Szostkiewicz: Drugie referendum to decyzja czysto partyjna, wyborcza i populistyczna

- Taktyka obozu prezydenta Dudy jest taka, by pokazać się wyborcom pisowskim jako ich reprezentant, który natrafi na opór w Senacie - dziennikarz uważa, że prezydent popierając pomysł zorganizowania drugiego referendum w październiku chce skłonić wyborców do głosowania na PiS.
Adam Szostkiewicz w felietonie dla "Polityki" wyraża zdanie , że poparcie przez Andrzeja Dudę pomysłu o rozpisaniu drugiego referendum jest decyzją "czysto partyjną, wyborczą i populistyczną". Felietonista twierdzi, że dzięki temu, że decyzji o referendum prawdopodobnie nie poprze Senat Duda da sygnał wyborcom PiS, że muszą zagłosować na partię, jeśli chcą sami w wyniku głosowania zadecydować o kwestiach poruszonych w pytaniach: - Taktyka obozu prezydenta Dudy jest taka, by pokazać się wyborcom pisowskim jako ich reprezentant, który natrafi na opór w Senacie. Jeśli Senat nie poprze wniosku prezydenta, zostanie przez pisowców zhejtowany i obarczony winą za blokowanie dobrej woli pana Dudy. Chcecie mieć referendum zaproponowane przez Dudę i Szydło, głosujcie na PiS - taki będzie teraz pisowski przekaz dnia - sądzi Szostkiewicz.

"To kosztowny nonsens"

Dziennikarz uważa, że oba plebiscyty są "niepotrzebne, a nawet szkodliwe dla demokracji parlamentarnej". Jednak twierdzi, że to pytania, które mają być zadane w październikowym referendum są bardziej pozbawione sensu: -W takiej demokracji organizowanie narodowego badania opinii publicznej w sprawach sześciolatków i Lasów Państwowych to kosztowny nonsens. A pytanie o przywrócenie poprzedniej granicy wieku emerytalnego to czysty populizm - pisze felietonista.

Wczoraj w specjalnym wystąpieniu Andrzej Duda ogłosił, że zwrócił się z prośbą o zorganizowanie podczas wyborów parlamentarnych referendum ws. możliwości zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego podwyższonego do 67. roku życia i ochrony lasów państwowych. Będzie to drugie referendum po zaproponowanym przez poprzedniego prezydenta referendum dotyczącego jednomandatowych okręgów wyborczych, stosunku obywateli do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika.

DOSTĘP PREMIUM