Sierakowski o Dudzie: Prezydent z przypadku nie musi być prezydentem złym

"Andrzej Duda zaczął od zaprzysiężenia połączonego z modłami, od czegoś, co w każdym państwie, które nie jest teokracją, wygląda groteskowo" - krytykuje Sławomir Sierakowski w "Dzienniku Opinii". Nowego prezydenta jednak nie skreśla.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Dopóki nikt nie zna Dudy, dalej wszystkim wydaje się, że stoi za nim Kaczyński" - pisze Sławomir Sierakowski w "Dzienniku Opinii". Publicysta wskazuje, że to właśnie przez pryzmat tragicznie zmarłego prezydent postrzegana jest nowa głowa państwa.

Zaprzysiężenie z modłami? Groteskowo

Dziś, podczas inauguracji prezydentury, Andrzej Duda mógł przedstawić się Polakom. I co zrobił? "Zaczął od zaprzysiężenia połączonego z modłami, od czegoś, co w każdym państwie, które nie jest teokracją, wygląda groteskowo" - krytykuje Sierakowski, wytykając że na pół godziny przemówienia przypadła godzinna msza. "To ma być prezydent wszystkich Polek i Polaków?" - dziwi się założyciel Krytyki Politycznej.

Przyznaje jednak, że w orędziu prezydenta pojawiły się konkrety. Sierakowski cieszy stwierdzenie Dudy, że politykę zagraniczną prowadzi się razem z rządem. Podobnie jasne opowiedzenie się za NATO. Smuci natomiast zmarginalizowanie problemu Ukrainy. Generalnie jednak z wizji polityki zagranicznej publicysta jest zadowolony. "Prezydent obiecał tu co najwyżej korektę, nie rewolucję, i to dobry znak" - pisze.

"Niech się postara"

Według Sierakowskiego Duda będzie więc nie tyle drugim Lechem Kaczyński, co raczej Aleksandrem Kwaśniewskim. By przyrównywać się do Kaczyńskiego, zdaniem publicysty Duda ma zbyt wiele dumy i miłości własnej. W porównaniu jednak z Kwaśniewskim brakuje Dudzie charyzmy, spontaniczności i lekkości.

Sierakowski zaznacza, że Duda jest prezydentem z przypadku. Że musiał debiutować od razu na najwyższym urzędzie. Co nie oznacza, że będzie złym prezydentem. "Na pewno będzie chciał się wybić nam minimum niezależności. Niech się postara, może mu się nawet udać" - kwituje Sierakowski.

Cały tekst na stronach "Dziennika Opinii".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (73)
Sierakowski o Dudzie: Prezydent z przypadku nie musi być prezydentem złym
Zaloguj się
 • the-voice-of-reason

  Oceniono 78 razy 50

  Ku..., po co temu krajowi jest prezydent? Żeby lud mógł sobie pseudo-króla bez realnej władzy wybrać? Monarchia skończyła się w Polsce 220 lat temu. Po co te ceremoniały, orszaki, defilady w tym kraju? Żeby lud jeszcze bardziej poczuł wyobcowanie od dworu? Albo się robi ustrój parlamentarny albo prezydencki. Nie za dużo bajzlu w tym kraju, żeby fundował sobie jeszcze "do pełni szczęścia" bajzel ustrojowy???

 • tegepe

  Oceniono 45 razy 39

  Nie interesuje mnie, co fluorescencja biskup myśli o "oświecaniu" wiernych, bo nie należę do wiernych, a oświecenie ludziom rozumnym nie kojarzy się z kk. Jako agnostyk zacytuję z dzisiejszego przemówienia Dudy, który powiedział:

  "Dlatego mówię dzisiaj do ludzi o różnych poglądach, różnym światopoglądzie, wierzących i niewierzących - proszę o wzajemny szacunek, proszę, żebyśmy szanowali swoje prawa, oczywiście bez narzucania ich innym."

  Proszę dobrze zapamiętać ostatnią część tego zdania: "bez narzucania praw innym". Zobaczymy, panie Duda, czy będzie Pan konsekwentny w realizacji tej bardzo ważnej deklaracji.

 • jezierskiadam

  Oceniono 35 razy 25

  Jestem sceptycznie nastawiony. Dużo dobrego po Dudzie nie spodziewam się.
  ... ale:
  Nie należy potępiać Dudy za to, że ma możliwość zaszkodzenia Polsce.
  Ma możliwość, ale niekoniecznie zaszkodzi.
  Jeśli potępiać, to wyborców, którzy zachowali się nieodpowiedzialnie, wybierając kogoś, po kim "wszystkiego" można się spodziewać.

 • dudi-w

  Oceniono 39 razy 23

  Nadęty, pusty bubek, pacynka w rękach Kaczyńskiego. Tragedia! Do tego czołga sie przed czarna sotnią watykańską. Wiarygodnośc = 0. Co on może dobrego zrobić???? Ustąpić ze stanowiska i to jak najszybciej. Czas rozpocząć impeachment - Duda to facet odpowiedzialny za zmarnowanie ponad 3 mld z BFG na ratowanie klientów SKOKów. To przez jego działania ndzór nad SKOKami opóźnił sie o ponad 2 lata. Zaszkodził Polsce. Mówmy o tym głośno i wyraźnie!!!

 • getz54

  Oceniono 36 razy 18

  Dlaczego prezydenckie wybory wygrał Duda ? Moim zdaniem dlatego, ze konstytucja nie przewiduje zamiany po 3 miesiącach na tym stanowisku. Kaczyński do władzy w ten sposób się nie dorwie.
  Dlaczego wybory parlamentarne przegra PiS ? Bo juz raz się to zdarzyło, ze wbrew wcześniejszym zapewnieniom i składanym obietnicom premier został wyrzucony przez Adolfa Kaczyńskiego i zastąpiony przez niego na tym stanowisku. Strach przed Adolfem i jego NSDAPiS oraz IV RP jest więc uzasadniony. Dla powszechnego spokoju w tym kraju nadal obowiązuje hasło ,, wasz prezydent nasz premier,, Oba najwyzsze urzędy państwowe będą wtedy się nawzajem kontrolowały zeby nie dopuścic do łamania prawa, konstytucji i zasad demokratycznego państwa.

 • arvelli_net

  Oceniono 26 razy 16

  ... hm, tylko człowiek be zwyobraźni i bez znajomości teatru politycznego Polski może powiedzieć że duda będzie prezydentem nie pisowskim! Szanowny panie, na wycieraczce dudy od wczoraj śpi jarosław... BEZ KOTA!

 • przyganiacz

  Oceniono 28 razy 16

  ''Prezydent z przypadku nie musi być prezydentem złym''

  Do pilnowania żyrandola, czy własnej aureoli wystarczy nawet taki z przypadku. Nie będzie złym nawet wtedy, gdy nie będzie robił nic, ponad to co musi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX