Sejm: na najbliższym posiedzeniu posłowie (znów) zajmą się obywatelskim projektem zakazu aborcji

Sejm kolejny raz zajmie się projektem ustawy zaostrzającym prawo aborcyjne w Polsce. Poprzednie tego typu inicjatywy były odrzucane.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jutro posłowie będą dyskutować nad obywatelskim projektem wprowadzającym całkowity zakaz aborcji. Propozycja zmiany obowiązującej obecnie ustawy została przygotowana przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji" stworzony głównie przez członków i sympatyków Fundacji Pro-prawo do życia oraz osoby zaproszone. Pełnomocnikiem Komitetu jest Kaja Godek, a jej zastępcą Mariusz Dzierżawski. W gronie współpracowników znalazł się także m.in. prof. Bogdan Chazan.

Obecnie zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

Obywatelski projekt ustawy dotyczącej wprowadzenia całkowitego zakazu przerywania ciąży po raz kolejny będzie rozpatrywany przez Sejm. Posłowie zajmą się nim podczas najbliższego posiedzenia zaplanowanego na 9, 10 i 11 września - wynika z porządku obrad opublikowanego na stronach Sejmu. - Do tego tematu wracamy zawsze na początku każdej kadencji i każdą kadencję kończymy rozpatrywaniem takiego projektu. Mam nadzieję, że Sejm decyzję zamknie, co nie znaczy, że prace nie będą mogły być kontynuowane w następnej kadencji- powiedziała na porannym briefingu poprzedzającym trzydniowe posiedzenie marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Chcą karać i kobiety, i lekarzy

Obywatelski projekt jest nowelizacją obowiązującej od 1993 r. ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Otrzymał nazwę ustawy ,,o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz niektórych innych ustaw". Projekt dotyczy wprowadzenia całkowitego zakazu przerywania ciąży.

Projekt zakłada stosowanie sankcji karnych wobec każdego, kto dokonuje lub współuczestniczy w zabiegu aborcyjnym. Kto za zgodą kobiety przerwie jej ciążę, ma podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3. Taką samą sankcją objęty byłby ten, kto udziela ciężarnej pomocy w dokonaniu aborcji lub ją do tego nakłania.

Z kolei ten, kto dopuściłby się takich czynów, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlegałby karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

I o wychowaniu seksualnym

Nowelizacja przewiduje także m.in. dodanie do treści art. 4 (na temat nauczania szkolnego o życiu seksualnym człowieka i zasadach odpowiedzialnego rodzicielstwa) zapisu, że nauczanie w tym zakresie musi respektować normy moralne rodziców i wrażliwość uczniów, a udział w takich zajęciach wymaga pisemnej zgody rodziców lub samych pełnoletnich uczniów.

Projekt - po zebraniu jeszcze w maju br. wymaganych 100 tys. podpisów - wpłynął do Sejmu 7 sierpnia i został już skierowany do pierwszego czytania. Posłowie zajmą się nim na jednym z trzech ostatnich posiedzeń tej kadencji, najprawdopodobniej na początku lub pod koniec września.

Zakaz aborcji trafia do Sejmu po raz trzeci. W 2011 i 2013 r. projekty były odrzucane.

Kiedy aborcja jest legalna

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonać legalnie tylko przy zaistnieniu jednej z określonych przesłanek: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronioneg oraz gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Ten ostatni punkt bywa nierespektowany - wyraźnie pokazała to sprawa prof. Chazana, który powołując się na klauzulę sumienia odmówił wykonania zabiegu przerwania ciąży. Kobieta musiała donosić ciążę. Dziecko urodziło się z poważnymi wadami, zmarło po kilku dniach.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (224)
Sejm: na najbliższym posiedzeniu posłowie (znów) zajmą się obywatelskim projektem zakazu aborcji
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 100 razy 92

  Ilu członków Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji" na co dzień opiekuje się dziećmi z porażeniem mózgowym, wodogłowiem, bez wykształconych kończyn, podłączonych do respiratora od chwili narodzin przez wiele lat? Ilu z tych świątobliwych ludzi przez 24 godziny na dobę przez wiele lat pilnuje swojego dziecka, przykutego do łóżka, podłączonego do urządzeń ratujących życie, bo bez nich się nie da? Ilu z tych wrażliwców wchodzi do domu rodziny z dzieckiem nieuleczalnie chorym i bardzo kalekim i proponuje pomoc finansową, zastąpienie w opiece...? Ilu z tych głęboko wierzących chrześcijan w czasie klepania pacierzy lub demonstrowania mysli, że jakaś matka po 10 latach trwania przy swoim dziecku chciałaby wyjść na spacer, sama, albo wyjechać z domu, na dwa dni, albo kupić obie cokolwiek, a nie pieluchy, pampersy, igły, wózek inwalidzki.....?

 • mysza_sw

  Oceniono 87 razy 81

  Wiele wskazuje na to, że przyszły parlament klepnie ten projekt na klęczkach. Mnie tam, jako facetowi, rybka. Dziwię się kobietom, które to popierają. Przecież niektórym z nich może przytrafić się np. ciąża pozamaciczna z ewidentnym zagrożeniem życia. A taki zapis wyklucza interwencję również w podobnych przypadkach. Rocznie ileś tam młodych kobiet pójdzie do piachu. W imię religijnego fioła.

 • endrju1521

  Oceniono 82 razy 78

  Dziwię się kobietom, że tak jak potulne owce

  dały sobie narzucić religijny kaganiec na twarz i krocze.

  Przecież w tym kraju obowiązuje (?) konstytucja ! ! ! ! ! !

  Art. 47.

  Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

  SEKS, CIĄŻA I PORÓD, TO ŻYCIE OSOBISTE KOBIETY ! ! ! ! ! ! !

 • berek-oberek

  Oceniono 53 razy 51

  Aborcja zawsze była, jest i będzie legalna w Polsce.............. jedynie dla tych, których jest na to stać. Reszta..... no cóż, będzie się rozmnażać ku chwale Partii i Chrystusa.

 • lob1

  Oceniono 49 razy 45

  Ten ironiczny uśmiech pana Hazana pozwala myśleć,że coś na stare lata mu odbija.Zrobił tysiące skrobanek i naraz stał się świętym.Czy to już wiąd starczy,czy ironia .

 • atr8

  Oceniono 42 razy 40

  Partia, która obieca zrobić porządek z tym oszołomstwem, ma mój głos na zawsze.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 44 razy 40

  Wyrażam najdalej idące współczucie z tytułu upośledzenia umysłowego Chazana i spółki. Moim zdaniem powinni nimi się zająć psychiatrzy. Mam prawo kierować się innymi normami niż wynikające z religii bo podobno w Polsce istnieje rozdział Państwa i kościoła. Uważam, że Kościół i jego hunwejbini z wyjątkową mendą Chazanem po prostu bredzą. Zarodek, płód to nie jest jest człowiek. Jeśli Katole uważają inaczej to niech stosują się do zaleceń politruków kościelnych. Wypraszam sobie to by kościelne przygłupy narzucały mi swoje idiotyzmy. Nie chcę żyć w rezerwacie Katoland. Ależ ta Polska zrobiła się plugawa. Okres komunizmu z dzisiejszej perspektywy ofensywy ideologicznej Kościoła i związanych z Nim idiotów jawi się jako okres swobodnego oddechu i wolności.

 • pysio62

  Oceniono 38 razy 36

  Glosujcie na PIS, to bedziecie mieli zmiany, i taka wolnosc, ze az strach sie bac. To jest tylko niewinny poczatek, zobaczycie co bedzie jak PIS ewentualnie zdobedzie wladze.

 • marcowy_poranek

  Oceniono 34 razy 34

  A kilka linijek wyżej możemy przeczytać:

  "Franciszek zmienia Kościół. Papież pozwolił na rozgrzeszenie "grzechu aborcji""

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX