowych ruchach, które walczą z elitami, takich jak przewodzony przez Pawła Kukiza: - Przecież Kukiz to jest pospolite ruszenie, które bez stosowania zasady reprezentacji usiłuje wedrzeć się do polityki. W nowym ruchu, co wydaje mi się ciekawe, pozycja Kukiza jest bardzo słaba. Jest, jak by powiedział Weber, nosicielem chwilowej charyzmy. Może w każdej chwili zostać zakwestionowany i skompromitowany, bo się sprzedał, bo ma program, bo już bierze udział w grze politycznej. On musi wręcz mówić: nie mam programu - spostrzegła. Bielik-Robson uważa, że popularność Kukiza jest odbiciem globalnej tendencji do radykalizacji demokracji. Według publicystki żyjemy w epoce mas, które "podejrzaną czynią wszelką elitę".

Agata Bielik-Robson jest filozofką i publicystką pracującą na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Nottingham oraz w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, wykłada również w Collegium Civitas.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (90)
Agata Bielik-Robson o PiS: "Ostatnia partia inteligencka, która odgrywa rolę hamulcowego"
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 133 razy 87

  To już Samoobrona była bardziej inteligencka od tego sekciarskiego potworka politycznego.
  Chyba że to miała być ironia.

 • lukasiklukasik

  Oceniono 94 razy 78

  Czy etos inteligencki nie zawiera niezbywalnego elementu przyzwoitości i szacunku dla innych poglądów. To są może w pisie skrywane cechy, bo jakoś słabo są obecne publicznie. Czy więc przypisywanie tej partyjce nazwy inteligencka nie buduje oksymoronu.
  Chyba, że ironia tekstu nie została odczytana.

 • zorn.gottes

  Oceniono 96 razy 76

  a najwięksi inteligĘci to mastalerek, jaworski, czarnecki, brudziński, pawłowicz i sobecka.
  no i oczywiście nasz niezastąpiony polkęzbaw gladkodziąsłym zwany - prezespan zawszedziewica.

 • klara551

  Oceniono 75 razy 63

  Najpierw przed komentarzem należy zapytać panią filozof co wedle niej znaczy partia inteligencka.No i czy to jest inteligencja na modłę Kurskiego,Hofmana,Ziobry,Pawłowicz,Sobeckiej czy samego prezesapana. PiS jak na razie to tylko ciemnogród i cofka w rozwoju.

 • ciemny_lud

  Oceniono 77 razy 61

  Chryste Panie, prof. Pawłowicz jest inteligentką? Panowie Błaszczak? Hoffman? Ziobro? Kurski? Panie Sobecka i Kruk? Prokurator Święczkowski? Profesorowie Macierewicza od parówek, coca-coli i bziuuu?
  PiS jako partia odwołuje się do ludzi niewykształconych, podatnych na wyświechtane i głupie stereotypy. Dlaczego? Bo jest ich dużo, a każdy ma prawo głosu. Ktoś kto jak Jarosław Kaczyński stawia na ciemny lud, który wszystko kupi to przykład postawy inteligenckiej? Ludzie...

 • arvelli_net

  Oceniono 52 razy 34

  ... przepraszam ale chyba pani szanowna NIE WIE co oznacza słowo INTELIGENCJA! Raczej było powiedzieć że pis jako partia byłych aparatczyków pzpr i ludzi spokrewnionych z byłymi ubekami!!!

 • lubiedobrze

  Oceniono 45 razy 31

  Partią inteligencką była UW ale z braku inteligencji w Polsce nie zdobyła wielu głosów.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 44 razy 30

  Nawet filozofia zeszła na psy.
  Nie wiem gdzie można dostrzec przejawy "partii inteligenckiej", mnie się wydaje,że takowe bujały onegdaj w głowie Platona.
  W Polsce ostatnią partią, chcącą uchodzić za "inteligencką" była bodaj UW z jej kontynuatorką PD.
  Że się to to nie udało, widać gołym okiem.
  Tak to jest, gdy się ludziom od ćwierć wieku wciska, że nie ważne co masz w głowie, ważne byś miał kieszenie pełne szmalu.
  Szczęście mierzalne zawartością portfela może i jest ułudne ale za to łatwe do obliczenia.
  Zwłaszcza za pomocą komputera wyprodukowanego za całkiem realne pieniądze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX