Majmurek: Referenda zmieniają demokrację w farsę. To pieniądze wyrzucone w błoto

Publicysta krytykuje zarówno zwołanie przez Bronisława Komorowskiego pierwszego referendum, jak i pomysł prezydenta Dudy, by odbyło się drugie referendum: - Idea referendum już została ośmieszona. Zamiast demokracji mamy dyktowaną w rytm kampanii wyborczej plebiscytarną biegunkę - twierdzi Jakub Majmurek.
Publicysta "Dziennika Opinii" Krytyki Politycznej zwraca uwagę w swoim tekście, że prezydent Andrzej Duda podjął pierwszą ważną polityczną decyzję za swojej kadencji podtrzymując pomysł swojego poprzednika, by zwołać referendum w sprawie JOW-ów i finansowania Lasów Państwowych: - Nowy prezydent mógł anulować to szkodliwe, budzące liczne wątpliwości co do swojej konstytucyjności referendum zwołane przez Bronisława Komorowskiego. Zamiast tego zapowiedział jednak, że zwróci się do Senatu o rozpisanie kolejnego referendum, połączonego z wyborami parlamentarnymi, które zaplanowane są na 25 października - napisał.

"Wrześniowe referendum to wyrzucenie państwowych pieniędzy w błoto"

Majmurek uważa, że pomysł zorganizowania referendum przez Komorowskiego miał przekonać wyborców Pawła Kukiza, jednak tak naprawdę był "całkowicie błędnym odczytaniem ich intencji". Publicysta podkreśla, że jeśli nie uda się osiągnąć przynajmniej pięćdziesięcioprocentowej frekwencji to referendum będzie nieważne a jego organizacja "wyrzuceniem państwowych pieniędzy w błoto". Do tego przewiduje, że w razie gdyby, w co nie wierzy, zmobilizowano odpowiednią ilość głosujących to przegłosowaliby dwie najmniej korzystne opcje dla demokracji w Polsce - wprowadzenie JOW-ów i zaprzestanie finansowania partii politycznych z budżetu państwa.

"Rozmienianie mechanizmów demokracji bezpośredniej na drobne"

Majmurek sceptycznie odnosi się również do propozycji Dudy zrobienia drugiego referendum w dniu wyborów. Według publicysty pytania w nim zawarte "są rozmienianiem mechanizmów demokracji bezpośredniej na drobne", ponieważ kwestii, o które mają być pytani obywatele nie da się rozwiązać na drodze plebiscytu. Stąd felietonista krytycznie podsumowuje decyzje byłego i obecnego prezydenta: - Jakakolwiek będzie decyzja Senatu, idea referendum już została ośmieszona. Zamiast święta demokracji, gdy naród wyraża swoją suwerenność w kluczowych dla siebie kwestiach, mamy dyktowaną w rytm kampanii wyborczej plebiscytarną biegunkę - stwierdził.

Wątpliwości co do zasadności referendów mają też konstytucjonaliści, o czym również wspomina Majmurek. Prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, mówił na antenie TVN24 , że referendum może być zarządzone wtedy, kiedy chodzi o problem szczególnie ważny dla państwa. Jednocześnie oceniał, że zadane we wrześniowym referendum pytania nie spełniają tego wymogu. Za przykłady takich ważnych kwestii prof. Zoll podał wejście do UE, przyjęcie euro, zatwierdzenie Konstytucji czy zmiany w jej treści.DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Majmurek: Referenda zmieniają demokrację w farsę. To pieniądze wyrzucone w błoto
Zaloguj się
 • kukunapniu

  Oceniono 10 razy 8

  Jeżeli dopisywać lub tworzyć nowe referendum to może uwzględnić wszystkie zgłoszone propozycje a nie tylko te zgłoszone przez prezesa PIS?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 8 razy 4

  "plebiscytarna biegunka" - nie można tego inaczej nazwać, jeżeli rządzący zadają drugorzędne pytania lub pytania typu: "czy chcesz być młody piękny i bogaty" w rytm kampanii wyborczej i na dodatek zrzucają na społeczeństwo ewentualne, negatywne skutki budżetowe własnych fanaberii i obiecywanek (na dodatek koszt tego cyrku to 100 milono w błoto za każdym razem)
  gdyby senat mal "jaja" i do czegokolwiek się nadawał to anulowałby oba te bzdetne plebiscyty i ten Komorowskiego i ten najnowszy Dudy a zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na coś pożyteczniejszego dla obywateli

 • korek105

  Oceniono 3 razy 3

  Politycy mają nas za idiotów i serwują nam głupawke kłamstw.
  Poprzyjcie mnie i żadajmy już teraz przymusowo profesjonalnych debat polityków.A na nich odpowiedzi na takie ważne dla nas pytania,które sprobujcie wzbogacić:
  -jak chcą zreformować z demokracji nieżależną,a obecnie mocno szemraną prokurature i szemrany sąd,aby zamiast arogancji i słabej kompetencji służył społeczeństwu.A nieżamożny człowiek miał dotęp do szybkiej sprawiedliwości.
  -jak utrzymają wole większości społeczeństwa chcącego invitro,którego tęmpa miejszość dewocka chce nas pozbawic.
  -jak zamierzają wprowadzic równe prawa dla innych seksualnie.
  -jak zamierzają wzorem bogatych krajów uruchomić koło zamachowe ekonomii polskiej budyjące sprawnie dobrobyt biorąc 140 milionów i więcej rocznie emigrantów niemuzułumaów najlepiej pracowitych azjatów.I do ogromnych ekonomicznych korzyści tego przekonać rasistów z sekty polskiego kościoła katolickiego.
  -jak zamierzają budować nowe miejsca dobrze płatnej pracy,sciągac kapitał,inwestorów i budować inowacyjność.
  -jak z prezydentem będa budować armie i przemysł zbrojeniowy dając tylko młodym
  miejsca pracy, ganiąc tchórzostwo,a promując odwage do obrony ojczyzny przed rosją i terorystami.
  -jak zamierzają obniżyć wysoką umieralność pacjentów w Polsce do standardów europejskich.I zakazać coroczny strajk lekarzy i pielęgniarek bedacy szantażem
  o życie pacjentów.
  -w jakich tematach dla dobra polski będa współpracować z każdym.
  -jak dalej bedą poprawiać bezpieczeństwo od przestępstw i na drogach.
  -jak faktycznie zmienią nierentowne państwowe firmy aby szantaźem pasożytniczo nie rozdrapywały nasze podatki.
  -jak stojące ponad prawem sekt kościoła katolickiego bedą skutecznie rozliczane z przestępstw kradzieży najątku państwowego,pedofilstwa i znęcania się nad młodzieżą.
  -jak będzie realizowany rozdział sekt kościoła katolickiego od państwa obecnie nieistniejący.
  -jak wprowadzą wole większości dorosłych uczniów i społeczeństwa,które nie chce ogłupiającej religii sekt polskiego kościoła katolickiego w szkole,w ogóle i na świadectwie.
  -jak będa ulepszać usługi urzędnicze w regionach i przeciwdziałać korupcji.
  itp,itp,itp.
  A referendum PISu i A.Dudy jest farsa i to senat podejmie decyzje mam nadzieje ze odmowna.

 • szpung

  Oceniono 5 razy 3

  Ostatnio system duzo mowi o kosztach demokracji, coraz czesciej slychac motyw iz dekokracja to pieniadze wyrzucone w bloto.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 6 razy 2

  Jeśli większość społeczeństwa kierowałaby się swoim niezależnym umysłem i roztropnością, to nie uczestniczyłaby w tych dwóch referendalnych farsach, wyszykowanych przez dwóch pożałowania godnych prezydentów, Komorowskiego i Dudy. Ich projekty nie zasługują nawet na dyskusję. Bojkot jest najlepszą reakcją.

 • 66kropek

  0

  Brawo!! Oto przemówiła prawdziwa lewica tzn. najprawdziwsza, bo nie wiem do. której polskiej lewicy ten facet się zalicza. Powinien dodać, ze wybory również zmieniają demokracje w farsę, a już szczególnie najbliższe wybory gdzie wszystkie nasze lewice osiągną poziom 0.4% głosów.
  P.S o właśnie gdybyście myśleli o następnym, zjednoczeniu proponuje nazwę Wszystkie Nasze Lewice( WNL)

 • aniechich.03

  Oceniono 14 razy 0

  Jak najbardziej Pan redaktor ma rację głos obywateli w referendum to ośmieszenie demokracji tak samo jak głosowanie podczas wyborów na niesłuszną partię polityczną , a może tak jest iż to publicyści czynią farsę ośmieszając każdą formę wypowiedzi obywateli ?
  Ok zrezygnujmy z referendów , wyborów i plebiscytów . Wybierzmy raz króla i ustalmy dynastię rządzącą i wtedy nikt niczego nie będzie ośmieszał ,a wyborcy nie będą popełniać błędów. Raj po prostu raj.

 • philc

  Oceniono 9 razy -5

  6 osób na zdjęciu i jakiś Majmurek w roli guru... a co - Pan Zdzich - woźny z pobliskiej szkoły podstawowej - miał wolne?
  Kolejny ..."autorytet zastępczy"... ale z "Dziennika Opinii"...he he he....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX