Lis: Mieliśmy wybór. Albo cywilizowany Zachód, albo ksenofobiczny Wschód i pieski Putina

Tomasz Lis obrazowo nazwał alternatywę, przed jaką stała Polska ws. uchodźców. - Dylemat rzeczywiście był taki: czy zapisujemy się do cywilizowanego Zachodu czy ksenofobicznego Wschodu. I cieszę się, że wolimy być z Zachodem niż populistami i pieskami Putina, którzy w różnych sprawach, jak Gruzja i Ukraina, wystawiali nas do wiatru bez mrugnięcia okiem. Zwolnili nas z lojalności całkowicie - wskazywał redaktor naczelny ?Newsweeka?.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Publicyści w Poranku Radia TOK FM stwierdzili zgodnie, że przyjmując uchodźców, Polska w ostatniej chwili "wyciągnęła łeb spod topora". Bo bezwzględne weto w sprawie imigrantów byłoby politycznym, wizerunkowym samobójstwem.

"Zachowaliśmy się jak duże, europejskie państwo? Totalna bzdura. Wstyd, Polsko" [BLOG] >>>

Tomasz Lis jednocześnie przyznał, że postawa Niemiec w całej sprawie była "wybitnie nieprzyzwoita". Publicysta uznał za "nieeleganckie" groźby Niemiec, jakoby odmowa przyjęcia uchodźców miała się skończyć jakimiś nieprzyjemnościami ze strony UE. - Niemcy zachowywali się jak dysponenci Unii - wskazywał Lis.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (72)
Lis: Mieliśmy wybór. Albo cywilizowany Zachód, albo ksenofobiczny Wschód i pieski Putina
Zaloguj się
 • Andrzej Kulig

  Oceniono 18 razy 8

  - Jestem wystarczająco inteligentny żeby pracować w telewizji, ale nie żeby ją oglądać […]. Nie możemy mówić poważnie, bo poważnie to znaczy nudno. A nudno, to te barany wezmą pilota i przełączą […]. Widz w Polsce wybaczy wiele, bardzo wiele. Ale jednego nigdy, przenigdy nie wybaczy- tego, że go potraktujemy poważnie […]. Ludzie nie są tacy głupi jak nam się wydaje, są dużo głupsi… […].
  --------------------------------------------------------------------------------------------------
  Tomasz Lis, Uniwersytet Wrocławski

 • maura4

  Oceniono 23 razy 5

  Nie zmienia to faktu, że mentalnie należymy do wschodu. jakiś czas temu miałam okazję poczytać, co internauci rosyjscy sądzą o związkach partnerskich, gejach itp.
  Dokładnie to samo co u nas. te same argumenty, ta sama nienawiść do innych i ten sam strach przed zmianą.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 5 razy 3

  Nikt na zachodzie nie traktuje Polski jak kraju im podobnego, ani gospodarczo ani jako kraju na tym samym poziomie rozwoju cywilizacyjnego...
  Wszystko co na wschód od Niemiec i Włoch określa się mianem: pais

 • kalj55

  Oceniono 7 razy 3

  Panie Redaktorze... ładny krawat Pan założył...Rzec by można; "Chermenegilde byte comen"... do P. cenzora: doskonale Pan wie co to znaczy.

 • kajkokosz

  Oceniono 10 razy 2

  Jakież to komfortowo-erystyczne. Umościć się przed mikrofonem i pleść obojętnie co, byle tylko pleść. Odpowiedzialności żadnej, w ostateczności ktoś skomentuje za lub przeciw, przeciw znaczy hejter, kto za - znaczy swój. W perspektywie, kasy sporo za paplanie (też i pisanie, jakaż różnica), paplanie rzecz jasna, bo tu o żadnej hejterce nawet mowy nie ma, prawda? I typowa ideologiczna agitka w rodzaju ksenofobi to oni, my ci światli znaczy lepsi.
  Eh, co za bzdura. Tych ksenofobów to wychodzi jakieś 90 może nawet 99%, no nie i nieprawdaż?

 • zorro318

  Oceniono 9 razy 1

  Jak slucham Lisa (nomen omen) i jemu podobnych, to rozumiem, dlaczego PiS
  wygra najblizsze wybory.

 • manini

  Oceniono 7 razy 1

  To co mowi Lis i reszta chlopakow z ferajny ma coraz mniejsze znaczenie,Chcecie cos zrozumiec to poczytajcie wypowiedzi bylego oficera wywiadu Aleksandra Makowskiego ktory wystapil w Tok fm.A tego chlamu nawet nie chce sie komentowac ,niech fakiba, ,ciemny ludd i reszta sie sami nakrecaja pozdrawia byly czytelnik GW

 • mtp01

  Oceniono 7 razy 1

  Cóż za błyskotliwa analiza i ta krytyka wobec polityki Niemiec. Niechże red. Lis liczy się ze słowami, bo zaraz zostanie okrzyknięty germanofobem. Szkoda, że ci nieszczęśni komentatorzy opowiadający brednie o europejskiej cywilizacji i solidarności nie dostrzegają, że to Niemcy tak naprawdę systematycznie demontują UE jako wspólnotę różnych państw i interesów by stworzyć organizację podporządkowaną wyłącznie interesom własnym. Wstępem do tego były zmiany traktatowe, które zmarginalizowały rolę mniejszych i słabszych państw w procesie decyzyjnym. Ponoć miało to być bardziej demokratyczne. Ostatni kryzys pokazał, jak ta demokracja działa w praktyce. Rządy państw, które nie chciały poddać się dyktatowi Berlina były bezwzględnie pałowane, a niektórzy niemieccy politycy pozwalali sobie na otwarte groźby. Równie dobrze ma się polityka zagraniczna i bezpieczeństwa UE. Najlepszym przykładem jest ów sławetny Format Normandzki mający na celu chronić interesy dwóch członków UE w konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Obydwa państwa pomimo bardzo agresywnej polityki Kremla sprzedawały Rosji najnowsze technologie wojskowe, a Niemcy robią to nawet dziś za pośrednictwem koncernu z gwiazdką. Niemcy nie zaprosiły do stołu nawet nie uprzedzonej do Rosji Pani Mogherini, nie chcąc dopuścić do głosu nawet pośrednio innych państw UE. Jeżeli pieskiem Putina są Węgrzy, Czesi czy Słowacy, którzy próbowali ubijać z nim swoje małe interesiki, to jak nazwać rosyjsko-niemieckie porozumienie w sprawie dwóch kolejnych nitek gazociągu północnego. Skoro gadamy tyle o europejskiej solidarności to dlaczego nasz wielki zachodni sojusznik sprzeciwia się umieszczeniu na naszym terytorium wojsk, które może przynajmniej troszkę odstraszyłyby bandytów zza wschodniej granicy, z którymi ci nasi sojusznicy tak lubią się ściskać. Można sobie tak wyliczać. Prawda jest niestety taka, że polska polityka zagraniczna ostatnich lat to pasmo mniejszych lub większych niepowodzeń, a w ostatnich tygodniach to wręcz katastrofa.

 • jezierskiadam

  Oceniono 15 razy 1

  Musimy zadziałać, żeby nie musieć wybierać
  między:
  1) Lisem, który boi się Rosjan Rosji i Putina ...
  i
  2) Młodym tchórzem z młodzieży wszechpolskiej, który boi się nie tylko Syryjczyków, ale nawet własnego cienia.

  PS. Kto to takiego tchórza wychował? Gdzie byli rodzice???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX