Rzecznik PiS: "Rozdzielanie spraw Kościoła od spraw narodu i od spraw państwa rzeczywiście jest sztuczne"

- Absolutnie nie mam wrażenia, że Andrzej Duda chce rządzić wspólnie z Kościołem - stwierdziła na antenie TVN24 Elżbieta Witek. Jednocześnie przyznała, że Kościół "jest przeznaczony" do wypowiadania się na temat in vitro, ponieważ "to jest nauka, którą głosi do swoich wiernych".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW programie "Stajesz i wiesz" TVN24 Elżbieta Witek wypowiadała się na temat łączenia wiary Andrzeja Dudy i podejmowania przez niego decyzji jako prezydent. Według rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości od początku kampanii wyborczej Duda nie ukrywał, że jest katolikiem, chodzi do Kościoła i jest to dla niego ważne: - Tak uważam, tak uważał też Andrzej Duda, że obywatele mają prawo znać nie tylko program, z jakim kandydat na prezydenta idzie do tego urzędu, ale także kim jest, jakie ma poglądy i jaki system wartości wyznaje - powiedziała Witek. - On jest prawdziwy, on tego nie ukrywał i ludzie na niego zagłosowali - stwierdziła. Zdaniem Witek Duda ma swoje przekonania, ale nie będą mu przeszkadzać w rządzeniu: - Prezydent powinien wsłuchiwać się w różne głosy i wybrać najrozsądniejszą decyzję - powiedziała. - Absolutnie nie mam wrażenia, że Andrzej Duda chce rządzić wspólnie z Kościołem - dodała.

Rzecznik PiS wypowiedziała się również o roli Kościoła katolickiego w debacie publicznej: - Kościół ma obowiązek głosić naukę, głosić ewangelię, w związku z tym rozdzielanie spraw Kościoła od spraw narodu i od spraw państwa rzeczywiście jest sztuczne - przyznała. - Jeśli się np. mówi o in vitro, to trudno, aby Kościół, który głosi ochronę życia, nie zabrał w tej sprawie głosu, ale to nie jest wtrącanie się w rządzenie, to jest nauka, z którą Kościół wychodzi do swoich wiernych. To jest coś, do czego Kościół jest przeznaczony - powiedziała rzecznik PiS.

DOSTĘP PREMIUM