Czy referendum ws. JOW może być odwołane? Może. A dodatkowe pytania? Tu jest kłopot. Konstytucjonalista tłumaczy

- Prezydent mógłby odwołać referendum, ale jedynie za zgodą Senatu - przyznał w Radiu TOK FM dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW. Zmiana terminu głosowania też jest możliwa. Ale już z dopisaniem kolejnych pytań może być problem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Nie kończy się zamieszanie wokół planowanego na 6 września referendum. Bronisław Komorowski, rozpisując je, planował trzy pytania: dotyczące JOW, finansowania partii politycznych i rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika.

Pojawiają się jednak coraz to nowe pomysły. PiS chce, by dodać kolejne pytania, m.in. dot. przywrócenia wieku emerytalnego i edukacji sześciolatków. Janusz Palikot proponuje pytania o finansowanie Kościoła i religię w szkołach. Padają propozycje przełożenia, a nawet odwołania referendum, które zdaniem wielu komentatorów i tak nie będzie wiążące (głosować musi połowa uprawnionych).

Które z tych pomysłów mają szanse na realizację? Jakub Janiszewski pytał o to dr. Ryszarda Piotrowskiego, konstytucjonalistę z UW.

Odwołanie referendum

- Prezydent mógłby odwołać referendum, ale jedynie za zgodą Senatu - przekonywał dr Piotrowski. Konstytucjonalista podkreślał, że żaden przepis nie daje głowie państwa prawa do samodzielnego zarządzania referendum. - A z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego wynika, że prezydent nie może realizować swoich zadań konstytucyjnych dowolnie, a jedynie we współdziałaniu z innymi organami państwowymi - wyjaśniał dr Piotrowski.

Zmiana terminu referendum

Czyli przeprowadzenie go wraz z październikowymi wyborami parlamentarnymi. Według dr. Piotrowskiego jest to możliwe, ale i tu ewentualna decyzja prezydenta wymagać będzie zgody Senatu.

Dodatkowe pytania

Kwestia dodania pytań do trzech już przewidzianych w referendum sprowadza się według dr. Piotrowskiego do zmiany stosownego prezydenckiego postanowienia. Problem tkwi jednak gdzie indziej.

Według ustawy najpóźniej 40 dni przed datą referendum uprawnione podmioty - partie polityczne, organizacje społeczne - powinny zgłosić swój udział w kampanii referendalnej do PKW. Ten termin upłynął 28 lipca. I jeśli dodać nowe pytania, organizacje zainteresowane kampanią referendalną nie będą już mogły dopisać się do listy w PKW. I legalnie lobbować za głosowaniem w określony sposób. - Tego terminu nie można zlekceważyć - skwitował dr Piotrowski.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (38)
Czy referendum ws. JOW może być odwołane? Może. A dodatkowe pytania? Tu jest kłopot. Konstytucjonalista tłumaczy
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 61 razy 35

  Referendum zwołane pod wpływem chorych pomysłów Kukiza, w atmosferze szantażu politycznego i wielkiej nagonki na Prezydenta Komorowskiego nie jest dla mnie okazją do wyrażenia swojej opinii. Nie życzę sobie na przyszłość takich inicjatyw ad hoc, dlatego nie wezmę udziału w tym cyrku.

 • marudna.maruda

  Oceniono 36 razy 26

  "Padają propozycje przełożenia, a nawet odwołania referendum, które zdaniem wielu komentatorów i tak nie będzie wiążące (głosować musi połowa uprawnionych)."- skoro na wybory parlamentarne idzie mniej, to na referendum uda się ponad połowa Polaków? Oczywiste, że to tylko generowanie kosztów. Krewni i znajomi zarobią w komisjach referendalnych.

 • eski57

  Oceniono 28 razy 20

  Referendum zarządzone na 6 września jest niepotrzebne , prezydent Komorowski przegiął przysłowiową pałę i dobrze by było , by odsłonił sposób dojścia ..; czy całkiem samodzielnie , czy ktoś doradzał...- tak z ciekawości....
  Całkiem idiotyczne pytania mają być postawione na proponowane w 25 październik ..;
  w sprawie 6 latków ; o celowości rozpoczynania szkoły przez ok. 300 tyś dzieci ma się wypowiadać miliony Polaków ??!! TO jest temat , który może być poddany ocenie wyłącznie FACHOWCÓW ! Wiele krajów to stosuje , u nas też słyszy się już o pozytywnych wynikach . Jest możliwość kwalifikowania dziecka , żeby nieco opóźnionemu nie stwarzać jemu i rodzicom przykrości i czego tu jeszcze szukać ??, a korzyści dla dziecka ewidentne ...
  emerytury ; trzeba zawierzyć ekonomistom i futurologom , nanieść proponowane poprawki i temat pozostawić ...- jeśli dalsza przyszłość wykaże inne możliwości zawsze można zmian dokonać !!!
  lasy ; były już propozycje załatwienia przez Konstytucję , PiS odrzucił , bo im politycznie nie pasowało – jest możliwość załatwienie teraz przez Konstytucję ….
  Prezydent A. Duda będzie miał okazję wykazać się samodzielnością w podejmowaniu decyzji . ….
  Może przesadzam uważając , że poddawaniem pod osąd społeczny tego typu pytań jest tragicznie śmieszne , albo po prostu idiotyczne !!

 • basienka8700

  Oceniono 23 razy 13

  Duda nie może odwołać referendum, bo narazi się Kukizowi, a wtedy z ewentualnej koalicji nici. Komorowski wypuścił żabę i to raczej Duda i PIS muszą ją przełknąć

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 14 razy 10

  Jak tak słucham dyskusji w mediach i wśród polskich "elit ' politycznych o tym referendum : dopisać, nie dopisać, dodać, anulować, zmienić termin, a to zgodne a to nie zgodne z konstytucją, a to że za drogie, a to że lepiej na rolników i suszę i że i tak nikt nie przyjdzie głosować....
  to zaczynam rozumieć dlaczego taka Szwajcaria ma PKB 4 razy większe od naszego

 • azteci

  Oceniono 13 razy 7

  Do zakompleksionych redahtorow FRONDY, wiem że w ramach dyżurów czytacie. Ta czystka wśród krytykujących wasze "prawdy objawione" to jakaś zorganizowana akcja, czy jak zwykle tchórzostwo?

 • sferk9

  Oceniono 10 razy 4

  Doceniam wiedzę dr. Piotrowskiego, ale wydaje się jednak, że dopuszczalność odwołania referendum jest wątpliwa. Organy działają na podstawie prawa, więc podejmując jakiekolwiek działanie muszą wskazać przepis upoważniający do takiego działania - takiego nie ma. Inaczej wygląda sprawa z obywatelami i innymi podmiotami niepublicznymi: jeśli prawo o czymś nie wspomina, to jest to dopuszczalne...

 • kuk-tusk-klan

  Oceniono 2 razy 0

  kombinuja jak moga aby zakneblowac glos spoleczenstwa w sprawie jow... to jest wlasnei "demokracja" w w tym polskm zasranym kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX