Ochojska: Polska jest za biedna na uchodźców? UE płaci 10 tys. euro za przyjęcie każdego człowieka

- Mówimy, że jesteśmy za biedni, żeby przyjmować uchodźców, a Unia płaci za przyjęcie każdego 10 tys. euro i to jest naprawdę sporo, żeby przygotować miejsce dla takiego człowieka - przekonuje Janina Ochojska. Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) podkreśla, że Polacy są tolerancyjni i gotowi nieść pomoc, to rząd jest nieprzygotowany.
PAH po raz kolejny apeluje o pomoc dla Syrii. Jak podaje, wsparcia potrzebuje 12,2 mln osób, bo trwający od ponad 4 lat konflikt zbrojny doprowadził do destabilizacji politycznej i gospodarczej. Ponad 11 mln Syryjczyków zmuszonych zostało do porzucenia domów.

"Warunki, w jakich żyją obecnie Syryjczycy są dramatyczne. Tam, gdzie wciąż toczą się walki, brakuje wszystkiego - żywności, wody, lekarstw, elektryczności, schronienia. Ludzie boją się o swoje życie i życie swoich dzieci, dlatego decydują się na ucieczkę z domów i poszukiwanie bezpiecznego schronienia" - przypomina PAH.

Założycielska PAH, Janina Ochojska, zwróciła uwagę, że tocząca się obecnie w Polsce dyskusji na temat przyjęcia uchodźców, to tylko niepotrzebna strata czasu. - Już powinniśmy przygotowywać ośrodki dla uchodźców i wprowadzać programy integracyjne - powiedziała w TVN24 Ochojska.

Zwróciła też uwagę, że PAH od lat w Polsce działa na rzecz integracji uchodźców, co przynosi bardzo dobre efekty, szczególnie, gdy mieszkańcy są odpowiednio przygotowani do przyjęcia kogoś o innej religii i kulturze. - Widać, że to jest możliwe, ale to jest praca u podstaw. Ośrodki i procedury nie wystarczą - wyjaśniła.

Polski nie stać? To argument chybiony

W debacie na temat uchodźców pada argument finansowy, że Polski nie stać na przyjęci dużej liczby Syryjczyków. Ochojska przypomniała, że to argument chybiony. - Nie zapomnijmy jednego: mówimy, że jesteśmy za biedni, żeby przyjmować uchodźców, a Unia Europejska płaci za przyjęcie każdego uchodźcy 10 tys. euro i to jest naprawdę sporo, żeby przygotować miejsce dla takiego człowieka - mówiła Ochojska. - Nie skarżymy się tak aż mocno i nie mówmy, że nasz kraj nie jest w stanie ich przyjąć. Jej zdaniem, to rząd jest nieprzygotowany.

"Porażka świata w sprawie uchodźców w Syrii"

Komisja śledcza ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii podała, że w Morzu Śródziemnym podczas przeprawy do Europy od wybuchu syryjskiej wojny domowej w 2011 r. - utonęło ponad 2 tys. Syryjczyków.

"Porażka świata w kwestii ochrony syryjskich uchodźców obecnie przekształca się w kryzys na południu Europy" - głosi raport ONZ, odnosząc się do napływu uchodźców. W raporcie mowa jest o tym, że zwalczające się strony syryjskiej wojny stosują taktykę polegającą np. na okrążaniu zamieszkanych obszarów, przez co otoczona ludność głoduje, cierpi na chroniczne choroby i niedożywienie.

W wojnie domowej zginęło już 240 tys. ludzi

Szef komisji Paulo Sergio Pinheiro podkreślił, że uwikłani w syryjski konflikt cywile "doświadczają niewyobrażalnych cierpień, podczas gdy świat jest tego świadkiem".

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka - organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, dysponującej siecią informatorów w Syrii - w wojnie domowej w tym kraju zginęło już 240 tys. ludzi.

Podczas niedawnej wizyty w Berlinie Andrzej Duda użył argumentu, że Polska nie jest wstanie przyjąć większej niż zadeklarowana liczby uchodźców, bo "w obliczu wojny na Ukrainie tysiące obywateli Ukrainy przekroczyło naszą granicę i ubiega się dziś o pobyt w Polsce". Jednak tych danych nie potwierdził szef urzędu do spraw uchodźców.

W związku z dramatyczną sytuacją w Syrii PAH apeluje o solidarne wsparcie dla jej mieszkańców. Pieniądze można wpłacać na konto: BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "Syria", on-line przez stronę: www.pah.org.pl/wspieraj-nas lub dołączając do Klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub (członkiem klubu staje się osoba, która zadeklaruje, że przez rok na cele PAH będzie wpłacać, miesięcznie co najmniej 10 zł).

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (145)
Ochojska: Polska jest za biedna na uchodźców? UE płaci 10 tys. euro za przyjęcie każdego człowieka
Zaloguj się
 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 26 razy 14

  Pani Janino, przecież nie chodzi o pieniądze. Po prostu ludzie nie chcą się za parę lat męczyć z islamską diasporą, tak jak teraz się z nią męczą w Niemczech, Anglii, Francji, Danii, Szwecji, Norwegii. To sprzeciw społeczny wobec napływu islamu do Polski. Sprzeciw jak najbardziej zdrowy. I nie chodzi tu o ksenofobię. Jakoś nikt nie wypędza z Polski Wietnamczyków, których kultura jest również dla nas egzotyczna.

 • kajkokosz

  Oceniono 16 razy 10

  Unia płaci za przyjęcie każdego 10 tys. euro. No tak.
  To tak pragmatycznie, poproszę o szczegółową i procentową rozpiskę czynników składowych tej pomocy. Kto, ile, za co i dlaczego skorzysta z łańcuszka administracyjnego zanim faktyczne netto z tej pomocy trafi do przygarniętych uchodźców. Ile to będzie i jaki finalny procent z przyznanej ogólnej kwoty pozostanie do dyspozycji.
  Zdolności profetycznych nie posiadam, ale bazując na prawdopodobieństwie zaistnienia zjawisk, retorycznie założę się, że w kilka lub kilkanaście miesięcy po osiedleniu się uchodźców u nas, Polska będzie jedynym krajem Unii, w którym pojawi się afera
  – gdzie się podziały unijne pieniądze przeznaczone dla uchodźców.

 • rot.leszek

  Oceniono 35 razy 9

  Wmawiaja ci ze jestes nietolerancyjny
  Wmawiaja ci ze stac cie na pomoc ( na ktora cie nie stac )
  Wmawiaja ci ze twoj syn w pprzedszkolu , wcale nie jest chlopcem ..( tylko q.wa nie wiem ... - za pare lat sie okresli? )
  Wmawiaja ci ze sam byles (jestes) dzikusem, najezdzca, zebrakiem w innych krajach
  Wmawiaja ci we wlasnym domu Europie , twoja kultura i obyczaje sa niewlasciwe

  itp itd..

  Apele , pouczania, moralizowanie pseudo celebrytow
  zamknietych na codzien w strzezonych Vipowskich osiedlach , zupelnie oderwanych od rzeczywistosci na prywatnych ranczach , w przepasionych willach z basenami, itd..

  To ja zapytam kto i ile placi wam.. Lisom , Zakowskim, Kraskom i wielu innym za wygadywanie takich bredni?

 • cracovia.figiel

  Oceniono 27 razy 9

  Pani Ochojska niech Pani nie p........ 3 po 3...... Trzeba wpierw zakończyć wojnę domową i wtedy ani jeden Syryjczyk nie będzie z Syrii uciekał, bo oni mają tam większy standard życia niż my w Polsce..... Polki nie dlatego żeniły się z Syryjczykami że tam jest bieda, tylko dlatego że tam jest dobrobyt.
  To USA szkoli na terenie Arabii Saudyjskiej syryjskich terrorystów, to USA zaopatruje terrorystów w broń, to USA wysyła im doradców.
  Niech Pani zaapeluje do tych sk...... z Waszyngtonu by przestali podżegać do wojny w Syrii, a problem sam się rozwiąże.

 • krzysztof-s-live

  Oceniono 19 razy 9

  Są jeszcze Arabia Saudyjska, Kuwejt, Katar, Jemen czy Oman - kraje bliższe kuturowo syryjczykom.

 • Oceniono 5 razy 5

  Pani Janina pilnuje dobrze swoich interesów, im więcej uchodźców tym więcej pani Janiny, tym bardziej staje się potrzebna. Trzeba stworzyć problem w kraju, bo pewnie datki na PAH wyschły jak studnie w Afryce.

  Proszę nie kusić społeczeństwa kwotą 40 tys. zł na uchodźce, bo to jest zasiłek jednorazowy, a jak oni zostaną u nas to wydamy na nich 10 razy tyle. Przemilcza się fakt, że 80% uchodźców stanowią młodzi mężczyźni. Skutki są łatwe do przewidzenia. Jak tylko uzyskają prawo pobytu to skorzystają z prawa do łączenia rodzin, co oznacza, że za każdym uchodźcom podąży jego wieloosobowa familia na którą już hojna UE nie wyłoży ani grosza.
  Pomijając czynnik ekonomiczny - doświadczenie innych krajów uczy, że ci ludzie się nie integrują. Społeczeństwa bardziej otwarte, administracje państw po wielekroć sprawniejsze niż nasza nie poradziły sobie z uchodźcami z afryki, my też sobie nie poradzimy.

 • jabbaryt

  Oceniono 7 razy 5

  10 tys euro za jednego emigranta? Super. Moja żona dzisiaj dostała pismo z ZUSu informujące ją o wysokości przyszłej emerytury. W wariancie optymistycznym będzie to 800 to w wariancie pesymistycznym 250 PLN. Liczmy optymistycznie 200 Euro miesięcznie. Czyli Unia wydaje na jednego emigranta tyle co pięcioletnia przyszła emerytura mojej, żony która pracuje od 19tego roku życia, nie licząc paroletniej przerwy na urodzenie i odchowanie dwójki dzieci.

 • frogman

  Oceniono 9 razy 5

  A dlaczego nie uciekają do Arabii Saudyjskiej?Ta sama religia, bogactwo gospodarza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX