Dlaczego akurat teraz z Syrii ucieka tylu ludzi? UNHCR wyjaśnia

Od końca II wojny światowej na całym świecie nie opuściło swoich domów tylu ludzi, ilu obecnie. Wojna domowa w Syrii trwa od ponad czterech lat. Skąd zatem ta fala uchodźców właśnie teraz?
Rząd Niemiec liczy się w tym roku z 800 tysiącami osób szukających w tym kraju azylu - jest to czterokrotnie więcej niż w 2014 roku. Na całym świecie liczba uchodźców od końca II wojny światowej nie była tak wysoka.

Jedną z najważniejszych przyczyn jest wojna domowa w Syrii trwająca od marca 2011 roku, czyli od czterech i pół lat. Dlaczego jednak tysiące ludzi uciekają akurat teraz?

- Po wybuchu wojny domowej uchodźcy chcieli jak najszybciej wrócić do domów - tłumaczy rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Karolin Eberle. Teraz stracili już nadzieję na rychły powrót.

Sytuacja w Syrii jest wręcz coraz trudniejsza, reżim Asada zabija cywilów zrzucając bomby beczkowe. Jednocześnie dżihadyści z terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie kontrolują coraz większe obszary, w tym Syrii i Iraku, także więc wielu Irakijczyków widzi w ucieczce jedyną szansę przeżycia.

fot. YANNIS BEHRAKIS / REUTERS
Setki tysięcy uchodźców przedostały się w tym roku do Europy, a miliony Syryjczyków koczują w obozach w Libanie i Turcji. Nie wszystkim udało się uciec z ogarniętego wojną kraju, a sytuacja jest dramatyczna nie tylko Syrii. Uchodźcy potrzebują ratunku. TY TEŻ MOŻESZ IM POMÓC. Jak? Przeczytaj >>

Exodus z Syrii

Przed wybuchem wojny Syria liczyła 23 miliony mieszkańców. Według aktualnych danych Narodów Zjednoczonych swoje domy opuściło tam 7,6 mln ludzi, którzy pozostali jednak na terenie Syrii. Ponad 4 mln uciekło poza granice kraju - większość do krajów sąsiednich: 1,8 mln do Turcji i 1,1 mln do Libanu. Rząd Jordanii szacuje, że na terenie tego kraju przebywa już 1,4 mln syryjskich uchodźców.

- W naszym pokoleniu jest to jedyny pojedynczy konflikt będący przyczyną największej liczby uchodźców - mówi Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców Antonio Guterres. - Ludzie ci pilnie potrzebują od świata pomocy, coraz bardziej jednak pogrążają się w nędzy - dodaje. Według informacji Guterresa w ciągu dziesięciu miesięcy liczba Syryjczyków znajdujących się na uchodźstwie wzrosła o milion.

Sytuacja coraz bardziej krytyczna

W obozach dla uchodźców w krajach sąsiadujących z Syrią ludzie żyją przeważnie w miasteczkach namiotowych i nędznych tymczasowych kwaterach. Opieka lekarska jest fatalna, równie problematyczna jest oferta edukacyjna dla dzieci a warunki te będą się jeszcze tylko pogarszały, bo ludzi przybywa coraz więcej. Uchodźcy nie mają możliwości podjęcia legalnie pracy, wielu więc pracuje na czarno za głodowe stawki. To z kolei prowadzi do dumpingu płacowego i napięć z miejscową ludnością.

Cel: Niemcy

Wielu Syryjczyków, ale też Irakijczyków i Afgańczyków próbuje dostać się do Niemiec. Między innymi dlatego, że mają tam krewnych. Według informacji organizacji pozarządowej Pro Asyl, w Niemczech żyje już 150 tys. Syryjczyków, 100 tys. Irakijczyków i 85 tys. Afgańczyków. - Ludzie idą zawsze tam, gdzie jest ich społeczność - mówi szef Pro Asylu Günter Burkhard.

Imigranci z Bałkanów

40 procent osób szukających w Niemczech azylu przybyło w ostatnich siedmiu miesiącach z krajów bałkańskich. W lutym było wśród nich wielu kosowskich Albańczyków. Krótko przedtem koalicję rządową utworzyły w Albanii właściwie wrogie sobie partie. Społeczeństwo uznało to za znak, że klasa polityczna dalej zamierza wyzyskiwać kraj i nie ma co liczyć na poprawę warunków socjalnych. Podobna sytuacja panuje w Macedonii, Serbii i Bośni.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (110)
Dlaczego akurat teraz z Syrii ucieka tylu ludzi? UNHCR wyjaśnia
Zaloguj się
 • jan.ostrzyca

  Oceniono 33 razy 17

  Dziennikarze! Jeśli chcecie wywołać współczucie i zgodę na przyjęcie uchodźców przestańcie manipulować faktami i okłamywać czytelników. Wyrządzacie tym szkodę uchodźcom i wiarygodności mediów. Przykłady? Setki. Oto trzy:
  Zdjęcia utopionych dzieci. Utopionych celowo przez przemytników na drodze z Turcji, która jest przecież krajem NATO.
  Nazywanie uchodźcami wojennymi ludzi z krajów gdzie nie ma wojny: Egipt, Tunezja, Turcja, Macedonia, Albania, Serbia etc
  Fałszowania rzeczywistości: facet broniący swoje dziecko przed brutalnością węgierskiej policji (na zdjęciach) przed chwilą rzucił to dziecko na tory (film z Internetu) .
  Takie postępowanie tyko potęguje niechęć, bo ludzie widzą że są oszukiwani.

 • passtorian

  Oceniono 17 razy 9

  Podstawowe pytanie powinno brzmiec: Dlaczego akceptacja tej ludnosci w Europie a nie stowrzenie warukow do powrotu do wlasnej ojczyzny? Wojna syryjska wblew obludnemu klamstwu nie jest wojna domowa. Jest wojna miedzy terrorystami ISIS o ktorym to tworze moglaby wiecej powiedziec taka Clinton z USA a legalnym rzadem syryjskim. Zanim ambasador USA Ford nie zaczal mieszac w Syrii ( tu wchodza w rachube dalekosiezne plany USA w utracenie Asada) bylo dziesiec lat rozwoju i dobrobytu dla mieszkancow Syrii pod rzadami tego wlasnie prezydenta. Wolna armia Syryjska to klamstwo. To zbieranina ideologicznych lotrow z calego swiata ktora, za oplata, miala walczyc z rezymem Asada. Wynajeta banda zmienila plany - pokrzyzowala plany najemcow i zaczela waczyc w imieniu Kalifatu!
  Stad mamy ta tragedie ludzka. My chcemy tych wszystkich uciekinierow umiescic w krajach Europy? Nikt nie mowi o odrestaurowaniu ich kraju by mogl znow zaopiekowac sie wlasna
  a ludnoscia?
  Asad jest be bo w Waszyngtonie tak mowia? Czy dlatego ze zydzi tak chca? Moze lepiej by bylo zostawic Asada i zajac sie przetrzebieniem wieloglowej hydry ktora zachod stworzyl?

  Smierdzi popaganda i nie ma odwaznych, odpowiedzialnych i wplywowych ludzi w tym kraju ktorzy by nazwali rzeczy po imieniu. Koryto jest wazniejsze. Wstyd.

 • white_lake

  Oceniono 13 razy 9

  "Uchodźcy nie mają możliwości podjęcia legalnie pracy, wielu więc pracuje na czarno za głodowe stawki. To z kolei prowadzi do dumpingu płacowego i napięć z miejscową ludnością."
  w praworządnej Europie część pewnie będzie mogła pracować legalnie, ale poza tym sytuacja będzie taka sama
  bo oprócz azylantów legalnych, z zasiłkami itd. jest mnóstwo takich, którzy się w tej masie przemknęli, nie mają praw uchodźców, ale po miesiącach postępowania azylowego przed deportacją po prostu znikają
  poza tym kolejnym powodem nasilenia tego exodusu jest też pewnie okrzepnięcie siatek przemytniczych, jeszcze kilka lat temu nie mieli takich możliwości technicznych ani takiej kasy, żeby rozkręcić biznes na wielką skalę

 • jacky100

  Oceniono 14 razy 6

  Drodzy internauci! Jesteście w większości małolatami urodzonymi po roku 1980. Nie pamiętacie, iż jak wyjechało się z Polski w latach 1982 - 1988 dostawało sie azyl automatycznie. W większości uciekali wcale nie polityczni, bo ci nie mogli wyjechać. Przyjmowali nas Francuzi, Belgowie, Angole Duńczycy, RPA, Australia, USA i inne kraje. Tak samo uciekinierów z innych demoludów. W większości byli to nie "polityczni", a "ekonomiczni". Nie było u nas ani takiej nędzy jak w Afryce, ani takiej wojny jak w Syrii czy Iraku. Na Zachodzie nikt się o nic nie pytał. Sam byłem we Francji w 1983 roku i mogłem od razu zostać. Pamiętajmy o tym... Patrioci przeważnie wracali potem do Polski po 1988 roku. Zostali w większości cwaniacy. Tak, że pomagajmy innym, bo wtedy Zachód i cały świat pomagał nam.

 • mjs05

  Oceniono 18 razy 6

  Zwalczać należy przyczyny, a nie skutki. Trzeba wysłać karabiny i czołgi Assadowi, bombardować pozycje dżihadystów i tzw. rebeliantów. Po zakończeniu wojny wypłacić odszkodowania z tytułu zachodniego wsparcia dla ruchawek, które ostatecznie doprowadziły do tej tragedii.

  Co do imigrantów to nie ma m współczucia dla młodych mężczyzn opuszczających swój kraj, żony i dzieci w czasie, gdy są najbardziej potrzebni. Mam współczucie dla prawdziwych uchodźców.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 18 razy 6

  ...... w tym Syrii i Iraku, także więc wielu Irakijczyków widzi w ucieczce jedyną szansę przeżycia.....
  Taką DEMOKRACJĘ zaprowadziły w Iraku te ku... sojusznicy.

 • wk-55

  Oceniono 7 razy 5

  Zastanawiająca jest obłudna postawa bogatych krajów muzułmańskich. Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Katar, Kuwejt podobno zamknęły granicę przed uchodźcami.

 • szpung

  Oceniono 11 razy 5

  zabawne wyjasnienie i nagle jednego roku wszyscy jak jeden maz stracil te nadzieje uzbierali kase i ruszyli do Europy po dzizje, nie wiem kto tam pracuje w tym unhcr, ale wielki umysl to na pewno nie jest. To charakterystyczne iz dochody we wspolczesnym swiecie sa wprost odwrotnie proporcjonalnie do IQ.

 • allibaba

  Oceniono 23 razy 5

  Czym więcej przyjmuje Europa, tym więcej ucieka. Chyba tylko lewicowi naprawiacze świata tego nie rozumieją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX